kebir reklamı

Ve o bina yıkılıyor

Trabzon Barosu avukatlarından Mehmet Bıyıklı'nın Trabzon Emniyet Müdürlüğü ek binasının kendi ofisinin tam karşısında bulunduğu ve deniz manzarasını engellediği gerekçesiyle açtığı davada Trabzon İdare Mahkemesi'nin yıkım kararı vermesinin ardından yıkım

Ve o bina yıkılıyor

banner197

Trabzon Barosu avukatlarından Mehmet Bıyıklı'nın Trabzon Emniyet Müdürlüğü ek binasının kendi ofisinin tam karşısında bulunduğu ve deniz manzarasını engellediği gerekçesiyle açtığı davada Trabzon İdare Mahkemesi'nin yıkım kararı vermesinin ardından yıkım kararı Danıştay 6. Dairesi tarafından da onandı.

Avukat Mehmet Bıyıklı, bir süreden beri başlattığı hukuk mücadelesiyle ilgili Danıştay yıkım kararını onarken, Trabzon İdare Mahkemesi'ne kararın usul ve yasaya aykırı olduğu ileri sürülerek bozulması istenmişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Mehmet Bıyıklı, yapımına 2007 yılında başlanan 2 milyon TL'ye malolan Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün 7 katlı ek binasının belediye başkanı Volkan Canalioğlu döneminde Trabzon Belediyesi'ne dilekçe ile müracaat ettiğini ancak burasının belediye meclis kararıyla ek bina yapımı için inşaat ruhsatı verildiğini belirterek konuyu Bölge İdare Mahkemesi'ne götürdüğünü söyledi. Binanın yapımına izin veren belediye meclis kararının, imar mevzuatını çiğnediğini iddia eden Bıyıklı, şöyle konuştu: "Yapımına izin verilen Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne ait ek bina, benim bağlı bulunduğum ofisimin tam karşısında bulunmaktaydı. Dolayısıyla yapımına izin verilen emniyet binası, benim büromun deniz manzarasını tamamen kapatmaktaydı. Burası imar kanununa aykırı bir görüntü teşkil etmekteydi.

Bu nedenle imar mevzuatına uygun yapılıp yapılmadığı hususunda Trabzon Belediye Başkanlığı'na müracaatta bulunmuştum. Kaç katlı verildiği, binanın çekilme paylarının imar mevzuatına uygun olup olmadığı hususunda bilgi istedik. Trabzon Belediye Başkanlığı tarafından o dönemde bize gönderilen yazılı cevapta, ilgili taşınmaz üzerine Trabzon Belediye Meclis kararı ile bina yapımı için izin verildiği ve ilave çatı katlarının izninin yine belediye meclis kararıyla verildiği hususunda tarafımıza bir yazı gönderdi. Dolayısıyla ilgili binanın ruhsatı olmadığı için yıkılmasını talep ettik."

Belediye meclis kararının imar mevzuatına aykırı olduğunu kaydeden Bıyıklı, sözlerine şöyle devam etti: "Belediye meclisi burada bina yapımına izin verdiğinde ilgili izin imar komisyonuna veya imar işleri müdürlüğüne gitmeli, imar işleri müdürlüğü buranın paftasında ne şekilde imarının olduğu hususunda inceleme yapıldıktan sonra buraya buranın imarına uygun bir bina ruhsatı vermeliydi. Halbuki ilgili belediye meclis kararı hiç imar işleri müdürlüğünden geçmemiş, tamamen belediye meclis kararı izni
verildikten sonra ilgili binanın yapımına başlanmıştır. Bina adeta bir enkaz halini almıştır. Burasının çevresinde estetik bir görünümü olan bir adliye binası var, estetik görünümü güzel olan valilik binası var. Burası bu binaların önünde adeta bir enkaz şeklindedir. Bu nedenle Trabzon İdare Mahkemesi'ne başvurarak ilgili belediye meclis kararının iptalini talep ettik"

Binanın tamamen yıkılması hususunda Trabzon İdare Mahkemesi'nin kararını verdiğini ve Danıştay 6. Dairesi'nin binanın yıkılması yönünde kararı onadığını kaydeden Bıyıklı, şunları söyledi: "Emniyetin arkasındaki iş hanının 5. katındaki ofisimin deniz manzarasını kestiği gerekçesiyle Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmıştık. Açmış olduğumuz dava sonrasında da, KTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden öğretim görevlilerinden oluşturulan bilirkişi kurulu tarafından veriler rapor doğrultusunda mahkeme binanın tamamen yıkılma kararı aldı. Buraya ruhsat veren belediye meclisinin meclis kararlarını Trabzon İdare Mehkemesi iptal etmiştir. 6 ay içinde idare yeni bir ruhsat da almamıştır."

