kebir reklamı

Trabzonlu balıkcılar isyan etti

Balıkçılar, 24 metre sınırlamasına tepki çekmek için bir araya geldi. Balıkçılar, 1 Eylül'de başlayacak avlanma sezonu öncesinde uygulamanın düzeltilmemesi halinde eylem yapma kararlılığında olduklarını ifade ettiler. TTSO toplantı salonunda gerçekleştiri

Trabzonlu balıkcılar isyan etti

banner197

Balıkçılar, 24 metre sınırlamasına tepki çekmek için bir araya geldi.

 

Balıkçılar, 1 Eylül'de başlayacak avlanma sezonu öncesinde uygulamanın düzeltilmemesi halinde eylem yapma kararlılığında olduklarını ifade ettiler.

 

TTSO toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, Rize Artvin Bölge Birliği Başkanı Barış Zaman, Trabzon Üretici Birliği Temsilcisi Erkan Kaya ve Trabzon, Rize, Giresun ve Artvin illerinden çok sayıda balıkçı katıldı.

 

Kıyıdan 24 metre derinlikte gırgır ağlarıyla avlanmayı yasaklayan maddenin yanı sıra konuyla ilgili diğer sorunların da tartışıldığı ve balıkçıların görüşlerini belirttiği toplantının ardından Rize Artvin Bölge Birliği Başkanı Barış Zaman bir açıklama yaptı.

 

Zaman, Doğu Karadeniz Bölgesi balıkçıları olarak Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün 2012-2016 Av Yasakları Sirkülerinde yer alan ve çevirme ağlarıyla ilgili yasakları içeren maddeyle ilgili bir araya geldiklerini söyledi.

 

"BU YASAK ENDÜSTRİYEL BALIKÇILIĞIN SONUNU GETİRECEKTİR"

 

Getirilen yasağı 'kabul edilemez' bulduklarını ve bunun endüstriyel balıkçılığın sonunu getirecek bir hata olarak gördüklerini vurgulayan Zaman, "Karasularımızda gırgır ağlarıyla kıyıdan itibaren 24 metre derinlikte sığ sularda avcılık yapılması yasaktır. Biz bu yasağı endüstriyel balıkçıların sonunu getirecek bir yasa olarak görmekteyiz.

Endüstriyel ve tarımsal atıkların çoğalması ve denizlerimizdeki yunus nüfusunun artmasını göz önüne almadan denizlerimizdeki mahsul eksikliğinin faturasını balıkçılara kesen zihniyeti kınıyoruz" dedi.

 

Bu yasağın uygulanmasıyla sadece balıkçıların değil ülkenin de ekonomik kayba uğrayacağı uyarısında bulunan Barış Zaman, "Balıkların havyar dökme döneminde zaten balıkçılık yapılmamaktadır. Ayrıca hamsi, palamut, istavrit, çinakop ve lüfer gibi bizim avladığımız balıklar göç balıklarıdır. Bu balıkları bizler avlamadığımız takdirde komşu ülkelerin balıkçıları tarafından avlanacaklardır ve büyük bir pazar olan Türkiye pazarına satılacaklardır. Bu gerçeğin de göz önüne alınması gerekmektedir" dedi.

 

"Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün bize gerekçe olarak gösterdiği raporlarda yeterli etüt çalışmasının yapılmadığına inanıyoruz" diyen Zaman, her ülkenin kendisine özgü jeolojik bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek

 

bu yapı incelenmeden getirilen 24 metre yasağının gelişigüzel çıkmış bir yasa olduğunu vurguladı.

 

Zaman, ayrıca bu yasağın getirildiği alanlarda algarna ve şebeke trollerinin serbest bırakılmasının da başlı başına bir çelişki olduğunun altını çizdi.

 

"BU ANLAMSIZ YASAĞIN KALDIRILMAMASI HALİNDE EYLEM YAPMA KARARLILIĞINDAYIZ"

 

Avlanma sezonunun başlayacağı 1 Eylül tarihine kadar gerekli girişimleri yapacaklarını ve bu tarihten önce bu yasağın kaldırılmasına çalışacaklarını kaydeden Zaman, "Bu yanlıştan dönülmemesi halinde Türkiye'deki bütün balıkçılarla birlikte eylem yapma kararlılığındayız. Umarız bu anlamsız yasak o tarihten önce kaldırılır" dedi. -

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ersinsozen - 5 yıl önce
yavru balıklara göz dikmeyin bari yüzsüzler. bıraksalar denizde canlı bırakmayacaksınız. adam gibi avlanın gidin işte.
Avatar
ADIL - 5 yıl önce
Alışmışsınız balığın yuvası dağıtmaya.Balığa üreme çoğalma hakkı bile tanımıyorsunuz .Sonrada balık çıkmayınca vay efendim aç kaldık.BİNDİĞİNİZ DALI KESTİĞİNİZİN FARKINDA DEĞİLSİNİZ.Yasayı çok yerinde buluyorum.
Avatar
tttoprak - 5 yıl önce
balıkçılar önce kendileri için yeniden yapılan barınaklarına sahip çıksınlar.barınakları yüksek fiyattan doktor muhendis zengin kım varsa onlara tahsis ettiler hemen her akşam içki masaları kurulup kadın getirirler barınaklara ondan sonrada vay efendım geçinemiyoruz kanunlar çok sıkı..bu yorumu okuyan varsa bir akşam insin barınaklara kapıdakı araçların lükslüğüne baksın daha sonra cesaret edip birinin içine girsin ve baksın bakalım kaç kişi ağ örüyor içeride sıfır..balıkçılıkla geçinen kımse yok artık orada..zenginlere peşkeş çekilmiş eğlence yeri mübarek
Avatar
ndogru - 5 yıl önce
Neye itiraz ediyorlar ? Yasak kalkar kalkmaz kıyıları basıp yavru , hiç yumurta dökmemiş balıkların tümünü ağa doldurarak soyunu tüketiyorlar , bu böyle devam ederse 3-5 sene sonra kıraça bile bulamayacağız.Daha ağır sınırlamalar gelmeli , hatta Karadenizde birkaç yıl av tamamen yasaklanmalı .
Avatar
tttoprak - 5 yıl önce
balıkçılar önce kendileri için yeniden yapılan barınaklarına sahip çıksınlar (örnek faroz barınakları)..barınakları yüksek fiyattan doktor muhendis zengin kım varsa onlara tahsis ettiler hemen her akşam içki masaları kurulup kadın getirirler barınakalra ondan sonrada vay efendım geçinemiyoruz kanunlar çok sıkı..bu yorumu okuyan varsa bir akşam insin barınaklar kapıdakı araçların lükslüğüne baksın daha sonra cesaret edip birinin içine girsin ve baksın bakalım kaç kişi ağ örüyor içeride sıfır..balıkçılıkla geçinen kımse yok artık orada..zenginlere peşkeş çekilmiş eğlence yeri mübarek
Avatar
selimcan - 5 yıl önce
yıllarca trol kullanarak balıkların yuvalarını dağıttığınız yetmedi, şimdi de 24 metre işine itiraz ediyorsunuz. sayelerinizde karadenizde balık nesli kurudu, çiftlik balıklarına talim ettiriyorsunuz bizi.
Avatar
limandal - 5 yıl önce
Balığın neslini tükettiniz yetmedi kökünü kazımak istiyosunuz...Yazıklar olsun size...balık bitince ne haltedeceksiniz....o sonarları ,radarları ne yapacaksınız....herşeye itiraz edin..nekadar yüğzsüz ve aç gözlüsünüz..sizi Allaha havale ediyorum...