Trabzon'da rehabilite çalışması

Trabzon Belediyesi sahil yolu çalışmalarının yapılması sırasında gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle tahrip olan ve yıllarca kullanılmayan ve atıl durumda kalan derin deşarj hatlarını rehabilite ediyor. Çimenli, Değirmendere ve Pazarkapı mahallelerind

Trabzon'da rehabilite çalışması

Trabzon Belediyesi sahil yolu çalışmalarının yapılması sırasında gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle tahrip olan ve yıllarca kullanılmayan ve atıl durumda kalan derin deşarj hatlarını rehabilite ediyor.


Çimenli, Değirmendere ve Pazarkapı mahallelerindeki derin deşarj hatlarını yenilemek için 2009 yılının aralık ayında ihale açan Trabzon Belediyesi ihale sürecini tamamladı.

İhaleye alan firmaya 11 Ocak pazartesi günü yer tesliminin yapılmasıyla birlikte Kanalizasyon Terfi İstasyonları ve derin deşarj hatlarını yenileme projesi çalışmalarına başlanacak.

6 ay içerisinde tamamlanması planlanan yenileme çalışmalarının belediyeye maliyeti yaklaşık 3 milyon TL olacak. Bu paranın 2 milyon TL sini Çevre ve Orman Bakanlığı hibe yoluyla karşılayacak.

Derin Deşarj hatların yenilenmesiyle birlikte fiziksel arıtmaya tabi tutulacak ve kanalizasyon atıkları denizin bir kilometre uzağına ve 42 metre derinliğine deşarj edilecek.

Belediye tarafından çalışmalarına başlanan kanalizasyon ve yağmur sularının ayrılması projesinin de tamamlanmasıyla birlikte Trabzon sahilleri tertemiz bir hale gelecek.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yıllarca atıl durumda bulunan derin deşarjları yenileyerek yeniden faal duruma getirmek için başlattıkları çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

Gümrükçüoğlu, derin deşarjların sahillerin temizliği ve insan sağlığı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak “Çeşitli sebeplerden dolayı kullanılmayan derin deşarjları yeniden ele almak için gerekli ihale çalışmalarını tamamladık.

İhaleyi alan firmaya yer teslimini pazartesi günü yapacağız. 6 ay içerisinde tamamlanması planlanan çalışmaların belediyemize maliyeti 3 milyon TL olacak. Çevre ve Orman Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde bu paranın 2 milyon TL'sini hibe yoluyla teminini sağladık.

Çimenli, Değirmendere ve Pazarkapı mahallesinde bulunan derin deşarjların yeniden faaliyete geçirilmesiyle ve yağmur ve kanalizasyon sularını ayırma projemizin de hayata geçmesiyle birlikte sahillerimizi tertemiz bir hale getireceğiz.

Bu projede bizlere destek veren Çevre ve Orman Bakanımız Veysel Eroğlu'na teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler