Türkiye'deki rekolte dünyayı etkileyecek

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Türkiye'deki düşük fındık rekoltesinden dünya fındık pazarının da etkileneceğini söyledi.  Uğur Cörüt, geçen yıl Türkiye'nin fındık rekoltesinin 570 bin ton olduğunu, bu yılki tahmini rekoltenin ise zirai don nedeniyl

Bölgesel 22.08.2014, 13:57
Türkiye'deki rekolte dünyayı etkileyecek

Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Türkiye'deki düşük fındık rekoltesinden dünya fındık pazarının da etkileneceğini söyledi. 

 Uğur Cörüt, geçen yıl Türkiye'nin fındık rekoltesinin 570 bin ton olduğunu, bu yılki tahmini rekoltenin ise zirai don nedeniyle 371 bin ton olarak beklendiğini kaydetti. Türkiye'de en fazla fındık üretiminin Ordu'da gerçekleştiğini vurgulayan Cörüt şöyle konuştu:

"Dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini Türkiye sağlıyor. Türkiye'de fındık üretiminde 184 bin tonla Ordu birinci sırada yer alıyor. Bu yıl Ordu'da tahmini fındık rekoltesi ise 66 bin ton civarında. Mart ayında yaşanan zirai dondan önce 6 liradan işlem gören fındık artık 10-11 liradan işlem görüyor. Rekolte düşük olunca fiyatlar da yükseldi, bu durum dünya fındık piyasasını da etkileyecek." 

120 ÜLKEYE İHRACAT

Fındıkta Türkiye'nin hem üretimde hem de ihracatta dünyaya hakim konumda olduğunu dile getiren Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt şöyle devam etti:

"Türkiye 120 ülkeye fındık ihraç ediyor. Türk fındığı kaliteli ve lezzetli olduğu için tercih ediliyor. Bu yıl Ordu ve Giresun'da fındık az. Türkiye'nin rekoltesi düşük olacağından dünya da bundan etkilenecek. Türkiye'de iç piyasaya yetecek kadar şu anda fındık var" diye konuştu.

Uğur Cörüt, üreticilerin emanete fındık bırakmadan ihtiyacı kadarını pazara indirip satmalarını da isteyerek, fiyatın 15 liraya kadar yükselebileceğini sözlerine ekledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
MURAT BAŞKAN 7 yıl önce
sayın cirav rekolte konusunda net konuşmuştu. rekolte 500-600 bin ton arası olacakmış. zirai don sayın ciravın ticaret borsasındaki klimalı odasını vurmamış. :) o yüzden beklentisi yüksek 370 bin ton çok az olamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@