6 Türk'ü öldüren askere madalya

İsrailli askere madalya verilmesi düşünülürken, Tel Aviv, Ankara ile ilişkilerinin bozulmasından suçlu tuttuğu Türkiye'yi İran gibi davranmakla eleştirdi. Diğer yandan, ABD Başkanı Barack Obama petrol sızıntısı nedeniyle Asya turunu iptal ederken, Japonya

Dünya 04.06.2010, 10:06
6 Türk'ü öldüren askere madalya

İsrailli askere madalya verilmesi düşünülürken, Tel Aviv, Ankara ile ilişkilerinin bozulmasından suçlu tuttuğu Türkiye'yi İran gibi davranmakla eleştirdi. Diğer yandan, ABD Başkanı Barack Obama petrol sızıntısı nedeniyle Asya turunu iptal ederken, Japonya'nın yeni başbakanı belli oldu.

 

 

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

 

THE JERUSALEM POST: Altı kişiyi öldüren İsrailli komando: Başka seçeneğimiz yoktu

Gazze'ye giden yardım gemisi Mavi Marmara'ya çıkartma yapan deniz komandolarından S. Jerusalem Post'a verdiği röportajda gemiyi "bir savaş alanı" gemidekileri de "katil paralı askerler" olarak nitelendirdi.  

 

Helikopterden gemiye inen 15'inci ve son komando olan S., iner inmez kendisinden önce inen askerler gibi saldırıya uğradığınıı söyledi. Bir yanına baktığında üç komutanının yaralı olarak yerde yattığını gördüğünü ifade eden S., komutanlardan birinin karnından, diğerinin dizinden vurulduğunu, üçüncü komutanın ise kafasına demir çubukla vurulduğu için kafatası kemiği kırık bir biçimde baygın yattığını söyledi.

 

Emir komuta zinciri gereği yönetimi otomatikman devraldığını anlatan S. aktivistlerin askerlerden iki tabanca çaldığını ve sürekli ateş ettiğini anlattı. Altı aktivistin ölümüne yol açan S.'e kahramanlık madalyası verilmesi düşünülüyor.

 

THE DAILY TELEGRAPH: İsrail: Türkiye İran gibi davranıyor

Dün gece İsrail hükümetinden Türkiye'ye çok sert eleştiriler geldi. İsrailli yetkililer Ankara'nın iki ülke ilişkilerinin bozulmasının "tek suçlusu" olduğunu söylerken Türkiye'yi İran gibi davranmakla eleştirdi.

 

Yetkililer Ak Parti'yle İHH arasındaki bağlantılara dikkat çekerken Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye'nin İsrail'in bir zamanlar dostu olmasına "hiç önem vermediğini" Türk toplumunun içindeki değişimlerin tıpkı 1979'da İsrail-İran ilişkilerinde olduğu gibi, Türkiye-İsrail ilişkilerine zarar verdiğini savundu.

 

Lieberman, "Bu provokasyonu biz başlatmadık, biz Türkiye'ye ellerinde bıçaklar ve demir çubuklarla zorbalar yollamadık" dedi. Bu davada en başından en sonuna kadar bütün suçun Türkiye'nin üzerinde olduğunu ifade eden Lieberman, "Özür dileyecek hiçbir şeyimiz yok. Hatta aksine özür bekliyoruz" dedi.

 

YNET NEWS: Tel Aviv'de Erdoğan protestosu

Yaklaşık 1,000 kadar İsrailli dün gece Türkiye'nin Tel Aviv Başkonsolosluğu önünde eylem yaparak Ankara'nın filo baskını sonrası açıklamalarını protesto ett. Binaya taş ve gaz bombası atan göstericiler Başbakan Tayyip Erdoğan'ın faşist olduğunu ima eden pankartlar taşıdı.

 

Olay yerinde polis üç kişiyi gözaltına aldı. Yetkililerin göstericileri bastırmaya çalıştığı bildirildi.

 

Yarkon Caddesi üzerindeki gösterilerde katılımcılar İsrail bayrakları ve Türk hükümetini suçlayan pankartlar taşıdı. Başbakan Erdoğan'ın Hitler bıyıklı resimleri ve "Terörist Erdoğan" sloganlarının yanı sıra "İsrail ordusu kazansın" ve gemideki Arap-İsrailli milletvekili Hanin Zoabi'ye atfen "Zoabi Gazze'ye" sloganları dikkat çekti.

 

Grubun içinde Ermenistan bayrağı taşıyan protestocular da vardı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
arifbozbey 11 yıl önce
yağız hırsızlara vurmanın tam zamanıdır şimdi.

korkarak ne kadar yaşayabilir bir nillet? nedir bu israil korkusu? toplasan 3,8 milyon yahudi var israilde, tüm dünyadaki sayıları 17 milyon tükürükle boğarız bu haysiyetsizleri, yeter artık durmanın zamanı değil...
alisafi 11 yıl önce
Bu israilli yalancı asker kendini ATARİ oyununda sanmış sanırım. kurşunla yaralanan tek bir israilli yok. var DİYORSA: ilk günkü açıklamaları hatırlayın bir uzman bunlar kendilerini sırf propganada amaçlı vururlar. demişti.

1- ilk önce kendilerini muhtemelen vurup/yaralayıp bu askerin dediklerini ispata çalışacaklar...

2- tutmaz ise altı kişiyi bu öldürdü deyip, tüm suçu bu salağa yıkacaklar bunu teslim edip madalyası ile birlikte gömdürecekler...
casa 11 yıl önce
Bizimkilerin İsrail dostunu kaybedeçek demelerini aklım almamaktadır.Ülkemizi yönetenler için İsraille ilişkileri tamamen kesmek için mükemmel bir sebep oluşmuştur.Nedeni ise,İsrail yönetimleri değişsede devlet politikaları bu zulmü politika edinmiştir.Değişmezlik göstermekmektedir.Dost ve düşman tarifine sözlükden tekrar bakmak mı gerek..!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@