Türkiye’de en az işsizi Doğu Karadeniz’de

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  dün ülke genelindeki işsizlik oranını resmi internet sitesinde duyurdu. Resmi internet sitesinde TÜİK, “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ), desteklenmesi için ulusal otoritelerin ve diğer ilgili kuruluşların

Bölgesel 18.12.2012, 09:23
Türkiye’de en az işsizi Doğu Karadeniz’de

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  dün ülke genelindeki işsizlik oranını resmi internet sitesinde duyurdu. Resmi internet sitesinde TÜİK, “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ), desteklenmesi için ulusal otoritelerin ve diğer ilgili kuruluşların faaliyetlerini yaygınlaştırmak amacıyla Avrupa Birliği tarafından Avrupa KOBİ haftası etkinlikleri düzenlenmektedir.”ifadelerine yer verdi.

Haber : Şükrü ÜÇÜNCÜ / Haber61.Net

TÜİK verilerine göre Doğu Karadeniz bölgesi işsizlik oranının en az olduğu bölgelerin başında geliyor. Uzman görüşlerine göre Doğu Karadeniz bölgesinin işsizlik verilerinde en az olan bölge olması nedeni TÜİK verilerinin Avrupa standartlarında ölçüm yapmasından kaynaklanıyor. Uzmanlar TÜİK araştırmaları sırasında Bölgede mevsimsel olarak çalışan işçilerin katılmadığını ifade ettiler.

Uzman görüşlerine göre ÇAY-KUR fındık işçileri ve kısıtlı tarım alanları ile belirli zamanlarda inşaatlarda çalışan kişiler ve ev hanımları ile emekli, öğrenciler bu araştırmalara tabi değil.

TÜİK verilerine göre Doğu Karadeniz bölgesinde işsizlik oranı yüzde 6,4 olarak ifade edildi. Doğu Karadeniz bölgesinin işsizlik bazında orana bakıldığı zaman en az yüzde 4,4 ile Gümüşhane olurken en fazla işsizin yüzde 6,6 ile Trabzon olduğu verilere yansıdı. Verilerin TÜİK raporuna il nüfuslarına göre yansıdığı bildirildi.

Doğu Karadeniz ile bazında işsizlik verileri yüzdelik bazda;

Trabzon; 6,6

Ordu; 4,9

Giresun; 6,3

Rize; 5,3

Artvin; 5,7

Gümüşhane; 4,4

Yorumlar (6)
misafir. 8 yıl önce
işsizlik ve gelir dağılım adaletsizliğini malesef görmezlikten geliniyor, iş bulsan bile verilen ücretle bir ailenin yaşaması mucize, öyle ki kişi başı milli gelir on bin dolar diyorlar, asgari ücretlinin aldığı para belli, bu sefer insanlar ne alış veriş yapabilir ne yer ne içer esnafta batar ekonomide, faizciler kazanır
Ö. İlker Özgür 8 yıl önce
Rakamlar hep yanıltıcıdır. Bu rakamlara büyük olasılıkla doğal işsizlik oranı dahil değildir. O da eklenirse %15'lere kadar çıkabilir. Doğal işsizlik dışı 100 kişiden 7 kişinin işsiz olması anormal bir durumdur ve ülkede normalin üstünde istihdam sıkıntısı olduğunu gösterir. Onca teşviğe rağmen istihdam yaratamamak ülke ekonomisinin ve ekonomik politikaların başarısızlığını ispatlar.
hasan yener 8 yıl önce
durmak yok yola devam basın ampule trabzonlu sız adam olmazsınız..
adil türk 8 yıl önce
İstanbuldaki Trabzonluları toplasanız bir Trabzon daha olur.Trabzonda yatırım adına hiçbir şey yok.Bir Tren yoluna bile kırk dereden su getiriyorlar.
MEHMET KÜÇÜK 8 yıl önce
Trabzonda işi olan ve emekli yaşadığı için işsiz kimseyi bulmak zor.Yüzde yedi işsiz varsa çok büyük işsiz var demekdir.
mss 8 yıl önce
Çalışma çağına gelenler hep gurbette...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@