Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

Milyonlarca fındık üreticisinin merakla beklediği fındık fiyatları açıklandı. Peki fındık fiyatları ne kadar oldu? İşte fiyatlar hakkında tüm detaylar...

Diğer 01.08.2019, 10:58 01.08.2019, 11:32
Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

Fındık üreticilerinin merakla beklediği ve üreticilerin kararı için büyük önem taşıyan fındık fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından partisinin il başkanları toplantısında resmen açıklandı. Peki 2019 yılı için fındık fiyatları ne kadar oldu? Fındık toplama tarihleri ne zaman? İşte detaylar...

Fındık fiyatları ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fındık fiyatları hakkında, "Yüzde 50 randıman esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındığın taban fiyatı 17 lira. Levant kaliteli kabuklu için de taban fiyat 16 buçuk lira olarak belirlendi. Ayrıca kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği ekleyince kilogram fiyatları 19 lira ile 18 buçuk lira arasına geliyor" ifadelerini kullanarak açıklamıştı.

Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

Vatandaşlar ne düşünüyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin il başkanları toplantısında açıkladığı fiyatlar üreticileri ikiye böldü. Fındık üreticilerinin bazıları fiyatlardan memnun olduğu belirtirken, bazıları da fındık fiyatlarından memnuniyetsizliğini belirtti.

Trabzon'da vatandaşlar da Haber61 TV mikrofonlarına fındık fiyatlarını böyle değerlendirdiler:

Trabzon'da fındık toplama tarihleri: Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından fındığa 7 Ağustos itibari ile başlanması kararlaştırıldı.

Buna göre ashil kesimlerinde 7 Ağustos, orta kesimlerde 15 Ağustos, yüksek kesimlerde 22 Ağustos tarihinde toplanması kararlaştırıldı.

Ordu'da fındık toplama tarihleri: Ordu'da sahil kesimlerinde 29 Temmuz'da, orta kesimlerde 5 Ağustos'ta, yüksek kesimlerde 12 Ağustos'ta fındığa başlanması kararlaştırıldı.

Giresun'da fındık toplama tarihleri: Giresun'da sahil kesimlerinde 3 Ağustos'ta, orta kesimlerde 8 Ağustos'ta, yüksek kesimlerde 13 Ağsutos'ta fındığa başlanması kararlaştırıldı.

Fındık hasat ve ihraç tarihlerinin belirlenmesine ilişkin açıklamada bulunan Ticaret Bakanlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Aydın Güler, "Bölgemizde yetişen, ülkemiz için önemli bir ihraç ve döviz potansiyeline sahip fındık ürününün hasat ve ihraç tarihleri Komisyonumuz tarafından belirlenmiştir. Fındık üreticilerimize bol ve bereketli hasat dönemi dileriz" dedi.   

Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

TSİAD: "DÜNYANIN FINDIĞI BURADA"

Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği (TSİAD) Başkanı Sırrı Eren ve beraberindekiler Haber61’i ziyaret ettiler ve fındık ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

 Sırrı Eren, "Trabzon sorunlarına çözüm noktasında inisiyatif almak istediğimizi, Trabzon’u ilgilendiren konularda fikir beyan edeceğimizi, kurum ve kuruluşlara yardımcı olma niyetinde olduğumuzu söylemiştik. Şimdi de Ağustos ayındayız. Ağustos fındık ayı. Konuşulması gereken konunun fındık olması gerektiğini düşünüyoruz. Fındık fiyatları hasat başlamadan önce açıklandı. Bunu da geçtiğimiz sene yaşanan bazı sorunların yaşanmaması adına çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği olarak fındığın yeni bir mecrada konuşulması adına, herkesin konuşması için fındığın sosyal medyaya taşınması gerektiğini düşünmüştük. Dünyada yetiştirilen fındığın çok önemli bir kısmı ülkemizde yetiştiriliyor ve dünyanın yediği çikolataların içerisinde bizim fındığımız var. Bu yüzden dünyanın fındığı burada sloganını ürettik. Çok da önemli tepkiler alıyoruz. Dünyanın fındığı burada sloganıyla 2-8 Ağustos tarihleri arasında sosyal medyada paylaşımlar yapılmasını istiyoruz. Bu paylaşımlar yapılırken hem insanlar fındığın tanıtımına katkı yapsın hem bir farkındalık yaratsın, fikirlerini söylesin, dün yada fındığın pozisyonunu koruması adına ne yapılabileceğine değinebilir. Fındık fiyatından memnuniyetini ve memnuniyetsizliğini söyleyebilir. Hatta çocuğu ile bir paylaşım yapabilir. Bunların hepsi bir farkındalık yaratmak için. Yaparken dikkat etmesini istediğimiz konu “dünyanın fındığı burada” hastagini kullanması. Bu şekilde bir farkındalık yaratma arzusundayız. Herkesin desteğini bekliyoruz. Dünyanın fındığını burada bölgemizde diyoruz" dedi.

