Vali küçük mucitlerle buluştu

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa yürütülen “Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması” işbirliği protokolü imza törenine katılan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, bilimsel buluşları gerçekleştiremeyen toplumla

Vali küçük mucitlerle buluştu

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa yürütülen “Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması” işbirliği protokolü imza törenine katılan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, bilimsel buluşları gerçekleştiremeyen toplumların lider ve başarılı toplumlar olamayacağını söyledi.

Akçaabat Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde düzenlenen imza törenine Vali Kızılcık'ın yanı sıra Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, öğretmenler ve projelerini sergileyen öğrenciler katıldı.

Konuşmasına, gençlerin proje mantığı ve dünya ile yarışabilir gençlik olarak yetişmesi konusunda desteklerini esirgemeyen TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu'na teşekkür ederek başlayan Vali Kızılcık, “Ülkemizin globalleşen dünyada, rekabetin hızla yaşandığı bu ortamda başarılı olabilmesi ve bize duyulan güveni haklı çıkarmak için, sizlerin bu yoğun rekabet ortamında yarışabilir nitelikte bir donanımla yetişmenize imkan sağlama mecburiyetimiz var” dedi.


“Aranızdan çok değerli mucitlerin çıkacağına inanıyorum” diyen Vali Kızılcık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ben bu projelerin sizlerin bu alandaki yeteneklerinizi keşfetmeniz, icatlar yapmanız ve böylece ülkemizi dünya ile rekabet edebilecek seviyeye taşıyacağınıza inanıyorum. Şu iyi bilinmelidir ki; bilimsel buluşları gerçekleştiremeyen toplumların lider olmasını, başarılı olmasını hiç kimse beklemesin. Gelişmeye, refaha ve mutluluğa en fazla katkı sağlayan bu tür buluşlardır.”


İnsanların yaratılıştan farklı düşünceleri, enerjileri ve yetenekleri olduğunun altını çizen Vali Kızılcık, “Bizler bunun filizlenmesi ve yeşermesi için öğretmenler olarak, toplum olarak, okul olarak, bilim camiası olarak, iş dünyası olarak sizlere yardımcı olacağız ki; farklı düşüncelerle icatlar yapalım, mucitler yetiştirebilelim. Bunun sonucunda da hem toplum olarak hem devlet olarak kazanmış olalım.” şeklinde konuştu.
“Proje mantığına dayalı farklı ve analitik düşünen gençliği yetiştirebilirsek sizlerin sahsında dünya ile rekabet edebilme şansını elde edebiliriz” diyen Vali Recep Kızılcık, konuşmasına şöyle devam etti:

“Proje mantığı artık hem devlet yönetiminde hem özel sektörde olmazsa olmazdır. Genç mucitlerimizden istediğimiz tek şey alışıla gelmişin dışındaki yöntemleri geliştiriniz. Yani sadece öğretmenlerinizin sizlere verdiği alternatifleri değil o güne kadar öğrendiklerinizi de düşünerek, farklı bilgileri bir araya getirerek farklı bir çözüm yolu da ortaya çıkarmaya çalışın.”

İlköğretimin altı, yedi ve sekizinci sınıf öğrencilerini, genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik etmek ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması”nda öğrencilerin çalışmalarını inceleyen Vali Kızılcık, yaptıkları projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

“Mesleğini Keşfet Küçük Mucitler Proje Yarışması” işbirliği protokolü Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı tarafından imzalandı.


HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler