alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Trabzon'da tepkiler devam ediyor

Gaziantep’te hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Ersin Arslan’ın ölümü sonrasında yurt çapındaki tepkiler sürüyor.KTÜ’den 2006 yılında mezun olan Arslan için bugün KTÜ Tıp Fakültesi’nde bir

Bölgesel 19.04.2012, 16:35
Trabzon'da tepkiler devam ediyor

Gaziantep’te hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Ersin Arslan’ın ölümü sonrasında yurt çapındaki tepkiler sürüyor.

KTÜ’den 2006 yılında mezun olan Arslan için bugün KTÜ Tıp Fakültesi’nde bir anma ve protesto etkinliği düzenlendi. İlk olarak KTÜ Tıp Fakültesi önünde öğretim görevlileri ve öğrenciler beraber yapılan eylemle hain saldırıyı kınarken, ardından Aydın İnal Anfisi’nde bir program düzenlendi.

Anma programında konuşan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, şiddeti asla tasvip etmediklerini belirterek “Hak arama yolları bellidir. Şu nedenle oldu, bu nedenle oldu, asla kabul edilemez. Bizler hekim olarak hiçbir hastası iyi etme garantisi veremeyiz. Hekim maalesef ölüme çare değildir. Ancak her ölen hastanın hesabı hekime soruluyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Özlü’nün ardından söz alan KTÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akif Ciner ise “Tüm bu olaylara karşın yasal tedbirler alınmıyor. Alınanlar da uygulanmıyor. Daha nice Ersin’lerin kaybedilmemesi için gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor” diye konuştu.

Trabzon Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Yakup Arslan ise “Ne zaman nerede ne tür bir eyleme maruz kalacağımızı bilmiyorum. Bizim derdimiz para değil, doktorlara hak ettiği manevi değer verilmiyor.

Herkes rantını aldı, bize darp şiddet ve ölüm. Diğer meslek gruplarındaki memurları şikayet edilecek sadece tek bir kurum yani BİMER varken, bu doktorlarda ise çok fazla. Bu ülkenin en sorunlu en şikayet edilecek insanları biz miyiz?” ifadelerini kullandı.

“Bu ülkede en çok sevilen bakan kim Sağlık Bakanı. Ama bakıyorsunuz Doktorlar için aynı durum söz konusu değil” diyen Arslan “Doktorlarla ilgili vatandaşa soru sorsanız, çok çeşitli cevaplar alırsınız. Aslında işi yapan biziz. Sonucunda üstler belki daha çok övgü yapsalar, daha az dayak yeriz.

Şehit olmak için illa silahlı mı olmak gerek. Doktor Engin Arslan’a şehitlik payesi verilmesi lazım. Sivil şehit diye bir şey var. Sağlıkta şiddet yasası bir an önce acilen çıkarılması gerek” şeklinde konuştu.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ise “Genç bir meslektaşımızı kaybettik. Sadece KTÜ’nün değil Trabzon’un evladıydı” dedi.

Konuşmaların ardından ise anma programına katılan öğretim görevlileri ve öğrenciler hep birlikte ayağa kalkarak görev şehidi Dr. Engin Arslan’ı alkışlayarak andılar.


Yorumlar (1)
SEMİH ATİK 10 yıl önce
Yıl 1998 Abim cocuk doktoru. Ağır bir vaka geldi. Durumu kritikti. Abim ne yaptı etti cocuğu kurtardı. Cocuğun durumu iyiye gitmeye başladı. Cocuğun anne babası durumunu sormak için geldiler . Abim cocuğun durumunun halen çok kıritik olduğunu yasama şansının az olduğunu ve her an kötü bir haber almaya kendilerini hazırlamalarını söyleyince cocuğun annesi feryad figan atlayarak odadan çıktı. Abime dondüm sen ne yaptın ? Cocuğun durumu iyiye gittiği halde bir anneye böyle söylenir mi ? Kadıncağız perişan oldu deyince bak olum dedi. Bu insan bünyesi ne olacağına belli olmaz. Hasta iyiye giderken bir komplikasyon çıkar hastayı kaybederiz ondan sonra gelir ana babası, bizim hastamız iyiydi neden öldü ? Onu sen öldürdün ser senden hesap sorar saldırır. Kaç tane arkadasım saldırıya uğradı dedi. Neyse ki o cocuk yaşadı. Böyle bir baskı altında bu insanlardan verim beklenebilir mi? O yüzden sadece doktorlara degil butun saglik calisanlarina yapilan saldirilari siddetle kiniyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@