Trabzon'daki intihar vakaları

Trabzon'da 2009 yılında 129 intihara teşebbüs vakası yaşanırken, bunlardan 5'nin hayatını kaybettiği öğrenildi.Edinilen bilgiye göre, Trabzon genelinde geçtiğimiz yıl 129 kişi çeşitli nedenlerden ötürü intihara kalkışırken, bunların birçoğu ilaç içmek sur

Trabzon'daki intihar vakaları

Trabzon'da 2009 yılında 129 intihara teşebbüs vakası yaşanırken, bunlardan 5'nin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Trabzon genelinde geçtiğimiz yıl 129 kişi çeşitli nedenlerden ötürü intihara kalkışırken, bunların birçoğu ilaç içmek suretiyle intihara teşebbüs etti.

İntihara teşebbüs vakaları daha çok 15-30 yaş arasındaki gençlerde yoğunlaşırken, derslerde başarısızlık, sevgisine karşılık bulamama, anne baba arasında yaşanan geçimsizlik gibi ailevi nedenler intiharların başlıca sebeblerini oluşturdu. 30 yaş üzerindeki kişilerin intihar nedenleri arasında ise ekonomik sebebler, eşler arasında şiddetli geçimsizlik ve sağlık sorunları ilk sırayı aldı. 30 yaş üzerindeki kişiler ise intihar aracı olarak ateşli silahlar ve iple kendini asmayı tercih etti.

Konuyla ilgili olarak konuşan Özel İmperial Hastanesi Başhekimi ve Psikiyatri Uzmanı Dr. M. İrfan Coşkun, ergenlik çağındaki gençlerin intihara daha meyilli olduklarını belirtilerek, intiharlarda en önemli nedenlerin başında hastalık, aile içi şiddet, boşanma ve işsizlik gibi faktörlerin geldiğini söyledi.

Dr. Coşkun, yörede intiharların ergenlerde yüksek oranda görüldüğünü kaydederek, "Ergenlik döneminde intihar davranışı için risk etkenlerini araştıran çalışmalarda, hastalık, aile içi şiddet, sıkıntı verici aşam olayları ve madde bağımlılığı gibi bir dizi etken üzerinde durulmaktadır. Bunların yanında boşanma, işsizlik, ya da göç gibi etkenler toplumsal bağları zayıflatarak intihara zemin hazırlıyor.

Farklı ortam ve toplumlarda yürütülen çalışmalar, aile bağlarının gevşemesi ya da kopmasının genç insanlar arasında intihar yaygınlığını etkileyen önemli etkenlerden olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca intihara teşebbüs edenlerin büyük çoğunluğu dikkat çekmek, başka insanları etkilemek ya da aşk ve öfkeyi dışa vurmak gibi amaçlarla bu tür girişimlerde bulunur" dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler