Yıkım sırası yayla evlerinde

Giresun'dan sonra Gümüşhane yaylalarındaki binalar da yıkılmaya başlandı.Gümüşhane'nin değişik yaylalarında saptanan kaçak binalar tespit edilerek savcılığa bildirilmişti. Açılan davalar sonuçlanmaya başlandı. Torul ilçesine bağlı Zigana köyünün Saranoy Y

Yıkım sırası yayla evlerinde

Giresun'dan sonra Gümüşhane yaylalarındaki binalar da yıkılmaya başlandı.

Gümüşhane'nin değişik yaylalarında saptanan kaçak binalar tespit edilerek savcılığa bildirilmişti. Açılan davalar sonuçlanmaya başlandı. Torul ilçesine bağlı Zigana köyünün Saranoy Yaylası’nda bulunan bir bina, mahkeme kararıyla yıkıldı. Bina sahibi Yaşar Orhan, çevrede daha birçok bina bulunmasına karşın sadece kendi binasının yıkılmasına bir anlam veremediğini anlattı.

Yaşar Orhan, yayladaki binaların hiç birinin tapusunun olmadığını belirterek "Ben kimsenin binasının yıkılmasından yana değilim. Herkesin bu yaylaların temiz havasını teneffüs etmeye, soğuk suyunu içmeye hakkı var. Kaçak yapılaşmaya bende karşıyım ama devlet de vatandaşa yardımcı olsun. Bizde ona göre nereye nasıl bir bina yapacağımızı bilelim. Hem yol gösterici olmayacaksın hem de binayı yıkacaksın. Ben hiç kimsenin binasının yıkılmasına taraftar değilim. Sadece, neden benim binam yıkıldı? Bunu öğrenmek istiyorum" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan Aslan
Ercan Aslan - 7 yıl Önce

Yaylaların hemen hepsi katledilmiş 3-5 katlı evlerle adeta birer beton mezarlığına dönüştürülmüştür. Bu yapılırken de Devlet Seyretmiştir.. Yazık hem de Çok Yazık..

3-5 adet ev yıkmakla da bu işi savsaklayacaklarından sonuçlanacağğına dair hiç umidim yok..

İnşallah ben yanılırım..

HASAN UZUNALİ
HASAN UZUNALİ - 7 yıl Önce

adam haklı beyler:=))) valla benım tanıdım ve bıldıgım kadarıyla yaylalarda parayı veren dudugu çalışıyor..bıde hanı dede nene tarafından yaylacıysan yaylanın yerlılerıylede arayı bulduysan ıstedıgın gıbı ev yaparsın..mesela sarı taş dıye bı yayla var gumushanye baglı sanırım gumushaneden daha çok ev var orda:=)))

adil türk
adil türk - 7 yıl Önce

Bu noktada dengesizlikler var..Aslında çok geç kalınmış bir uygulama.Kimseyi üzmeden kırmadan bu iş halledilmeli.

mehmet sönmez
mehmet sönmez - 7 yıl Önce

Gümüşhane yaylasın daki evi yıkacaksın ama istanbul'un ormanlarını kesip yüzlerce villası kaçak yapılan acarkenti yıkamayacaksın bu mu devlet anlayışı bırakın yaa!

kadirbilir
kadirbilir - 7 yıl Önce

yayla evi diye birşey olmaz olmamalı, yaylaklığın doğasına aykırı, yaylak dediğin göçebe olur yazın ihtiyacını görecek kadar bir çadır yeter ona kışa doğru da toplar çadırını ovaya iner, ha diyorsan ben yaylanın havasını solumak suyunu içmek istiyorum, yılda 1-2 hafta kalmak için o doğayı katletmeye de hakkın yok, o kadar doğaya meraklıysan alırsın çadırını çıkarsın yaylaya, hem doğa sever olup hem de şehir konforunu aramak doğru değil, sonra böyle yayla da şehir kurulur, garabetler ortaya çıkar

SIRADAKİ HABER

banner513