Yeni yapılan binada yaklaşık 13 imara aykırılık durumu söz konusu olduğunu anlatan Bıyıklı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada davalı Trabzon Emniyet Müdürlüğü ile Trabzon Belediyesi ilgili dosyayı Danıştay'a temyiz etmiştir. Danıştay oy birliği ile mahkeme kararını onamıştır. Dolayısıyla hukuki süreç bitmiştir. Bu aşamadan sonra yapılacak tek şey ilgili binanın yıkımıdır. İlgili imara aykırı hususların da fiziken giderilmesi mümkün değil. Ya eski binanın yıkılması lazım ya da yeni binanın yıkılması lazım.
Yeni ruhsat alınma imkanı da yoktur, Komple binanın yıkılması gerekir."
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasancakici - 6 yıl önce
anlayamadım şimdi benimde evim deniz manzaralı, ama şuanda binalar yapılıyor manzarayı kesecek bende bütün binaları yıktırabilirmyiim bu ne saçma karar
Avatar
casa - 6 yıl önce
Bu kararla ortaya çıkan manzara;Sahil yolu sırasında doğu batı istikametinde bir sıra evler yapılabilir ancak iki ve daha fazla sıra ev yapımına izin verilmez......!
Avatar
KIPÇAKLI - 6 yıl önce
Bizim Evinde denizi görmesini engelleyen sahile yakın 11 katlı siteler var yıkın onları o zaman saçmalığa bak...
Avatar
tuncayts - 6 yıl önce
inşallah örnek teşkil eder. İmara aykırı olan meclis kararı ile yapılan çarpıklıklara örnek olur.

Saçma olan binanın yıkılması değil, o binanın oaraya yapılması.
Avatar
soğuksudan - 6 yıl önce
Artık benim cahil halkıma gün doğdu.Yazar da yazar.Adalet,hukuk gibi konuları bilenlerinin böyle bir karar verirken kurallara göre hareket ettiklerini düşünmez,düşünemez.Burada sorulacak tek şey var ;2 milyon TL nin devletin mi ,bu hukuksuzluğu yapanın mı cebinden çıkacağı.Saygılar
Avatar
kadirbilir - 6 yıl önce
deniz manzarasını kesiyor diye hiçbir bina sadece bu gerekçe ile yıkılmaz arkadaslar olay yanlıs aksettirilmiş, bina yıkım kararı ruhsatın usule uygun verilmemesine veya imar planı hükümlerine uygun ruhsat verilmemesine dayanır misalen o bölgede yapı yoğunluğu 5 kat olarak verilmiş bu binada 7 kat yapılmıssa yıkım kararı verilir (fazladan 2 kat icin) veya baska bir eksiklik vardır o yuzden verilmiştir ancak deniz manzaramı kesiyor diye bina yıkılmaz avukat beyi de bu gerekceyi öne sürdügü icin kutluyorum dogrusu:) ha ille de yıkılır diyen varsa buyursun idare mahkemesi orda yıktırsın bütün binaları
Avatar
ccc inci ccc - 6 yıl önce
Eminim o bina sırf AKP döneminde yapıldı diye yıkılma kararı çıkartıldı. Polisimizin daha iyi şartlarda daha iyi binalarda çalışması engellenmek iztedi. Koskoca Trabzon'da her yer düzgün de bir o bine mı çevreyi bozdu? Önce Akyazı hakkında durdurma kararı çıkarıldı şimdi de binalar yıkılıyor. Uyan ey Trabzon birileri önünü tıkamaya çalışıyor!!