Trabzon'da turistler nereleri tercih ediyor?

Alternatif turizm imkanlarına sahip Trabzon'da kruvaziyer turizm geliştirilerek, sektörden elde edilen gelirin artırılması hedefleniyor.Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yaptığı açıklamada , Trabzon'un her geçen yıl turizmde önem

Trabzon'da turistler nereleri tercih ediyor?

Alternatif turizm imkanlarına sahip Trabzon'da kruvaziyer turizm geliştirilerek, sektörden elde edilen gelirin artırılması hedefleniyor.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yaptığı açıklamada , Trabzon'un her geçen yıl turizmde önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Kentin, dağ ve yayla turizminde önemli merkezlerden birisi olduğunu belirten Hacısalihoğlu, "Trabzon son yıllarda kruvaziyer turizminde de ilgi görmeye başladı. Bu kapsamda uluslararası platformlarda yapılan tanıtımlarla öne çıktı" dedi.

Kente bu yıl nisan ayında ilk kruvaziyer gemisinin geldiğini ifade eden Hacısalihoğlu, "Trabzon Limanı'na bu sezon 39 kruvaziyer gemisinin gelmesini bekliyoruz. Kentimize 11 kruvaziyerle bugüne kadar 3 bin 500 turist ve 2 bin 500 mürettebat olmak üzere yaklaşık 6 bin kişi geldi. Yapılan çalışmalarla kente yıl sonuna kadar 15 bin turistin bu yılla gelmesini bekliyoruz" diye konuştu. 

Kruvaziyer turizmin dünyada hızla gelişen ve bulunduğu ülkeye, şehre oldukça yüklü gelir bırakan turizm çeşidi olduğunu anlatan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orta ve üst gelir grubuna hitap eden bu turizm çeşitlemesinde ilimiz son yıllarda ilgi odağı haline geldi. Bu kapsamda kruvaziyer gemilerin gerek sayısının daha da arttırılması gerekse gelen turistlerin şehirde ağırlanması konusunda çalışmalarımız  devam ediyor. Kruvaziyer konusunda yürütülen çalışmalara Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve TÜRKSAB da destek veriyor. "

-"Turistlerin harcama yapmalarına imkan verilmeli"

Hacısalihoğlu, Trabzon'a yıllardır belirli oranda kruvaziyer geldiğini işaret ederek, "Amacımız gelen gemi sayısını daha ileri seviyelere taşıyarak, bu sektörden daha fazla pay almak. Trabzon'da kasım ayında uluslararası kurumların iş birliğinde kruvaziyer günleri düzenleyeceğiz. Özellikle bu tanıtım günleri etkinliğinin ardından bölgeye daha çok gemi ve yolcu gelecektir" dedi.

Kruvaziyer limanının altyapısın geliştirilmesi ve turizmin şehirle bütünleştirilmesinin de önemli olduğuna dikkati çeken Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

"Kente ulaşımın kolaylaştırılmasıyla turistlerin şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini görmeleri sağlanmalı. Turistlerin ekonomik olarak şehre katkılarının önü açılmalı. Bu nedenle turistlerin harcama yapmalarına imkan verilmeli. Bu turistlerin gelir düzeyleri son derece yüksek ve dolayısıyla harcama eğilimleri de yüksek oluyor. "

Hacısalihoğlu, Karadeniz'in 7 ülke, 7 kültür ile dikkati çektiğini dile getirerek, "Yurt dışında özellikle ABD'nin Miami kentinde yapılan tanıtımlar Karadeniz'e açılan kruvaziyer gemi sayısını artırdı. Gelişmelere paralel olarak Karadeniz Kruvaziyer Platformu 4 ülkenin katılımı ile kuruldu. Kurulan platform Karadeniz'deki liman şehirleri ve limanlar arasındaki iletişimi de artırdı" diye konuştu.

Kente en çok Amerika ve Almanya'dan turist geldiğini ifade eden Hacısalihoğlu, turistlerin en çok tercih ettiği mekanların başında ise Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Ortahisar Mahallesi, Gülbaharhatun Camisi, Kızlar Manastırı, Uzungöl ve Akçaabat Sera Gölü'nün yer aldığını sözlerine ekled

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler