Trabzon'da dahil 13 il büyükşehir olacak

 Büyükşehir tanımları yapılıyor, yeni düzenlemelerin tek tek altı çiziliyor. 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin çalışmalar tam gaz devam ediyor. Komisyonun dün saat 14.00'de başlayan görüşmeleri 16 saat sürdü. Tasarının 4. maddesiyle, ilgili kanundan ''i

Trabzon'da dahil 13 il büyükşehir olacak

 

Büyükşehir tanımları yapılıyor, yeni düzenlemelerin tek tek altı çiziliyor. 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin çalışmalar tam gaz devam ediyor.
 
Komisyonun dün saat 14.00'de başlayan görüşmeleri 16 saat sürdü. Tasarının 4. maddesiyle, ilgili kanundan ''ilk kademe'' ibareleri çıkarılıyor ve yeni büyükşehir tanımı yapılıyor, büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle ilgili görevlerde yeni düzenlemeye gidiliyor.
Tasarıya göre, belediyelerin tahsil ettiği otopark gelirleri 45 gün içinde büyükşehir belediyesine devredilecek, bu gelirler otopark inşası dışında kullanılmayacak.
Amatör spor kulüplerine malzeme yardımının yanında nakdi yardım yapabilme imkanı sağlanacak; uluslararası alanda başarı gösteren sporcular ile onları yetiştiren teknik yönetici ve antrenörlerine ödül verilebilecek.
 
KÖYLÜLERİN HAKLARI KORUNACAK
 
Köyleri mahalleye dönüştürülen köylülerin, geçmişten beri kullandığı ''mera, yaylak ve kışlak'' gibi yerlerdeki hakları korunacak.
Tasarıyla, 29 ilde il özel idareleri ile belde belediyelerin tüzel kişiliği sona erdirildiğinden, 13 ilde il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürüldüğünden ve büyükşehir sınırları il mülki sınırlara genişletildiğinden dolayı, ilgili kanunda öngörülen pay dağıtımında adil dağılımı sağlamak üzere revizyon yapılıyor. Gelişmişlik endeksinden kaynaklanan adaletsiz dağıtımın önüne geçilecek. Küçük belediyeler için öngörülen denkleştirme ödeneği, yeni getirilen sisteme uygun olarak yeniden düzenlenecek ve daha adil bir gelir dağılımı sağlanacak. Küçük belediyeler için öngörülen denkleştirme ödeneğinin yüzde 30'unun her yıl İller Bankası'na aktarılması uygulamasına son verilecek, bu ödenek belediyelere doğrudan kaynak olarak aktarılacak.
 
Yol, kanalizasyon ve su tesisleri harcamalarına katılma paylarının, mükelleflerden alımı meclis kararına bağlanacak.
 
Vali ve büyükşehir belediye başkanlarına diplomatik pasaport verilecek. Mahalli idare birliklerinin taşıtlarına vergi muafiyeti getirilecek.
 
Büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri ya da ilçe belediyelerinin kendi aralarında hizmetlerin yürütülmesi konusunda ihtilaf çıkması durumunda, büyükşehir belediyesi yönlendirici ve düzenleyici kararlar almaya yetkili olacak.
 
KADINLAR VE ÇOCUKLAR İÇİN KONUKLEVLERİ AÇILACAK
 
Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorunda olacak.
İnşa, tamir ve genişletmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması nedeniyle bu yoldan yararlanan konut sahiplerinden yol harcamalarına katılma payı, yapılan kanalizasyon tesisinden faydalanan konutların sahiplerinden de kanalizasyon harcamalarına katılma payı, su tesisi yapılan saha içindeki konutların sahiplerinden de su tesisleri harcamalarına katılma payı alınabilecek.
Belediye ve bağlı idareler, meclis kararıyla mabetlere indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek.
 
NÜFUSU 500'ÜN ALTINDA MAHALLE KURULMAYACAK
 
Belediye sınırları içinde nüfusu 500'ün altında mahalle kurulamayacak.
Büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde, ayrılma yoluyla yeni bir belde kurulması için gerekli olan 50 binden az olmama şartı, 20 binden az olmama şeklinde uygulanacak.
YATIRIM İZLEME VE KOORDİNASYON BAŞKANLIĞI KURULACAK 
Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde, kamu kurum ve kuruluşlarının yatırım ve hizmetlerinin etkin olarak yapılması, izlenmesi ve koordinasyonu, ilin tanıtımı, temsil, tören, ödüllendirme ve protokol hizmetlerinin yürütülmesi, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarına rehberlik edilmesi ve bunların denetlenmesini gerçekleştirmek üzere valiye bağlı olarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacak.
Başkanlık afet yardım, acil çağrı, yatırım izleme, rehberlik ve denetim strateji ve koordinasyon ile idari müdürlükler kurabilecek.
 
Kamu kurumlarının araç alımı, valilik ve kaymakamlık konutlarının yapım, bakım ve onarımı ile emniyet hizmetlerinin gerektirdiği harcamalar başkanlıkça karşılanabilecek.
Tüm acil çağrıları karşılamak üzere büyükşehirlerde başkanlık bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 acil çağrı merkezleri kurulacak.
 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
toprak sengun
toprak sengun - 7 yıl Önce

siz o zaman hayat pahalılığını göreceksiniz

k.seref cilingir
k.seref cilingir - 7 yıl Önce

Güzel cennet memleketim Trabzon a hayirli ugurlu olur Insaallah.

misafir.
misafir. - 7 yıl Önce

birnicsi vergiler artacak, ikincisi Trabzona tek ilçe kurulacak, Vana ise iki ilçe kuruluyor, bu Büyükşehir yasasını hazırlayanlar mutlaka Fenerlidir, öyle olmasaydı Trabzona da iki ilçe kurarlardı, en azından insanlar iş bulurdu, bulgura makarnaya kokmuş pis kokulu kömüre devam oylar her zamanki gibi cebe

SIRADAKİ HABER

banner513