7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Vali Öz: Futbol bu olmamalı

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, dün akşam çıkan olaylar yüzünden tatil edilen Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananların çok üzücü olduğunu söyledi, "Futbol, spor bu olmamalı" dedi.Karşılaşmanın barış ve kardeşlik içinde oynanması için çalışmalar yaptıkla

Bölgesel 11.03.2014, 17:17
Vali Öz: Futbol bu olmamalı

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, dün akşam çıkan olaylar yüzünden tatil edilen Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananların çok üzücü olduğunu söyledi, "Futbol, spor bu olmamalı" dedi.

Karşılaşmanın barış ve kardeşlik içinde oynanması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Vali Öz, şöyle devam etti:

"Ancak beklenmeyen olaylar oldu. Buna göre de tedbirlerimizi almıştık. Maçın başlamasıyla sahaya atılan yabancı maddeler ve başka sebeplerle tansiyon yükseldi. Maç tatil edilme aşamasına geldi. O aşamadan sonra da seyircilerimizin sağlıklı bir şekilde sahadan boşaltılması, hem ev sahibi, hem de misafir takımın sağlıklı bir şekilde gidecekleri yere intikal etmesi için gereken tedbirleri aldık. Mümkün olduğunca müdahalede bulunmadık. Seyircilerimize ve vatandaşlarımıza ne sert bir müdahalede bulunduk, ne de gaz ve benzeri müdahaleler yaptık."

"ALINMASI GEREKEN DERSLER VAR"


Vali Öz, ilerleyen saatlerde sağduyulu vatandaşlar sayesinde taraftarların sakinleşmeye başladığını belirtirken de şöyle konuştu:

"Taraftarlarııns ayrılmasından sonra önce Trabzonspor'u, sonra da misafir takımı stattan çıkardık. Biz bütün takımların taraftarlarının gelmesini, vakit geçirip rahat bir şekilde maç izlemesini istiyoruz. Yenen de yenilende birbirini tebrik ederek sahadan ayrılsın. Spor ve futbol bu olmalı. Bunun için çalışmalıyız. Yaşanan bu kötü olaydan da mutlaka hepimizin alması gereken dersler var. Olaylar sırasında güvenlik güçleri arasında da yaralananlar oldu. Bunların sayısı 15-20 civarında. Hepsi yaralı sayılmaz. Kısmi sıyrıklar ve kızarıklar şekilde olanlarda var. Ağır yaralı ve sorunlu güvenlik görevlimiz yok."

Binaların çatılarına yerleştirilen "keskin nişancı özel harekat polisleri"yle ilgili bir soruya da cevap veren Vali Öz, bu konuda da şunları söyledi:

"Bazı tedbirler, önleyici tedbirdir, olaylar olmadan önce almanız gereken tedbirlerdir. Maçın kardeşlik içinde geçmesi için bütün alt yapıyı oluşturduk. Kurumlar ve kişilerle görüştük. Gerekli tedbirleri aldık. Özellikle stadyumun etrafındaki atıl binalarda güvenlik boşluğu oluşmaması için tedbir aldık. Bunlar vatandaşın balkonuna çatısına yönelik yorumlandı. Belli dönemlerde olay çıktıktan sonra ekstra gayret göstermeniz gereken hususlar olabilir. Bazı binalarda olan arkadaşlarımız bu önleyici tedbir için, ne oluyor, neler oluyor, gözlemlemek amacıyla buralarda görev aldı."


Yorumlar (6)
camoka 8 yıl önce
Bu ülkede futbol yok olmayacakta yaptiklarinda yanina kar kalmaz trabzon terörist degildir o koltuk sana revada değildir polisini halka salamazsin
e.bayram 8 yıl önce
Gözlem ne zamandan beri sniper le yapılıyor ey valii...
AHMET CAN 8 yıl önce
Sayın vali siz Trabzonluların karakteristik özelliğini bilmiyorsunuz. Bu kadar güvenlik önlemi Trabzon taraftarına kısacası olay çıkar demektir. Keskin nişancı adam öldürmek için kullanılır, olayların seyri daha büyük olsaydı Trabzonlu taraftarları mı "avlayacaktınız"?. Bu Trabzon'un yiğit insanlarına hakarettir, ayıptır, Trabzon ülkenin çimentosudur.Futbol bu olmamalı evet ama valilikte bu olmamalı. Unutmayın o koltuk Yavuz Sultan Selim'in koltuğudur, layığıyla oturmasını bilmek gerek!
ziyaorhan 8 yıl önce
Vali'yi bizim baskan onur konugu etmis 4,5 gun once bu baskan acaba akp hukumeti tarafindan Trabzonspor'u bitirmek icin mi sectirildi insanin aklina bu geliyor ki sanirim hakliyim
levent m 8 yıl önce
sayin vali nezaman isdifa edecen ondan haber ver bu sehri bukadar germenize gerek varmiydi, sniperler ne ise yariyacakdi ondan haber ver
sadık yılmaz bulut 8 yıl önce
devlet adamlığıda bu olmamalı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@