Vali Kızılcık haber61'e konuştu!

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Haber61.Net Genel Koordinatörü Orhan Çavuşoğlu ve Haber Müdürü Batuhan Hazar Çavdar'a konuştu.Trabzon'a geldiği günden buyana yaptığı çalışmalar, kentte değiştirdikleri, sportif alanda yapılan icraatlar ve tabiî ki Trabz

Vali Kızılcık haber61'e konuştu!

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Haber61.Net Genel Koordinatörü Orhan Çavuşoğlu ve Haber Müdürü Batuhan Hazar Çavdar'a konuştu.

Trabzon'a geldiği günden buyana yaptığı çalışmalar, kentte değiştirdikleri, sportif alanda yapılan icraatlar ve tabiî ki Trabzonspor... Vali Recep Kızılcık Trabzon gündemi ve Trabzonspor'a ilişkin Haber61.Net'e çok önemli açıklamalar yaptı.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ...

Sayın Valim Trabzon'a geldiğinizden buyana neleri değiştirdiniz?

Vali Recep Kızılcık: "Yaşanılabilir 81 il arasından 5'inci sıradayken bu yıl itibariyle 4. sırada Trabzon... Burada ana kriterlerden bir tanesi asayiş ve güvenliktir.
Son gelişmeyi söyleyeyim bu ayın Ağustos ayı yani iki ay önce Türkiye'de asayişi en düzgün il olarak Trabzon görünmekte. Ben tüm güvenlik güçleriyle yapılan işbirliğinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Güvenliğin dışında tabi çok önemli bir unsur şehirdeki istihdamın artırılmasıdır. O anlamda biz istihdamın artırılabilmesi için başta turizm, hizmet sektörü olmak üzere yatırımların gerçekleştirilmesi için de çok aktif-proaktif bir yaklaşım sergiledik.

Bu anlamda bilindiği gibi bir evvelki yıl ilki yapıldı bu yılda ikincisi yapıldı Sümela Ayininin. Yılın 12 ayına yayılan daha fazla turistin ülkemize ve Trabzon'a gelmesine vesile olduk. Ve tüm dünyaya bizim barışı destekleyen ve seven vede barışın tüm dünyaya yayılması mesajını da vermiş olduk.

Yine turizmin geliştirilmesi için yaylalara ulaşımı temin eden yolların standardının yükseltilmesi anlamında da çok önemli yatırımlar yaptığımızı söyleyebilirim. Bugün Trabzon merkezden aracınızı çalıştırdığınızda aracınızın tekerinde hiçbir çamur ve zorlukla karşılaşmadan Kayabaşı tesislerine gidebilirsiniz. Bu çok önemli bir gelişmedir.
Düzköy'deki tesisleri buradaki bir işletmeciye verdik o da burayı önümüzdeki sezon açacak ve turizme kazandırmış olacaktır.

Özellikle DOKAP'a kazandırdığımız projeler var. Önemli projeleri hayata geçirme safhasındayız. Sanayi yatırımları anlamında Beşikdüzü sanayi bölgesinde parsellerin tamamını gerçekleştirmiş durumdayız. Önemli yatırımcıları çektik. Hatta Türkiye'de ilk denetimi yapabilen denilebilen bir firmayı buraya çektik onlarda üretimi yapıyorlar. Vakfıkebir Organize Sanayi'nde bir sorun vardı. Ona da çok az bir ödeneğe ihtiyacımız var. Sayın Sanayi bakanımız bunu göndereceğinin sözünü verdi.

İstihdamın, artırılması için gençlerimizin istihdam edilmesi için çabalar sarf ediyoruz. İş-Kur'dan çok önemli eğitim ve istihdam projeleri uygulamaya koyduk. Özellikle gençlere yönelik olarak bu sıkıntıyı azaltmanın içerisindeyiz.

Sportif anlamda Trabzon spor kenti olduğu gibi diğer branşlarda da önemli sporcuları yetiştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda Karadeniz insanı Trabzon insanı yapısı gereği gerçekten çok başarılı olmaya müsait. 2011 Avrupa Olimpik oyunları için yapılan tesisler artık bundan sonra tenisçilerin, güreşçilerin, atletizm koşucuların da çıkabildiği bir şehir haline getirmek mücadelesindeyiz.

Devamı sayfa 2'de

 

Bu çerçevede sayın Gençlik ve Spor bakanımızın da talimatlarıyla tüm branşları içine alan bir toplantı yaparak Trabzon'da hangi branşlarda sporcu yetiştirilmesi için öncelik gerekli konusu masaya yatırılacak Ondan sonra bu tesislerde bu sporcuların yetiştirilmesi için çalışmalara başlanacak. Bunun yanında olurya her gencimiz her çocuğumuz sporda başarılı olamayabilir ama her çocuğumuzun bu tesislerden istediği taktirde istifade etme hakkı vardır.

Çünkü biz bu tesisleri gençlerimizin ve halkımızın istifade etmesi için yaptık. Bu anlamda Milli Eğitim Müdürümüze verdiğim talimat çerçevesinde hazırlık yapıldı tüm okullarda gençlerimizin istediği taktirde yüzme havuzuna, atletizm pistine kısacası tüm branşlara program yapılarak oralara götürülecek. Araklı, Arsin, Pelitli Sürmene ve Vakfıkebir'de gençlik merkezleri yapıldı.

İyi yetişmiş gençlik sayesinde ülkemizin yarınlara daha aydın kavuşacağını, daha gelişmiş bir yapıya kavuşmuş olabileceğini değerlendirmekteyiz. Trabzon’umuzun her anlamda hak ettiği yere gelebilmesi için ortak çalışmalar üretmekteyiz.

Yatırımlar konusunda ne aşamadayız… Otel teklifleri olmuştu?
Recep Kızılcık:
Tabiî ki teşvik kanununa göre kamuya ait olan arazilerin hotel yapılması için tahsis edilmesi de mümkün idi. İlk etapta İl Özel İdaresine ait 14 bin metrekarelik alanı ihaleye çıkardık.

Bu çerçevede Suudi Arabistanlı bir grup burayı aldı ve kendileri ile yapılan sözleşme gereğince şuanda proje çalışmaları devam ediyor. Yılbaşı itibariyle de kazmayı vurmalarını bekliyoruz. Bu alanda bir gecikme veya erteleme söz konusu değildir”

Çimento fabrikasının 2015’te kalkacak yönünde sözler var… İnsanlarımız merkezdeki çimento fabrikasından kurtulabilecek mi?
Recep Kızılcık:
Böyle bir şehirde bu tür çimento fabrikası gibi yapıların olmadığını değerlendiriyorum. 2014 yılı itibariyle buranın yanılmıyorsam taşınması gerekiyor. Biz de 2014 itibariyle çimento fabrikasının buradan kalkacağını söyleyebiliriz, kalkacaktır çünkü şehrin dışında olması için bir zorunluluktur.

Devamı sayfa 3'te

 

Akyazı projesi yeniden başladı neler söyleyeceksiniz?
Recep Kızılcık:
Akyazı projesi Trabzon’umuzun vizyonu anlamında çok önemli bir projedir. Sadece bir stadyum değil onun eklentileri ve bir sürü daha sosyal imkanlarıyla şehrimizin uluslar arası alanda dahi çok daha iyi göründüğünü sağlayacak çok özel bir projedir. Sayın başbakanımız özel ilgiyle takip ediyor. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız bizzat takip ediyor. Ve Danıştay lehimize kararı verdi vede tekrar dolgu çalışmasına başladık. Ben Akyazı projesinin bir anönce tamamlanarak Trabzon’umuzun 40 bin kişilik stadyuma kavuşmasının Trabzon için fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum.

Keşke son iki milli maçtan biri Akyazı tamamlansaydı da Trabzon’da oynansaydı. Burada güzel bir ev sahipliği de yapardık. Bundan sonra tüm Trabzonlu hemşerilerimi bu sürece sahip çıkmalarını ve bir anönce bu tesisin bir anönce açılması gerektiğini düşünüyorum. Stadyumun bitmesi için dolgunun bitmesi tamamlanmayacak. İlk önce belli bir bölüm tamamlanıp diğer alanların dolgusu tamamlanırken inşaatta devam edecek.

Şampiyonlar liginde Trabzonspor’u nasıl buluyorsunuz? Çünkü Trabzon’un şampiyonlar ligindeki tek valisisiniz…
Recep Kızılcık:
Tabii Trabzonspor'umuzun şampiyonlar liginde ülkemizi temsil ediyor olması bizi memnun ediyor. Aldığı sonuçlarla birlikte grup lideri olması da bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Aynı şekilde önümüzdeki Salı CSKA'yı da yenip zaferlerimize bir zafer daha katmış olacağız.

Trabzonspor’un gruptan çıkma şansını yükseltecektir. Aynı başarıların ligde de devam edeceğinden şüphem yok. Hem Trabzon’umuzun tanıtımını hem de zaferlerimizin üzerine bir yenisini daha eklemiş olacağız.

Devamı sayfa 4'te

 

Kaçak yapılaşmayla ilgili neler diyeceksiniz?
Recep Kızılcık:
Yayla turizminin geliştirilmesini istiyoruz. Bu bir çelişki olarak görülebilir bu çelişkinin ortadan kaldırılması için Doğu Karadeniz Mastır planı içinde belirli merkezlerin yapılması için kanuni izinlerin imkanların verilmesi yönünde çalışmalar sürüyor. 

Bireysel olarak vatandaşlarımızın kaçak evler veya barınma yerleri yaptığını maalesef üzülerek görüyoruz. Bu konuda da denetimlerimizi sıklaştırdık ama hala bizden bir şekilde kaçırarak yapanların olduğunu görüyoruz. Biz de bunların kanun gereği olarak yıkılması için gerekli işlemleri de başlatıyoruz.

Trabzon eğitimde başarılı olmazsa müdürleri koltukta oturtmam demiştiniz… Trabzon’un eğitim durumuyla ilgili neler diyeceksiniz?
Recep Kızılcık:
Bunu ilk geldiğim yıl 2009 yılında söylemiştim. Bu konuda da önemli bir çalışmayı başlatmıştık ve bunun neticesi olarak geçen yıl itibariyle üniversiteye yerleştirmede 38’lerden 20’inci sıralara yükseldik. Şuana kadar ÖSYM ilk 10 ili açıkladığı için tam olarak doğrusu tespiti yapamadık kaçıncı sıradayız diye. Ama şunu söyleyeyim Trabzon eğitimde ilk 10'da yer almak zorunda.

Geçmişi itibariyle 4 bin yıllık geçmişi ve vizyonu ile Trabzon hassas alandaki konunu koruyup devam ettirmek için eğitimde ilk sıralarda olmalı. Biz de bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Devamı sayfa 5'te

 

Son yıllarda Trabzon’da gündemi en çok meşgul eden Çukurçayır’daki kötü yapılaşma… Jeoloji mühendisleri oradaki yapının çok doğru olmadığını hatta sondaj çalışmasının yapılmadığını söylüyor… Neler yapılmalı?
Recep Kızılcık:
Jeoloji Mühendisleri odası başkanı yenimi görmüş Çukurçayır'daki yapılaşmayı doğrusu onu merak ediyorum ben? 2009 yılında geldiğimde ifade etmiştim bir sel felaketine maruz kalmıştık bir vatandaşımızı da kaybetmiştik kadınlar pazarında. Ben bunun bir numaralı sebebi yukarıdaki kötü yapılaşmadır. Oradaki musubatın yerli yersiz çukurlara atılarak aşırı yağışla beraber onun alınıp buralara kadar gelip rögarlar tıkandıktan sonrada suyun tepmesi sonucu bu zararlara maruz kaldık.
Burada Çukurçayır'ın çok kötü bir yapılaşma içinde olduğunu son 10 yıldır herhalde tüm Trabzon görüyor.

Bunun çözümünün de buradaki imar yetkisinin Trabzon Belediyesi'nden bir Hinterlant çerçevesinde bir merkezden yönetilmesi gerektiğini düşündüğümüzü o günlerde ifade etmiştik çözümünün de Trabzon'un büyükşehir olmasından geçtiğini ifade etmiştik. Bizim aldığımız mesajlara göre bir, bir buçuk ay içerisinde Trabzon’umuzda büyükşehir statüsüne kavuşacaktır. Ve bu kötü yapılaşmanın önüne de geçmiş olacağız böylece.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler