kebir reklamı

Trabzon'da çocuğunuz kayboldu ne yapacaksınız?

Haber: Şükrü ÜÇÜNCÜSon dönemlerde Trabzon’da aileler tarafından emniyet müdürlüklerine yapılan “yakınım kayboldu” ihbarlarında artış olduğu gözlemlenirken yakınlarını bulamayan aileler ise endişe içerisinde beklemeye koyuluyor. Trabzon’da 15 gün içerisind

Trabzon'da çocuğunuz kayboldu ne yapacaksınız?

banner197

Haber: Şükrü ÜÇÜNCÜ

Son dönemlerde Trabzon’da aileler tarafından emniyet müdürlüklerine yapılan “yakınım kayboldu” ihbarlarında artış olduğu gözlemlenirken yakınlarını bulamayan aileler ise endişe içerisinde beklemeye koyuluyor. Trabzon’da 15 gün içerisinde jandarma ve Emniyet bölgelerinde “Kayı Şahıs” ihbarında bulunan 15 ailenin 10’nu yakınlarına kavuşurken 5’i ise yakınlarından  haber alamıyor.

KARDEŞİM KAYBOLDU

Kayıpların birçoğunun evde yakınları ile tartıştıktan sonra yakınlarını terk ederek gittiği verilere yansıyor. Çarşı Polis Merkezi’ne gelen İsmail E, Kardeşinin kızı ile tartıştığı bu nedenle de evi terk ettiğini ifadesini verdi. Polis ekipleri, evden ayrılarak geri dönmeyen ve ailesi tarafından hayatı tehlikesi olduğu düşünülen H.E’yi her yerde aramaya koyuldu. Evi terk eden şahısın bulunması için Trabzon Emniyeti Kayıp Büro ekipleri harekete geçti.

Uzmanlar; ailelerinden kaybolanların genelde bir süre bekledikten sonra Emniyet güçlerinden yardım istediklerini ifade ediyorlar. Uzmanlar eğer kaybolanların çocuk yaşta ise; Hemen emniyet güçlerinden yardım istemesi gerektiğini ifade etti.  Son dönemlerde ülkemizde ise Kayıp çocuklar ile ilgili sürekli olarak kötü bir haber alındığını hatırlattı.

KIZLARIM KAYBOLDU

Emniyet güçlerine ihbarlarda en dikkat çeken ayrıntı ise; ailelerin lise çağlarındaki çocuklarının akşam arkadaşlarında kaldıklarında ailelerine haber vermemeleri oluyor. Of Emniyet Müdürlüğüne giden Yıldırım ailesi iki kız çocuklarının kaybolduklarını ifade etti. Baba S. Yıldırım öğrenci olan H. Yıldırım ile Y. Yıldırım okuldan geri dönmediklerini ifade ederek “Kayıp Şahıs” başvurusunda bulundu.

Polis ekipleri biri 1998 doğumlu diğeri ise 1996 doğumlu iki kızın bulunması için işlem başlattı. Nerede oldukları yönünde araştırma başlattıkları sırada iki genç kızın Halalarında oldukları öğrenen baba tekrar emniyete gelerek polis ekiplerine bilgi verdi. Ekipler babanın ikini başvurusu nedeni ile armaları durdurdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Trabzon’da yaşayan Vatandaşları uyarırken kayıplar yönünde şu bilgilere yer veriyor;

[PAGE]

Kayıp Çocuk kimdir?

Veli, vasi veya yakınları tarafından nerede olduğu veya akıbeti bilinmeyen, vesayeti veya koruması altında bulunduğu kurumu izinsiz terk eden veya izinli ayrılsa bile kuruma geri dönmeyen ve hakkında Polise kayıp müracaatı yapılmış 18 yaşını tamamlamamış kişidir.

 Çocuğum yanımdaydı, kayboldu, ne yapmalıyım?

[PAGE]

Çocuğunuzun kaybolduğu yer ve çevresini araştırmaya başlayın,

Çevrede bulunan insanlara çocuğunuzu kaybettiğinizi ve görüp görmediklerini sorun.

24 saatin geçmesini beklemeksizin hemen 155 Polis imdat telefonunu arayarak durumu anlatın.

Çocuğunuzun adını, soyadını, yaşını, üzerinde bulunan kıyafetlerini ve rengini, kendisinin ayırt edilebilmesini sağlayacak özelliklerini bildirin ve siz de aramaya devam edin.

Size gelen polis ekibine baktığınız yerleri, yaptıklarınızı ve olayı eksiksiz anlatın. Çocuğunuzun kimlik tespitine yarayacak fotoğrafını Polise verin.

 Çocuğum sabah okula gitti, hala dönmedi, ne yapmalıyım?

Çocuğunuzun okula gidip gitmediğini, çocuğunuzun öğretmenine ulaşarak teyit edin, haberinin olup olmadığını sorun.

Çocuğunuzun okul arkadaşlarına durumu anlatarak genel durumu hakkında bilgi edinin, okul dışında görüştüğü arkadaşları varsa onlar hakkında bilgi ve telefon numaralarını edinmeye çalışın.

Çocuğunuzun arkadaşlarının anne babalarını arayın ve çocuğunuzun okuldan dönmediğini, bilgileri olup olmadığını sorun.

Çocuğunuz okula servis ile gidip geliyorsa servis şoförünü arayın.

Çocuğunuzun kayıp olduğundan emin olmanız halinde 24 saatin geçmesini beklemeksizin size en yakın Polis Merkezine müracaatta bulunarak durumu anlatın. Çocuğunuzun adını, soyadını, yaşını, üzerinde bulunan kıyafetlerini ve rengini, kendisinin ayırt edilebilmesini sağlayacak özelliklerini, fotoğrafı ile birlikte bildirin ve siz de bilgi sahibi olabilecek diğer kişileri telefonla aramaya devam edin.

