Trabzon'da öğretmeni olmayan okul!

 Trabzon'un Arsin İlçesi Yolaç Köyünde bulunan ve 48 yıl önce eğitime başlayan Yolaç İlköğretim okulu, bu yıl öğretmen ataması yapılmadığı için bir türlü eğitime başlayamıyorBirleştirilmiş sınıf sistemiyle aynı sınıfta ders gören 35 öğrenciye ise öğretmen

Bölgesel 27.09.2012, 09:45
Trabzon'da öğretmeni olmayan okul!

 

Trabzon'un Arsin İlçesi Yolaç Köyünde bulunan ve 48 yıl önce eğitime başlayan Yolaç İlköğretim okulu, bu yıl öğretmen ataması yapılmadığı için bir türlü eğitime başlayamıyorBirleştirilmiş sınıf sistemiyle aynı sınıfta ders gören 35 öğrenciye ise öğretmen olmadığı için ilkokul mezunu olan köy muhtarı Oktay Açar sayı saymayı ve harfleri öğreterek ders veriyor.

Köylerine öğretmen ataması yapılmadığı için isyan eden muhtar Açar, "Türkiye'de binlerce öğretmen fazlası varken bizim köyümüze bir tane öğretmen atanamadı. İlçe milli eğitim müdürü ile görüştüm bana öğretmen fazlamız var ancak hepsi merkez ve merkez ilçere atandığı için köylere veremiyoruz diyor. Peki bu 35 öğrencinin günahı ne?

Ben ilkokul mezunuyum elimden geldiği kadar onlara birşeyler öğretmeye çalışıyorum. Ama 4. sınıfata okuyan öğrencilere ne öğreteceğim.

Bizim okulumuz 48 yıldır açık ilçede en çok mühendis ve mimar yetiştiren okul. Gelin görün ki bu yıl bir öğretmeniş bile yok. Bu köyden AK Parti hükümetine yüzde 98 oy çıktı karşılığı bu muydu?. Biz köyümüze biran önce öğretmen ataması yapılmasını istiyoruz" diyerek yetkililere seslendi.

BİZE ÖĞRETMEN VERİN

İlkokul 4. sınıf öğrencisi olan ancak öğretmen ataması yapılmadığı için eğitim alamayan Fatma Yağcı, "Okumayı çok seviyorum. Büyüyünce de öğretmen olacağım ve kendi köyümdeki öğrencileri okutacağım. Ben ve kardeşlerim öğretmen istiyoruz. Büyüklerimiz bize biran önce öğretmen göndersinler" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müğdürü Yaşar Bahtiyar ise, "Öğretmen fazlamız var ancak bu öğretmenler merkez ve merkez ilçe kadrolarında olduğu için köylere atama yapamıyoruz. Bu köyümüz içinde milli eğitim bakanlığından köylerimiz için gelecek olan onayı bekliyoruz" dedi. 

1.20120927094407.jpg

Yorumlar (3)
metin ertem 8 yıl önce
eğitimle gurur duyan sayın valimize burada çok büyük bir görev düşüyor....
Ahmet Tabakoğlu 8 yıl önce
O kadar öğretmen var açıkta ve yine de öğretmeni olmayan okullar var. Ne diyim ben şimdi?
Yasin UZUNİSMAİL 8 yıl önce
İl dışı tayin için iki yıldır bekliyorum Trabzonu. Ama açılmıyor sınıf öğretmenlerine. Norm fazlaymış.Madem norm kadro fazlalığı var bu okulda neden personel yok. Ben yine sıradayım ama biliyorum önümüzdeki yıl da açmayacaklar trabzonu.Doldurun bürokrat eşleri ile kadroları.Sonra böyle öğretmensiz kalsın okullar. Benim gibi çoook trabzonlu var gelmek için atamanın açılmasını bekleyen, ama kadrolar hep vali yardımcıları bilmem ne müdürünün eşi ile dolu, hadi gönder onları bu haberdeki köye de gör

Gelişmelerden Haberdar Olun

@