7m

7m

hyundai

Abdest alırken oruç bozulur mu? Gusül alırken su yutmak orucu bozar mı?

Orucun bozulmaması konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği ve merak edilen sorular yeniden gündeme gelmeye başladı. Bu noktada gelen sorulardan biri de abdest alırken su yutmak veya gusül abdesti alırken boğaza su kaçması orucu bozar mı? oldu...

Diğer 03.04.2022, 08:40 03.04.2022, 10:04
Abdest alırken oruç bozulur mu? Gusül alırken su yutmak orucu bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutanlar bir çok konuda dikkatli davranırken oruçlarının bozulmaması için de sorularına yanıt arıyor. Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı'da sorulara yanıt veriyor. Merak edilen konulardan biri de abdest alırken su yutmak orucu bozar mı sorusu oldu? Peki Diyanet bu konuda ne diyor? İşte detaylar

Abdest alırken, gusül alırken su yutmak orucu bozar mı? 

Diyanet'in açıklaması şu şekilde;

Orucun bozulması konusunda hata; abdest sırasında ağzını çalkalarken isteği dışında boğazına su kaçması örneğinde olduğu gibi, orucu bozan fiilin orucu bozma kastına dayalı olmayarak meydana gelmesidir. Orucu bozan fiilin hataen yapılması orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir.
Hataen boğaza su kaçması, oruçlu bulunulduğu hatırda değilken meydana gelirse, unutarak yapılmış hükmünü alır ve oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 222). Bir sahabî Resûlullah’a (s.a.s.), “Ey Allah’ın Resulü! Oruçlu iken unutarak yiyip içtim. Orucum bozuldu mu?” diye sormuş. Resûlullah (s.a.s.) da, “(Hayır bozulmadı) Allah seni yedirip içirdi.” (Ebû Dâvûd, Savm 39) cevabını vermiştir.

Şafii mezhebine göre ise; abdest veya gusül alırken ağız ve buruna az miktarda alınan su, elde olmayarak boğazdan inerse oruç bozulmaz. Ancak serinlemek veya suyla oynamak ya da abdest ve gusülde gereğinden fazla abartılı bir şekilde ağza ve buruna su almak gibi meşru olmayan bir sebeple su boğazdan aşağı inerse oruç bozulur. Çünkü bu durumda oruçlu kişi kendisine emredilmeyen bir işi yapmıştır (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 629-630).

Abdest alırken oruç bozulur mu? Gusül alırken su yutmak orucu bozar mı?


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@