Trabzonlu uyanık damada kötü haber!

 TRABZON’da 31 yaşındaki Murat Köloğlu’nun düğününde, çalıştığı şirketin POS makinesi kullanarak, kredi kartıyla da hediye kabul etmesi, üstelik taksitle de işlem yapması başına dert açacağa benziyor. Küloğlu’nun yaptığı işlemi şirketinin POS cihazı ile y

Trabzonlu uyanık damada kötü haber!

 

TRABZON’da 31 yaşındaki Murat Köloğlu’nun düğününde, çalıştığı şirketin POS makinesi kullanarak, kredi kartıyla da hediye kabul etmesi, üstelik taksitle de işlem yapması başına dert açacağa benziyor. Küloğlu’nun yaptığı işlemi şirketinin POS cihazı ile yapmasının karşılıksız tahsilat olarak yorumlanacağını söyleyen uzmanlar bunun cezasının 8 aydan 3 yıla kadar hapise kadar vardığına dikkat çekiyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, maliyenin, bu olayın peşine düşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, “Ortada herhangi bir satış işlemi yok. ‘Yanıltıcı belge’ ya da ‘sahte evrak düzenlemek’ suçlarından dolayı damadımız 8 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Damat cahilce davranmış. Büyük ihtimalle böyle sonuçları olduğunu bilmiyordu. POS makinesini aldığı şirket de bunu gelir hanesine yazmak zorunda. Onlar da sıkıntıya girebilir” dedi.
 
HAYALİ SATIŞ
 
Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan haberde Damat Murat Köloğlu, “Kurban bayramı nedeniyle davetliler ‘Bayramda düğün mü olur. Nasıl hediye alacağız’ diye sitemde bulundu. Ben de onlar için bir kolaylık yaptım. Çalıştığım işyerime ait olan ancak benim hesabıma bağlı POS makinesini getirdim. Davetlileri, nakit ve altın takma sıkıntısından kurtardım” demişti. 
Köloğlu’nun hem davetlileri hem de kendini düşünüp düğün literatürüne kazandırdığı bu yöntemin kanunen suç sayılabileceğini belirten 
Ekrem Sarısu, şunları söyledi: 
“POS makinesi ile gelir elde eden damat, maliye tarafından kısa bir süre içinde takibe alınacaktır. Konu artık kamuoyu tarafından da duyulduğu için bu süreç hızlanır. Damat paraları aldı ama ortada satılan herhangi bir mal yok. Yaptığı kesinlikle yasal değil. Mal satışı olmadan para çekildiği için işin niteliği ‘Hayali satış’a giriyor. Maliye incelediğinde damat sıkıntıya girecektir.”
 
Damat nasıl kurtulur?
 
EKREM Sarısu,  damadın, maliyenin kıskancından kurtulmasının bir yolu olduğunu söyledi. Sarısu, “Damat eğer ki akıllı biriyse kendisini şirkete borçlandırmıştır. Yani şirketten bir mal almış ve borçlanmışsa, bunun parasını gelen davetlilerden alıyor olması gerekir. Bu şekilde Maliye’ye karşı mantıklı bir ispatı olur. Eğer ki avans çekmiş ve borçlanmışsa, Maliye bunu da kabul edebilir. Böyle bir yol izlerse bir şey çıkmaz. Aksi halde bu  olayın emsali  olmadığı için başı ağrıyacak. Tefecilerin yaptığı şey de buna benzer. Mal karşılığı olmadan POS makinesinden para çekiyorlar. Keşke, genç damadı birileri bu konuda uyarsaydı. Şirket de POS cihazını böyle işte kullandırmamalıydı” diye konuştu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
MURAT BÜLBÜL
MURAT BÜLBÜL - 7 yıl Önce

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

adil türk
adil türk - 7 yıl Önce

İkiside çok beyefendi harika insanlar.Art niyetli düşünceleri olmayan ,Saygılı alçakgönüllü arkadaşlar.İnşallah bir sorun yaşamazlar.

MURAT BÜLBÜL
MURAT BÜLBÜL - 7 yıl Önce

görüntülerini izledik pos cihazı var lakin çekim yapıp dekont gören oldumu ki eleman bir süt firmasının pazarlama elemanı ve de firmanın en yüksek vadesi 11 gün yani 5 ay taksit felan hikaye

SIRADAKİ HABER

banner513