Yeni Bakan kuyruğu görünce!

Başbakan ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62'nci hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Nurettin Canikli, kilometrelerce TIR kuyruğunun yanından geçerek gittiği Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'nda şikayetleri dinledi, modernizasyonun bir

Yeni Bakan kuyruğu görünce!

Başbakan ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62'nci hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Nurettin Canikli, kilometrelerce TIR kuyruğunun yanından geçerek gittiği Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'nda şikayetleri dinledi, modernizasyonun bir an önce bitireleceğinin sözünü verdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Geceyi memleketi Giresun'da geçiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bugün Sabah saatlerinde konakladığı otelden ayrılarak 3 saatlik yolculuğun ardından yaklaşık 310 kilometre uzaklıktaki Sarp Sınır Kapısı'na geldi. Artvin Valisi Kemal Cirit ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Bakan Nurettin Canikli, yaya ve araçların geçtiği kapıları dolaştı, yetkililerden işleyiş hakkında bilgi aldı. Bu sırada sıra bekleyen TIR ve otobüs şoförlerinin, bekleme sürelerinin uzunluğu, kapıdaki yoğunluk ve fiziki şartların yetersizliğiyle ilgili şikayetlerini de dinleyen Bakan Nurettin Canikli, "Bu aksaklıkların tespiti için buradayız. Hızla giderilmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

İncelemelerinin ardından Sarp Sınır Kapısı'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Sarp Sınır Kapısı hem Türkiye hem Gürcistan için ekonomik, ticari, kültürel açılardan son derece önemli. İnşa edildiği ilk dönemde o günün ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede yapılmış. Zamanla ilişkilerin ve ticaretin katlanarak artması çerçevesinde artık ihtiyaçları karşılayamaz hale gelmiş. Neticede gelirken ciddi TIR kuyruklarını hep birlikte görme imkanımız oldu. Böyle bir ortamda bu sorunun giderilmesi gerekiyor.

Onun için buranın yeniden planlanması ve gecikmelerin, beklemelerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. İşleyişi ve sıkıntıların kaynağını görmek için buradayız. Daha sonra planlamayla ilgili uzman arkadaşlarımızla birlikte bu sahanın tüm ihtiyacı karşılayacak şekilde yeniden dizayn edilmesi için çalışma yapacağız" dedi. Canikli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Alanın darlığı birinci sorun. Arazi sert ve çok dağlık. Onun için en iyi şekilde hangi alanı istimlak edebiliriz, ne kadar alan katabiliriz ve mevcut yapıları nasıl kombine ederek en uygun en optimal formülü bulabiliriz diye bunları bütün boyutlarıyla uzmanlarla konuşacağız, değerlendireceğiz. Gerekirse ilgili üniversitelerimizden de destek alacağız. Burada bizi ve geçmişimizi yansıtacak, bir vizyon sorumluluğu sağlayacak bir mimariyi de gerçekleştireceğiz. En kısa sürede bunu yapacağız. Artık gecikmeye tahammülümüz yok. İnşaat süresince bir kısım rahatsızlık olabilir. İnşaatın ne zaman başlayacağıyla ilgili tam tarih veremiyorum ama olabilecek en kısa süre içinde burayı hem Türk vatandaşlarımızın hem de Gürcistan'dan gelen kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Burada güvenli, kaliteli, iyi hizmetin sunulduğu geçiş sağlanması için çalışıyoruz. Bunun için ne yapılması, nasıl adım atılması gerekiyorsa, bununla ilgili tüm çalışmalar masamızda. Çalışmalar başladı. Takvim vermem mümkün ve doğru değil. Olabilecek en kısa ve doğru şekilde çalışmalarımız başlattık."

MURATLI KAPISI ACİLEN AÇILMALI

Bakan Canikli, Muratlı Sınır Kapısı'nın açılıp açılmayacağıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

"Muratlı sınır kapısıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Asıl rahatlama o kapının açılmasıyla olacak. Gürcistan tarafında yapılması planlanan barajla ilgili belirsizlikler nedeniyle güzergah tespitinde sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Görüşmelerimizi hızlandıracağız. Gerekirse biz her türlü katkıyı, desteği, yeni finansman modelleriyle kendilerine sunacağız. Mutabakata vardığımızda, bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Hemen hazırız. Kendilerine önerilerle birlikte gideceğiz."

Canikli, incelemelerinin ardından ilgililerle birlikte basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler