Üreticiye Ertelenen Borç Şoku

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, zirai dondan zarar gören üreticilerin sigortadan alacakları paraların ertelenen borçlarına kesilmesinin fındık üreticisini mağdur ettiğini söyledi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, ürünleri zirai dondan e

Üreticiye Ertelenen Borç Şoku
Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, zirai dondan zarar gören üreticilerin sigortadan alacakları paraların ertelenen borçlarına kesilmesinin fındık üreticisini mağdur ettiğini söyledi.
 
Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, ürünleri zirai dondan etkilenen üreticilerin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarına karşılık sigortadan alacaklarının kesildiği yönündeki şikayetleri değerlendirdi. Bir çok üreticinin TARSİM’den, alacağı sigorta bedellerinin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları nedeniyle kesildiği yönünde şikayet aldıklarını ifade eden GZO Başkanı Musa Keskin, bunun doğru bir uygulama olmadığını söyledi. GZO Başkanı Keskin “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Mart ayının son günü ile Nisan ayının ilk 3 gününde Türkiye genelinde zirai don afeti yaşandığı tespit edilerek Giresun’un da içerisinde bulunduğu pek çok ilde üreticilerin borçlarının ertelendiği açıklandı. Bu da bir kararname ile yayınlandı.Buna rağmen Ürününü sigorta yaptıran üreticilerimizin sigortadan alacağı paranın borcuna kesilecek olması üreticilerimizi mağdur etmektedir. Üreticilerimiz zaten mağdur olmuş. Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek üzere bakanlık bir kararname yayınlamış. Bu kararnameye rağmen yapılan bu uygulama doğru bir uygulama değildir.Kaldı ki üreticilerin borç taksitlerini ödenme vaktine daha vardır. Ancak üreticilerimiz sigortaya gittiklerinde alacaklarının borçlarına kesileceği şokunu yaşamaktadır. Bu yanlış uygulamadan derhal dönülmelidir. Üretici mağduriyeti giderilmelidir” dedi.
 
Üreticinin çaresiz ortada bırakıldığını da ifade eden Keskin “Fındık fiyatları yükselmekte olduğu doğru. Ancak üreticide satacak fındık yok. Okullar açıldı, bayram geliyor. Üretici zirai dondan dolayı sigortadan alacağı paraya umut bağlamış. Sigorta ücretleri ödenmeye başlıyor. Sigortadan parasını almaya giden üretici bir de ertelenen ve hatta ödeme zamanına daha bir süre vakti olan borcuna karşılık alacağının kesildiğini öğreniyor. Bu üreticiyi çaresiz ortada bırakmaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler