Trabzon'da mucize bebek hayata tutundu

Trabzon’da 810 gram olarak dünyaya gelen bebek hayata tutunmaya çalışıyor. Özel Karadeniz Hastanesi’nde 42 gün önce 810 gram olarak dünyaya gelen bebek yoğun bakım ünitesinde tutuluyor.Doğumunun ardından akciğerine takılan tüple olgunlaşması sağlanan bebe

Bölgesel 15.01.2013, 10:58
Trabzon'da mucize bebek hayata tutundu

Trabzon’da 810 gram olarak dünyaya gelen bebek hayata tutunmaya çalışıyor. 
Özel Karadeniz Hastanesi’nde 42 gün önce 810 gram olarak dünyaya gelen bebek yoğun bakım ünitesinde tutuluyor.

Doğumunun ardından akciğerine takılan tüple olgunlaşması sağlanan bebek 42 günde 300 gram alarak bin 110 gram oldu. Elleri ve ayakları küçük olduğu için göbeğinden beslenen küçük bebek yoğun bakımdan ancak 1-2 ay sonra çıkabilecek.

Bebeğin durumuyla ilgili bilgiler veren Özel Karadeniz Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Adnan Aslan, eskiden bu bebeklerin imkansızlıklar sebebiyle kaybedildiğini söyledi. Aslan, bebeğin 27 haftalık olarak dünyaya geldiğini belirterek “Annenin enfeksiyonu vardı, bunun için erken doğdu.

Bu gibi bebekler şuan ki şartlar nedeniyle yaşatılabiliyor. Eskiden bu hastalarımız imkansızlıklar sebebiyle hepsi kaybediliyordu. Bebeğimize doğumunun ardından karaciğerine bir tüp yerleştirerek akciğerin olgunlaşmasını sağlayan, akciğer zarlarının oluşmasını engelleyen tüple çocuğun akciğerine verdik” dedi.


Ventilatör cihazıyla bebeğe oksijen vererek beslediklerini ifade eden Uzm. Dr. Aslan, “Elleri ve ayakları çok küçük olduğu için damar yolu açamadık, bunun için bebeği göbeğinden besledik. 810 gram olarak dünyaya gelmişti.

Şuan da tedaviler neticesinde genel durumu toparladı. Şuanda ağızdan besleniyor. Yaklaşık bin 100 gram oldu, kendisi 42 günlük takibimizdedir. Yaklaşık bin 700 gram ağırlığa kadar bebeği çıkarmamız lazım.

Ancak o yüzeyde bu bebekleri taburcu edebiliyoruz. Tabi bu bebeklerin ayrı muayeneleri oluyor. Göz ve kalp gibi muayenelerin rutin olarak yapılması gerekiyor. Bebeğimiz 1-2 ay içerisinde taburcu olur diye düşünüyoruz. Bu gibi bebekler enfeksiyona en büyük adaydır.

Erken doğan bebekler taburcu olduktan sonra kesinlikle ev içerisinde gribal enfeksiyonu olanların bunlarla kesinlikle temas etmemesi lazım. Ayrı odalarda bağımsız şekilde büyütülmeleri gerekiyor” diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (1)
Ali Kemal Kececi 7 yıl önce
Allah yardımcıları olsun bu ailenin asıl savaşları bundan sonra başlıyor Aynı şeyler benim başımdan geçtiği için söylüyorum. BU tür bebeklerin enfeksiyon kapma riski diğer bebeklere göre 3 -4 kat daha fazla akciğer fonksiyonları ve görme fonksiyonları riskli çok dikkat edilmesi gerekiyor ve kesinlikle kontrolleri sıklıkla yapılması gerekiyor Her şeyi ile eleştirdiğim hükümetimiz sağlık konusunda çok güzel gelişmeler yaptığı için şanslı bir durumda olduklarınıda belirtmek isterim. Son olarak Allah yar ve yardımcınız olsun Benim çocuğumaglince şimdi 4 yaşında ve gözlük takmadışında bir problemi yok şükürler olsun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@