DÜNYADAKİ POZİSYONUMUZU KAYBETMEMEMİZ İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER ÇOK ÖNEMLİ

Fındığın en önemli kullanım alanı olan çikolata sektörüne girilmesi ile ilgili bir girişimin olup olmadığı yönünde soru yönelttiğimiz Eren, "Girişimciliğe artık çok büyük bir destek var. Dünyanın böyle bir ürüne nasıl entegre edeceğimizin, tabi ki öncelikle konuşulmasından, tartışılmasından yanayız. Bunun dışında fındığın bir yönü daha var.  Fındık dünyada yeri olan bir ürün. Bugün Amerika yeni fındık sahaları kazanmaya çalışıyor. Gürcistan’da Şili de Peru da bile bazı çalışmalar var. Bunların hepsi dünyada bizim pozisyonumuzu kaybetmemize sebebiyet verecek durumlar. Bunların önüne geçebilmek için yapılacak çalışmalar önemli. Fındık sadece ihraç ürünü olarak görülmemeli. İç piyasada da fındığın bir yeri olmalı. Bu anlamda herkesin fındığa önem vermesi gerektiği çağrımız var. Fındık kullanılsın, fındık tüketilsin, iç piyasada da fındık tüketimi artsın" şeklinde konuştu. 

FINDIK FİYATINDA GENEL BİR MEMNUNİYET VAR

Açıklanan fındık fiyatları ile ilgili konuşan Sırrı Eren, "Biz genel nabzı tutuyoruz. Genel bir memnuniyet olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz dönem fiyatın geç açıklanmasından dolayı sorunlar yaşanmıştı. Bu sefer fındığın hasat sezonu başlamadan açıklanmış olmasını doğru buluyoruz. Cumhurbaşkanımızın fındık fiyatını bizzat açıklaması da fındığa verdiği önemi gösteriyor. Bunu da çok önemsiyoruz. İnşallah TMO gerekli hazırlıkları yapar ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan sorunlar yaşanmaz ve herkesin mutlu olacağı şekilde bu süreci tamamlarız. Fındığın üreticiye de düşen sorumluluğu kalitesini ve verimini artırıcı çalışmalara da ağırlık verilmesi lazım. Böylece önümüzdeki dönemleri de kurtarmış oluruz" dedi.

ÜRETİCİNİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

TSİAD Başkanı Eren üreticinin bilinçlendirilmesinin önemine vurgu yaparak "Biz kampanyaları düzenlerken evet bizim üyelerimiz tüccar ama kampanyanın sadece tüccarın kampanyası olmasını istemiyoruz. Bu anlamda Ziraat Odası ile de konuştuk. Onların da destekleri var. Üreticinin bilinçlendirilmesinin önemi de var. Ziraat odasının çalışmaları var bu konuda. Örnek bahçeler kampanyası var. Üreticinin bilinçlendirilmesi çok önemli. Belli bir hektar alandan ne kadar ürün alıyor, aslında ne kadar alabilir. Bu konuda üretici bilinçlendirilir ve teşvikler artırılabilirse çok daha iyi sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

