Trabzon'da turist sayısı artıyor!

Trabzon geçtiğimiz turizm sezonuna göre büyük bir yoğunluk yaşıyor. Geçtiğimiz yılın temmuz ayı verilerine göre genel toplamda  yerli ve yabancı turist sayısı yüzde 50 oranında arttı.Turizm sezonunda Trabzon’a gelen turist yoğunluğundaki artışın nedeni ol

Bölgesel 21.08.2014, 15:31
Trabzon'da turist sayısı artıyor!

Trabzon geçtiğimiz turizm sezonuna göre büyük bir yoğunluk yaşıyor. Geçtiğimiz yılın temmuz ayı verilerine göre genel toplamda  yerli ve yabancı turist sayısı yüzde 50 oranında arttı.

Turizm sezonunda Trabzon’a gelen turist yoğunluğundaki artışın nedeni olarak Trabzon Valisi A. Celil Öz “ Trabzon kültürel varlıkları ve doğal güzelliği bakımından gezilmesi görülmesi gereken bir kent  olarak turizm operatörleri listesinde yerini aldığı için bu  turizm yoğunluğunu görmekteyiz.

1-(1).20140821153152.jpgGeçen yılın temmuz ayı sonu itibariyle toplamda  835 bin 234 yerli yabancı turistimiz varken bu yılın aynı dönemine göre  yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyon 243 bin 454 olarak kayıtlarımıza yansımaktadır. Trabzon’a gelen turist sayısında yüzde 50 oranında artış var. Ramazan ayı genel olarak turist sayısının düştüğü bir ay olmasına karşın Ağustos ayı sonu itibariyle rakamlar elimize geldiğinde bu artışın üzerine çıktığını göreceğiz. “ dedi
 

 

DENİZ YOLU İLE GELEN TURİST SAYISINDA ARTIŞ VAR

Bunun yanı sıra geçen yıl  25 civarında gelen kruvazör gemi sayısı bu yıl 41 e çıktığını görüyoruz. 41 gemiden en azından  25 bini aşkın  turist sadece deniz yoluyla şehrimize geliyor. Bu şu demek oluyor. Turizm bölgemizde doğa turizmi, kruvazör turizm gibi her çeşitiyle artarak devam ediyor..

1-(2).20140821153424.jpgTANITIMIN SEMERESİNİ GÖRÜYORUZ!

Tarihi ve kültürel eserlerimizin, doğal güzelliklerimizin yoğunluğu ve turistik tesislerimizin giderek turizme hizmet verebilecek kapasitede artırılması ve iyileştirilmesi ulaşımın karayolu ve havayolu ile rahat olması ve aynı zamanda Trabzon Valiliği ile  Kültür Turizm il Müdürlüğü olarak tanıtıma önem vermesi ile  yurtiçi ve yurtdışı fuarlarında Trabzon’un tanıtılması anlamında yaptığımız çalışmaların semeresini görüyoruz.”şeklinde konuştu.

AYAĞIMIZA GELEN BU FIRSATI TEPMEYELİM!

Turizmin Trabzon’un parlayan yıldızı olması için işletmecilere de seslenen Vali Öz “Bizim işletmecilerden istediğimiz ayağımıza gelen bu fırsatı tepmeyelim, nitelikli ve eğitimli personel çalıştıralım, hijyene dikkat edelim devletin ve piyasanın uygun gördüğü fiyat politikasına uyalım, herkes menüsün- fiyat listesini turistlerin görebileceği bir yerde bulundursun ve  tartışmaya yol açmayacak şekilde hizmetimizi verelim. Çünkü memnun ettiğimiz “bir turist bin turist getirir” lafı klasik olsa da gerçektir. Bizde devlet olarak turizmin gelişmesi için altyapı ,eğitim ve denetleme konularına ağırlık vereceğiz. Oluşturmuş olduğumuz denetim komisyonları özellikle fiyat, hijyen konularında sıkı denetim uygulayacaktır “ diye konuştu.

2GELEN TURİSTLERİN GETİRİSİ YÜKSEK!

Yerli turistin Trabzon’u tercih etmesinin  nedenini Ege Ve Akdeniz’den farklı bir turizm anlayışı olduğunu belirten Kültür ve Turizm İl müdürü İsmail Kansız “Yerli turistlerde Ege ve Akdeniz’den ziyade Trabzon’u tercih etmelerinin sebebi hem doğal yaşam içersinde bulunmak istemeleri hem de kültür turlarını tercih etmeleridir.Bizim turizm şekilimizin şöyle bir özelliği de  var.  Ege ve Akdeniz  sahillerindeki turistler, beş yıldızlı tatil köylerinde her şey dahil sistemde otel içersinde kalıp duruyorlar.

Ama bizim şehrimize ve bölgemize gelen turistler dağ, yayla, ve doğa yürüyüşleri ile sürekli toplumun içersinde dolanıyorlar  ve aynı zamanda şehirdeki kültür ,tarih miraslarını gezip alışverişini esnaftan yapıyorlar. Paket programla gelmiyorlar. Şehrimize gelen getirisi daha yüksek. Ege ve Akdeniz’de ki turistler otelden çıkmazken Trabzon’a gelen turistlerimizi  Zigana’da da ,semt pazarında da, Sümela’ da ya da  Ayasofya’da  da görebiliriz. Özellikle son zamanlarda alternatif turizm imkanları bölgemizde gelişiyor. Mesela Uzungöl’de yamaç paraşütü yapılıyor.” dedi.  

Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turistin geçen yıla oranla arttığını belirten İsmail Kansız”  Turizm verilerine ve  genel toplamlara baktığımız zaman yerli turist sayısı 2013 Temmuz sonu itibariyle  606 bin 203 iken bu yıl temmuz ayı sonunda 976 bin 837olarak artmıştır. Aynı şekilde Yabancı turist sayısına baktığımız zaman 2013 temmuz ayı sonu itibariyle 169 bin 31 iken 2014 temmuz ayı sonunda 266 bin 617 olarak yine artmıştır. Trabzon’da geçen yılın aynı dönemine göre gelen yerli  ve yabancı turist sayısında ortalama yüzde 50 oranında artış bulunmaktadır” dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
osman arı 7 yıl önce
turizm sektörüyle ilgili esnaf bilinçlendirilmeli.gerekli alt yapılar yapılmalı.yayla turizmi için organizasyonlar çoğalmalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@