İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 

Her konuşmamızda her adımımızda ifade ettiğimiz 2023'e kavuştuk. Kimi dönemlerde acıların büyükleri, kimi dönemleri ise artan cesaretimizle hatırladık. Biz de yeni yüzyılımızın müjdecisi 2023, Türkiye Yüzyılı yapmak için çalışmalarımızı yaptık. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına güçlü bir başlangıç yapma amacımız vardır.

EYT YAKINDA MECLİSE GELECEK
Son Kabine toplantımızın ardından EYT'li olarak bilinen vatandaşlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında meclisimizin takdirine sunuyoruz Gençlerimizin istihdamı için 6 bakanlık ile başlattığımız 1 milyon yazılımcı projemizi 29 Aralık'ta açıkladık.

Yeni yılın ilk iş gününde 2023'ün ihracat rakamlarını açıkladık. İhracatçılarımızı tekrar tebrik ediyorum. Geldiğimiz seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Daha çok çalışacak, daha büyük başarılarımızın müjdesini milletimizle paylaşacağız. Yüzde 25 olarak yaptığımız zam oranımız içimize sinmedi, grup toplantımızda memur ve emekli zam oranını yüzde 30'a yükselttiğimizi duyurduk.

Cumartesi günü Antalya'da Kumluca ve Manavgat'ta yangın ve sel afetleri sonrasında vatandaşlarımıza geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Kumluca'da selden zarar gören vatandaşlarımıza verdiğimiz destekle toparlandıklarını gördük. Manavgat'ta yanan konutların yerine yapılan konutla ile ne kadar gurur duysak azdır. Pazar günü de gençlerimizin coşkusuna ortak olduğumuz, Volkswagen Arena'da yaklaşık 10 bin gencimizle bir araya geldik.

Bu sabah Arifiye'de yeni nesil fırtına obüslerin teslim törenine katıldık. Tabii bu fırtına obüsleri dosta güven, düşmana korku felaket. Hatırlarsanız Arifiye'deki fabrika, muhalefetin satıldı dediği fabrikadır. Umarız bu yalanları söyleyenlerin yüzleri biraz olsun kızarmıştır.Cuma günü İstanbul'da, Rami Kışlamızı Millet Kütüphanemiz olacak. İstanbul'un en büyük, Avrupa'nın sayılı kütüphanelerinden birinin açılışını yapıyoruz. Orada mimari yeniden şaha kalkıyor. Cumartesi günü de inşallah Muğla'daki kardeşlerimizle bir araya geleceğiz.

OTOYOL VE KÖPRÜ HİZMETLERİNDE YIL BOYUNCA ARTIŞ OLMAYACAK
Bir de müjde vermek istiyorum. Otoyol ve köprü hizmetlerinde yıl boyu herhangi bir artışa gidilmeyecek. Büyük bölümü kamu-özel ortaklığıyla hayata geçen projelerimiz, daha proje aşamasındayken engellenmeye çalışıldı. Halbuki bu projeyle, bir çok projeyi hayata geçirme fırsata bulduk. Projelerin milli gelirimize yaklaşık, Osman Gazi Köprüsü'nün 10 milyar dolar, İzmir Otoyolu'nun 29 milyar dolar, Yavuz Selim Köprüsü'nün 5 milyar dolar, Avrasya Tüneli'nin 7 milyar, İstanbul Havalimanı'nın 8 milyar dolar katkısı olmuştur. Kamu-Özel yatırımlarla, gelecek sene denge sağlanacak.

Madencilik sektöründeki iş sağlığı kapsamında 10 bin madencinin kontrolünü yaptık. 1.4 milyon vatandaşımızı istihdam ettik. Ülkemizin neredeyse tamamı kapsayan sosyal güvenlik şemsiyemizi daha da kapsayıcı olacak şekilde sürdürdük. İlaç raporlarının süresini uzatarak, vatandaşlarımıza kolaylık sağladık. Elektronik devlet üzerinden yapılan işlemleri artıyoruz.