FARKINDALIK KONUSUNDA AMAÇ HASIL OLDU

Daha önce yapılan aganigi naganigi reklamının çok büyük bir bütçe ile yapıldığını ve fındığın iç piyasada tüketimine ciddi katkı verdiğini sözlerine ekleyen Sırrı Eren, "Fakat o dönemde sosyal medya bu kadar yaygın değildi. Bizde tam bu nedenle kampanyayı sosyal medyaya taşıdık. Şimdi değişik sosyal medya kanalları var ve çok ciddi şekilde takip ediliyor. Bir reklam filmi çekmektense biz vatandaşın, siyasilerin, üreticinin, tüketicinin, tüccarın bu işin içerisinde olmasını istiyoruz. Zaten bu şekilde paylaşımlar oluyor. Şuana kadar aldığımız tepkilerin hepsi çok olumlu.  Bu sadece bir derneği yapabileceği bir şey değil. Herkesin katkısı ile güzel bir farkındalık yaratacağımıza inanıyorum. Hatta biraz amaç hasıl oldu yarattığımızı da düşünüyorum" dedi.

Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

TRABZON BB. VE TTB ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Trabzon Ticaret Borsası, fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için projelerde işbirliği yapacaklar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, borsayı ziyaret ederek Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile görüştü.

Görüşmede Başkan Zorluoğlu’na fındık ve borsanın bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Özellikle Trabzon’da birim alanda verimin çok düşük olduğu hatırlatılarak, bu konuda borsanın 17 yıldan beri yaptığı çalışmalar ile özellikle örnek bahçe uygulamaları anlatıldı.

Murat Zorluoğlu, fındık ticaretinde Trabzon’un önemli bir yeri olduğunu hatırlattıktan sonra, “Ancak üretimde aynı ölçüde pay sahibi değiliz. Oysa üretimde de öncü olmak lazım. Bunun için birim alanda 100 kilonun çok altına düşen verimi, kalite ile birlikte arttırmalıyız. Bunun için Büyükşehir olarak, sektörün ortakları ile birlikte hareket edeceğiz. Borsamızın yaptığı sürdürülebilir çalışmalara destek vereceğiz. Fındık gibi kalıcı bir dünya ürününden ilimizin ekonomisine daha fazla katkı sağlamalıyız” dedi.

Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

ORDU'DA DOMUZ KORKUSU FINDIĞA ERKEN BAŞLATTI

Karadeniz'de, 6 Ağustos olarak belirlenen fındık hasadı öncesi Ordu'nun sahil kesimlerinde bazı üreticiler, erken olgunlaşan ürünlerini toplamaya başladı.

Karadeniz'in önemli geçim kaynağını oluşturan fındığın hasadı için üreticiler, erkenden bahçeye girmeye başladı. Bölgede fındığın olgunlaşmasıyla sahil kesimlerinde bazı üreticiler, bahçelerde ürünün hasadına başladı. Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi'nde bahçeye giren üreticiler, fındığı kendi imkanlarıyla toplarken, kimileri ise mevsimlik tarım işçisi tuttu.

MURAT ZORLUOĞLU: "BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatlarına ilişkin açıklamasını değerlendiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız, bölgemize verdiği önemi bir kez daha göstererek, fındık fiyatını bizatihi kendisi, beklentilerin üzerinde bir fiyatla açıklayıp üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Trabzon’umuz adına teşekkür eder, fındık taban fiyatının üreticimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Başkan Zorluoğlu, fındık üreticilerine, verimli ve kazançlı bir fındık sezonu için fındığı tam olgunlaşmadan toplamamaları ve pazara indirmekte acele etmemeleri hatırlatmasında da bulundu.

SEBAHATTİN ARSLANTÜRK: "REKOLTE VE FİYAT..."

Ulusal Fındık Konseyi ve aynı zamanda Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı da olan Sebahattin Arslantürk, rekolte ve fiyatın iyi olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"TMO’nun piyasada olması ve açıklanan fiyatlar sektör açısından olumludur. Bu yıl geçtiğimiz yıldan daha fazla ve kaliteli fındık var. Yani rekolte ile birlikte fiyat da iyi oldu. Artık üreticilerimiz bundan sonra verim ve kaliteyi arttırarak da kazanabileceklerini daha iyi göreceklerdir. TMO alımlarını alt yapısını güçlendirerek aksatmadan yaptığı takdirde piyasada dengeli bir seyir oluşur. Yeni sezon ve alımlar sektöre hayırlı olsun."

