7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

4 ihraç limanı açıldı! Petrol piyasası endişeli...

Dünya petrol piyasasını derinden etkileyecek gelişme Libya'da yaşandı.Libya'da 4 petrol ihraç limanını elinde bulunduran ve hükümetten otonomi talep eden isyancılar hükümetle anlaşarak limanları açma kararı aldı.FİYATLARA YANSIDIBu karar hemen petrol piya

Dünya 07.04.2014, 11:10
4 ihraç limanı açıldı! Petrol piyasası endişeli...

Dünya petrol piyasasını derinden etkileyecek gelişme Libya'da yaşandı.

Libya'da 4 petrol ihraç limanını elinde bulunduran ve hükümetten otonomi talep eden isyancılar hükümetle anlaşarak limanları açma kararı aldı.

FİYATLARA YANSIDI

Bu karar hemen petrol piyasasını etkiledi. Brent petrol 105.87 dolara kadar gerilerken Amerikan ham petrolü de 100.75 dolara geriledi. Brent petrol günde 1.5 milyon varil üreten ancak Libya'daki petrol arzının düşüşü ile Brent petrol 112 dolara kadar çıkmıştı.

Libya'da Zueitina ve Hariga limanları bu karar sonrası hemen açılacak. Daha büyük petrol ihraç limanları Ras Lanuf ve Es Sider ise iki ya da dört hafta içinde faal olacak.

PİYASALAR TEMKİNLİ

Yatırımcılar ise alınan karardan sonra Libya'dan petrol ihracının hangi seviyelerde artacağını bekliyorlar. Libya'nın petrol ihracı günlük 100 bin varil seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar bu rakamın 1 milyon seviyelerine geri dönmesi durumunda petrol fiyatlarında daha da fazla düşüş yaşanabileceğine dikkat çekiyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@