Trabzon'da otoparklara yeni düzenleme

Trabzon Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son toplantısında oy birliği ile aldığı karar gereği yüksek yapılı sitelerde uygulanacak ‘otopark yönetmeliğinde’ değişiklikler yapıldı. Yüksek yapılı sitelerde her daireye bir otopark şartı getirilirken, otoparkların

Bölgesel 09.10.2012, 14:22
Trabzon'da otoparklara yeni düzenleme

Trabzon Belediye Meclisi’nin Ekim ayı son toplantısında oy birliği ile aldığı karar gereği yüksek yapılı sitelerde uygulanacak ‘otopark yönetmeliğinde’ değişiklikler yapıldı. Yüksek yapılı sitelerde her daireye bir otopark şartı getirilirken, otoparkların yüzde 65’inin kapalı mekanlarda yapılması karar verildi.

Trabzon Belediyesi, kent genelinde hızla artan araç sayısı nedeniyle mahalle aralarında, sokaklarda ve caddelerde araçların yoğun ve düzensiz bir şekilde park edilmesi dolayısıyla ortaya çıkan olumsuzluğu düzeltmek için bundan yaklaşık 8 ay önce otopark yönetmeliğinde bir değişiklik yapmıştı.

Buna göre daha önce her üç daireye 1 otopark, her 2 daireye bir otopark ve ticari mekânlarda her 50 metrekareye bir otopark şartı 40 metrekareye düşürülmüştü. Ayrıca yapılan değişiklikle ücret vererek binalara otopark yapmama tercihine de son verilmişti.

Trabzon Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Seyfullah Kınalı, Trabzon’da otopark yönetmeliğinin yaklaşık olarak 25 yıl önce düzenlendiğini hatırlatarak, hızlı gelişme ve ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması amacıyla belediye meclisinde 8 ay önce kabul edilen yeni yönetmelikle otopark sorununu çözümüne katkı sağlamaya çalıştıkları söyledi.

Kınalı, ekim ayı meclisi son oturumunda yüksek yapılı sitelerde otopark düzenlemesi için yeni bir sisteme gidildi. Yeni düzenleme ile birlikte yüksek yapılı sitelerde her daireye bir otopark şartı getirildi.

 

Yorumlar (1)
adil türk 8 yıl önce
Sokaklardan caddelerden araçtan geçilmiyor.Kaldırımlarda ara sokaklarda yürümek zorlaştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@