Trabzon'dan dev şurada 9 talep

TTSO,  8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasında Trabzon’daki üç oda ve borsa adına il sözcüsü olarak konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu 9 konuya değindi.8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğ

Trabzon'dan dev şurada 9 talep

TTSO,  8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasında Trabzon’daki üç oda ve borsa adına il sözcüsü olarak konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu 9 konuya değindi.

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili Bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. 81 ilin oda-borsa başkanları illerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerisini birinci ağızdan hükümete aktarma fırsatı buldu.​

Şura’ya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

TÜRKİYE ŞURASINDA TRABZON 9 BAŞLIKTA TALEPLERİNİ İLETTİ

Trabzon’daki üç oda ve Borsa adına konuşan il sözcüsü TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu değindiği konuları 9 başlıkta toparladı.

BİRİNCİ SIRADA YATIRIM ADASI YER ALDI

Hacısalihoğlu, Trabzon’da alternatif bir yatırım alanının oluşturulması, ileri endüstriyel yatırımların teşviki, arttırılması ve uygulanması için Yatırım Adası projesinin hayata geçirilmesi talebini ilk sırada sundu. Trabzon’un demiryolu hatlarının sağlanması konusunu ikinci sırada gündeme getirdi.

GÜNEY ÇEVRE YOLU, 2. PİST VE 2. DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Karayolu geçişi için uzun zamandır kentin gündeminde olan Güney Çevre Yolu’nun hayata geçirilmesi konusunu üçüncü sırada ileten Hacısalihoğlu dördüncü sırada ise Havaalanımızda 2. pist çalışmalarının devreye alınmasını talep etti. KTÜ yeniden yapılandırılarak iki yeni devlet üniversitesinin oluşturulmasını beşinci sırada sundu.

UZUNGÖLDEN OVİT’E VE ÇAKIRGÖL KIŞ TURİZMİ PROJELERİ

Hacısalihoğlu Trabzon’da kış turizmi potansiyelinin ekonomiye kazandırılması konusunda ise altıncı sırada , “ Master planları tamamlanan Uzungöl’den Ovit’e ve Çakırgöl kış turizm merkezleri yatırımlarının başlatılması” talebini iletti.

FINDIKTA VERİM VE KALİTEYİ ARTIRMA HEDEFİ

Hacısalihoğlu Trabzon adına yaptığı sözcülüğün yedinci sırasında ise Trabzon Ticaret Borsası tarafından pilot olarak başlatılan ve başarılı sonuçlar alınan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma” projesinin, bölgedeki verimliliği düşük fındık üretim alanlarına yaygınlaştırılmasını talep etti.

ÇAYDA KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLSÜN

Konuşmasının sekizinci sırasında Hacısalihoğlu, Çayda halihazırda yüzde 8 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi dile getirdi.

OSBLERDE DOĞAL GAZ KULLANIMI

Hacısalihoğlu dokuzuncu ve son sırada ki Trabzon adına yapılan istekte OSB’lerde doğal gaz kullanımını sağlanması ve teşvik edilmesini gündeme getirdi.

OLUMLU GELİŞMELER BEKLİYORUZ

Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret borsası ve Of Ticaret ve Sanayi Odası adına 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasında değinilen 9 ayrı konuda olumlu gelişmeler beklediklerini dile getirdi. Hacısalihoğlu, “Trabzon’da oda ve borsaların ortaklaşa belirlediği konular 8. Türkiye Şurasına sunulmuştur. Trabzon adına olumlu gelişmeleri hep birlikte bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.