Fındık fiyatları ne kadar? |2019 Güncel fındık fiyatları

EYÜP ERGAN: "HERKESİ MEMNUN EDEN FİYAT..."

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’da, fiyatları sektörün beklentilerini karşılayan rakamlar olarak değerlendirerek şu ifadeleri kullandı.

"TMO’nun alım kararı ile fındık fiyatının bu yıl olması gereken zamanda açıklanması sektör açısından olumludur. Üretici de, sanayici de, ihracatçı da önünü görerek piyasada hareket etme imkanı bulacaktır. Herkesi memnun eden bir fiyat, bu fiyatın hayırlı olmasını diliyoruz"

MÜSİAD BAŞKANI ALİ KAAN: "MEMNUNİYET VERİCİ..."

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Trabzon Şube Başkanı Ali Kaan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Giresun Kaliteli Kabuklu Fındık için 17 TL, Levant Kalite Fındık için ise 16,5 TL'lik fiyatın memnuniyet verici olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

"Fındık rekoltesinin geçtiğimiz yıllara oranla çok daha yüksek olduğu bir dönemde sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgeye verdiği önemi bir kez daha göstererek, beklentilerin üzerinde bir fiyat açıklaması gerçekten memnuniyet vericidir. Ayrıca fyatı zamanında açıklayarak oluşabilecek spekülasyonların da önüne geçilmiştir. Rekoltenin yüksek olması nedeniyle bazı kesimler fiyatın yüksek açıklanmaması yönünde çalışmalar yapmış! Böyle duyumlar aldık, gerçekten üzüntü verici! Sayın Cumhurbaşkanımız bunların bilincinde olarak üreticiyi ezdirmeyecek, onu mutlu edecek bir fiyat açıklamıştır. Üreticimiz fındığını kaliteli üretir ve biraz sabırlı olup zamanında pazara indirirse ben inanıyorum ki çok verimli çok mutlu çok tatmin edici bir fındık sezonu geçirilecektir. Tabii ki burada önemli olan fındığın tamamının açıklanan fiyat ve üzerinde satılabilmesi, dünya piyasasına ulaştırılabilmesi. Bu manada görev üstlenecek olan ihracatçılarımızın da bir takım sorunları Sayın cumhurbaşkanımıza iletilmiştir. Dilerim bu konularda da en kısa sürede çözüm bulunacaktır.  Memnuniyet verici fındık taban fiyatı nedeniyle tekrar sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a üreticimiz adına teşekkür eder,  taban fiyatın bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını yüce Allah'tan niyaz ederim"

"MUHAMMET BALTA: FİYATLARIN YÜKSELMESİ İÇİN..."

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Muhammet Balta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık taban fiyatı ile ilgili açıklama yaparak, fiyatın ülkemize ve bölgemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. 

Balta açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 50 randıman Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyatın 17 lira, levant kaliteli kabuklu fındık için fiyatının 16,5 lira olduğunu açıkladı.. Üreticimize ve ülkemize hayırlı olsun. Buna ek kilogram başına yaklaşık 2 lira olan mazot, gübre desteği ve alan bazlı desteği de ekleyince kilogram fiyatlarının 18,5-19 lira seviyelerine ulaşacağını görüyorum. Ayrıca, TMO'nun Kurban Bayramı'nın hemen sonrasında alım kampanyasına başlayacak. Sezon başlamadan fiyatların açıklanması, Toprak Mahsülleri Ofisinin sezonda fındık alımına başlaması sevindirici bir gelişmedir. Her zaman üreticimizin yanında olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlemizi arz ederim. Fiyatların erken açıklanması ve Toprak Mahsülleri Ofisinin fındık alımına başlaması için ,Fındık Üretimi yapılan İl Milletvekillerimiz ve Bakanımız Sn.Dr.Bekir Pakdemirli ve mesai arkadaşlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Fiyatların yükselmesi için öncelikli olarak üreticimizin olgunlaştıktan sonra fındığını toplaması ve kurutması ikinci öncelikli olarak da İhtiyacı kadar pazara indirmesi, emanete vermemesi önemlidir."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@