alexa metrics

banner536

Trabzon'un ciğerleri tükendi

 Trabzon’un Boztepe Mahallesi'nde piknik alanında bulunan ormanlarda ağaçlar tek tek kururken şehrin akciğerleri de günden güne tükeniyor. Boztepe Mahallesi Trabzon’un en güzel seyir ortamlarından birini oluştururken diğer yandan bünyesinde bulundurduğu i

Bölgesel 26.02.2013, 09:08
Trabzon'un ciğerleri tükendi

 

Trabzon’un Boztepe Mahallesi'nde piknik alanında bulunan ormanlarda ağaçlar tek tek kururken şehrin akciğerleri de günden güne tükeniyor. Boztepe Mahallesi Trabzon’un en güzel seyir ortamlarından birini oluştururken diğer yandan bünyesinde bulundurduğu iğne yapraklı ağaçlarla şehir merkezi için oksijen kaynağı oluşturuyor. Tarihi nitelikteki ormanlar ise günden güne kuruyor. Tam olarak nedenleri anlaşılamasa da Trabzon Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı ekipler kuruyan ormanlar için önlem almaya çalışıyor. Bir taraftan kuruyan ağaçların yerine yeni ağaçların dikilip dikilmeyeceği merak edilirken ormanlık alandaki diğer ağaçların da kuruması endişe yaratıyor. Vatandaşların tepkileri ise dinmiyor. 
 
BU AĞAÇLAR NEDEN KURUYOR?
"Daha önceden yapılaşma yapılması için mi ormanlar kasıtlı olarak kurutuluyor? Kuruyan ağaçların yerlerine neden yeni ağaçlar dikilmiyor?" sorularını sorarken Trabzon için bir değer oluşturan KTÜ bünyesindeki Orman Fakültesi'nin kuruyan Boztepe ormanı için bir çalışma yapıp yapmayacağı merak konusu. Boztepe’nin güzelliğine güzellik katan ve oksijen deposu niteliğinde bulunan ormanların yok olması duyarlı vatandaşların da tepkisini çekiyor. Orhan Hellaç isimli vatandaş, "Ciğerlerimiz tükendi. Her gün işe geliş gidişte yanından geçtiğimiz Trabzon için oksijen kaynağı Boztepe ormanlarını görünce yüreğimiz burkuluyor. Kuruyan ağaçları belediye ekipleri kesti ama ağaçlar kurumaya devam ediyor. Bu gidişle ormanlar tamamen kuruyacak. Birileri bunun nedenini açıklamalı" dedi.

Yorumlar (2)
Ali Han 9 yıl önce
yıllardır yeşil alanlar yanaşık düzende beton yığını haline getiriliyor...kimseden ses çıkmıyor...bu kadar duyarsız bir toplumda, kalan bazı ağaçlarda kurumuş, önemli mi...onlar da yakında beton yığını olurlar..gelecek nesil, şimdiki nesle lanetler yağdıracağı kesindir...herkes bunun günahını çekecektir...
isa sayar 9 yıl önce
Bu bize ALLAH(C.C.)'nin bir işaretidir. Boztepe'de ağaçların altında içki içiliyor o yüzden de Allah ağaçlarımızı kurutuyor. İçkiyi yasaklayın bakın göreceksiniz ağaçlar tekrar yeşermeye başlayacak. Türkiye'nin en önemli sorunu içki sorunudur şu an her şeye zarar bir an önce yasaklanması lazım.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@