TURİZMDE HEDEF YAKALANDI
Turizm geliriyle dünyada 3.sıraya çıkma hedefini yakaladık. Turizm sektörünün nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için 3 dilde eğitime geçtik. İlerleyen tarihlerde Muğla, İzmir ve Antalya'nın da bu rehberde yer almasını sağlayacağız. Yurt dışında restore ettiğimiz kültür varlığı sayımızı 140'a çıkardık. Bu yıl kültür ve turizmde başlattığımız çalışmaları katlayarak ülkemizin marka değerini güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Söz verdiğimiz pek çok projeyi milletimizin hizmetine sunacağız. 60 milyon turist hedefiyle sezone başlıyoruz. Kültür yolu festivallerimizi Adana, İzmir, Erzurum, Gaziantep ve Trabzon'a da yayarak sayısını 10'a çıkartıyoruz. Festivallerimizi yaygınlaştırmayı sürdüreceğiz. 

Engellilerden yaşlılara, çocuklardan kadınlara her kesimi destekleyerek hiçbir bireyin kendini kimsesiz hissetmemesi için çalıştık. Biz devletin kimsesizlerin kimsesi olduğu gerçeği sosyal hizmet yelpazemizi genişleterek göstermenin gayreti içinde olduk. 1,1 milyon kişiye bağımlılıkla mücadele farkındalık eğitimi verdik. Evde bakım yardımı alan engeli sayımız 565 binin üzerine çıktı. Engelli istihdamı kapsamında kamuya atananların sayısı 65 bin 700'e yaklaştı. 

Bu yıl aile ve sosyal hizmetlerde eşi vefat etmiş kadınlarımız ve Roman vatandaşlarımız gibi ihtiyaç sahibi kesimler için sosyal konut projesi başlatacağız. Yoksulluk sınırına yakın ailelerimizin yanında yer alacağız. Avrupa'dan Suriye'ye kadar sınırlarımız dışındaki tüm etki alanlardaki vatandaş ve kardeşlerimize ilave rehberlik ve destek hizmetleri vereceğiz. Kadınlarımızı hayatın her alanında destekleyecek yeni projeleri devreye alıyoruz.

Yıl boyunca devlet ve hükümet başkanı seviyesine toplam 200 telefon görüşmesi gerçekleştirdik. 37 devlet ve hükümet başkanını ülkemizde misafir ettik. Çalışma ve resmi ziyaret düzenlemek amacıyla 27 ülkeyi ziyaret ettik. İstanbul Tahıl mutabakatını hayata geçirerek 17 milyon ton tahılın dünya piyasalarına ulaşmalarını sağladık. Azerbaycan ile ilişkilerimiz ve iş birliğimiz tarihimizin en üst mertebesine ulaştı. Pakistan'da meydana gelen sel felaketleri sınrasında 15 uçak ve 13 tren yardım malzemesi gönderdik. Kovid 19 salgınıyla mücadele kapsamında Afrika'daki kardeşlerimize 4,5 milyon doz aşı hibe ettik. Küresel ve bölgesel meselelerdeki olumlu katkılarımızı artırarak sürdürecek, barış ve iş birliği kapılarını sonuna kadar zorlayacağız.

"75 BİN KİŞİNİN ÜZERİNDE VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLDUK"
Yakacak ve elektrik yardımına doğalgazı da ekleyerek kış kıyamet günü vatandaşlarımıza destek olduk. Afetlerde vatandaşlarımın yanında yer alarak 75 bin kişinin üzerinde vatandaşımızın yanında olduk. Evde bakım yardımı alan vatandaşlarımızın sayısı 590 binin üzerine çıktı. Şehit ve gazilerimizin her alanda yanında olduk. Avrupa'dan Suriye'ye kadar tüm kardeşlerimize destek vereceğiz. Aileleri yanındaki destek verdiğimiz çocuk sayısını 180 binin üzerine çıkarıyoruz. Kadınlarımızı hayatın her alanında destekleyecek projeleri devreye alıyoruz.

"MONTRÖ SÖZLEŞMESİ'Nİ TİTİZLİKLE UYGULAYARAK KARADENİZ'DE TANSİYONUN YÜKSELMESİNİN ÖNÜNE GEÇTİK"
Dışişlerinde, Türk diplomasisi uluslararası krizleri çözümünde rol onadı. 37 devlet ve hükümet başkanını ülkemizde konuk ettik, yıl boyunca 200 diplomatik telefon görüşmesi yaptık. Farklı seviyelerde 275 ikili görüşme ve kabul gerçekleştirdik. Montrö Sözleşmesi'ni titizlikle uygulayarak Karadeniz'de tansiyonun yükselmesinin önüne geçtik. Azerbaycan'la ilişkilerimiz tarihimizin en üst mertebesine ulaştı. Pakistan'daki sel felaketleri sonrası 15 uçak gönderdik. Kovid-19 mücadele kapsamında Afrika ülkelerine 4.5 milyon doz aşı hibe ettik. Bu vesileyle Brezilya'da yaşanan son hadiselerle ilgili endişelerimizi dile getirmek istiyoruz. Sayın Lula'ya yönelik şiddet olaylarını kınıyoruz. Brezilya halkının iradesine saygımızı tekrar ifade ediyoruz. 

"EN CİDDİ SIKINTIMIZ OLAN ENFLASYONU YÜZDE 64 İLE GERİDE BIRAKTIK"
İhracatta 254 milyar dolarla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Emtia fiyatlarındaki artışla cari açıktaki artışın farkındayız. En ciddi sıkıntımız olan enflasyonu yüzde 64 ile geride bıraktık. Bütçe içindeki faiz harcamalarının oranını 3 puan daha aşağı çekerek milletimize vereceğimiz hizmetlere kaynak oluşturduk. Elektrikte mesken tüketiminde yüzde 60 sübvansiyon yaparak 400 milyar doların vatandaşımızın cebinden çıkmasını önledik. Vatandaşlarımızı enflasyondan korumak için vergi indirimlerine, sübvansiyonlara, ilave desteklere rağmen bütçe açığının milli gelire oranını öngördüğümüz seviyenin altında tutabiliyoruz. Yıl içinde ücretliler için yaptığımız iyileştirmelerin bir kısmını vergi indirimi ve destek ödemeleriyle Hazine karşıladı. 279 milyar lira vazgeçtiğimiz vergi tutarıdır. İcra sorunlarını çözüme kavuşturmak için 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar borcunu Hazine olarak üstlendik. Hem kayıt dışı ekonomiyle hem fahiş fiyat artışlarıyla mücadele için 1 milyonun üzerinde denetleme yaptık. Tarım kesimini güçlendirmek için ilave destekler aktardık. İç borçlanma maliyetini, faizlerde indirimler sayesinde yüzde 10.7 seviyesine düşürdük, vade ortalamasını 70 aya çıkardık. Küresel finanstaki sıkıntılara rağmen, dış borçlanmada Sukuk gibi yöntemlerle avantajlı hale geldik. Kobilere verilen desteğin örneği kullanılan kredilerin 4 katına çıkmasıdır. Borsa İstanbul, muhalefetin art niyetçi çabalarına rağmen uluslararası Borsaların arasına girdi. KKM ve katılım hesaplarını yıl sonuna kadar uzatıyoruz.

"TOGG İÇİN GEREKİRSE KAMU ALIM GARANTİSİ VERECEĞİZ"
Bu yıl ekonomide yıllık ortalama 1 milyon istihdam artışıyla yolumuza d evam edeceğiz. Küresel ticaretten aldığımız payı daha da artırarak, ihracatımızı katlayarak yükselteceğiz. Cari fazla hedefimize ulaşmak için enerji başta olmak üzere her alandaki hedeflerimizi kullanacağız. TOGG'u desteklemek için gerekirse kamu alım garantisi vereceğiz.