 Anne babalar, lütfen dikkat!

[PAGE]

Çocuğunuzun arkadaşlarının kimler olduğunu bilin ve anne babalarının telefonlarını kaydedin.

Çocuğunuzun öğretmenlerini ve irtibat kurabileceğiniz telefon numaralarını öğrenin.

Çocuğunuzun servis şoförünün ismini ve telefonunu kaydedin.

Çocuğunuzun ilgi alanlarını ve alışkanlıklarını öğrenin,

Çocuğunuzun internetten edindiği sosyal paylaşım adreslerini ve şifrelerini öğrenin.

Çocuğunuza ev adresiniz ile telefonlarınızı ezberlettirin.

 Sıkıntılı bir durumla karşılaşması halinde 155 polis imdat hattını araması gerektiğini öğretin.

Çocuğunuzun vücudunda tanınmasını sağlayacak belirgin izleri bilin.

Çocuğunuza daha küçük yaşlardan itibaren tanımadığı kişilerden yiyecek-içecek kabul etmemesini ve arabasına binmemesi gerektiğini öğretin.

Çocuğunuzun apartman, mahalle, okul ve sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaşlarını tanıyın.

Çocuğunuz cep telefonu kullanıyorsa ara sıra inceleyin.

Çocuğunuza sosyal paylaşım sitelerinde diğer kişilerle mahrem bilgileri ile fotoğraflarını paylaşmaması gerektiğini öğretin.

Karnesindeki notlardan dolayı çocuğunuza aşırı tepki göstermeyin.

Ergenlik çağı ile beraber çocuğunuzun duygusal arkadaşlıklarına karşı önyargılı, tepkisel yaklaşmak yerine, konuşarak ve ikna etme yöntemi ile hareket edin. Bilinmelidir ki ülkemizde çocuklar en çok gönül ilişkisi sebebiyle kaybolmaktadırlar.

Hepsinden önemlisi çocuğunuza karşı diyalog halinde, arkadaş gibi ama aynı zamanda takipçi olun.

Bütün bunlara rağmen çocuğunuz kaybolduysa ve bulunamadıysa yapılacak araştırmalarda kullanılmak üzere çocuğunuzun saç fırçaları ve saç tutamları, diş fırçaları, tırnak makası gibi üzerinde biyolojik izlerin bulunabileceği eşyalarını DNA testi yapılması amacıyla saklayın.

Benim çocuğum zihinsel engelli, kaybolmaması veya kaybolduktan sonra hemen bulunması için ne yapmalıyım?

[PAGE]

Çocuğunuz zihinsel engelli ise en yakın Polis Merkezine müracaat ederek parmak izlerini gönüllülük esasına göre kaydettirin. Böylece çocuğunuz bulunduktan sonra parmak izinden kimliği hemen tespit edilebilecektir.

Bedenlerine, tanınmasını kolaylaştırıcı künye, renkli bileklik vb. takın.

Kimlik, telefon, adres ve diğer lüzumlu bilgileri ihtiva eden belgeyi cebine koyun.

 Bunları biliyor musunuz?

Ülkemizde şu ana kadar organ mafyasına rastlanılmamıştır.

Parçalanarak organları alınmış bir çocuk cesedi de bulunmamıştır.

Ülkemizde çocuklar en çok gönül ilişkisi, eğlence/macera amaçlı ve evlenme amaçlı başta olmak üzere aile içi huzursuzluk ve aile içi şiddet sebebiyle kaybolmaktadır.

Kayıp çocukların %30’u kurumlardan, %70’i evden kayıp çocuklardır.

Kayıp müracaatı yapılan çocukların %98’i bulunmuştur.

Kalan %2 içindeki kayıp çocukların %95’i en geç 6 ay içerisinde bulunmuştur.

 Kimler kayıp şahıs müracaatında bulunabilir?

[PAGE]

Kayıp şahıs müracaatı, öncelikle şahsın ailesi, kanuni yakınları, veli veya vasisi, yasal temsilcisi ile bağlı bulunduğu kurum yetkilisi tarafından yapılır. Belirtilenler dışında şahsın yokluğunu fark eden ve durumundan endişe eden diğer kişiler de müracaatta bulunabilir.

 Kayıp şahıs müracaatını bizzat mı yapmalıyım?

Kayıp şahıs müracaatının bizzat yapılması esastır. Ancak fiili imkânsızlık nedeniyle bizzat başvuru yapılamayan durumlar görevli birimlerce ayrıca değerlendirilir.

 

Polis birimine kayıp müracaatında bulundum, bana düşen başka yapacak bir iş var mı?

Kayıp yakınınız hakkında Polisi yanıltmayacak bilgileri verdiğinizden emin olmalısınız. Kayıp yakınınızı imkânlarınız dâhilinde siz de araştırmalısınız ve edindiğiniz her türlü bilgiyi en kısa sürede araştırma yapan polis birimlerine bildirmelisiniz.

 Hakkında kayıp müracaatında bulunduğum yakınım geri döndü, ne yapmalıyım?

Başvuruda bulunduğunuz polis birimine veya size en yakın güvenlik birimine kayıp yakınınız ile birlikte Başvurarak arama işlemini sonlandırmalısınız.

Kayıp yakınımın bulunabilmesi için televizyon programlarına çıkabilir miyim?

Çıkabilirsiniz.

Polis beni durdurarak kayıp şahıs olduğumu bildirdi, benim hak ve sorumluluklarım nelerdir?

Herhangi bir Polis Merkezine götürülmeksizin, bulunduğunuz yerde gerekli tutanak düzenlenir ve derhal ayrılmanıza izin verilir.

Bulunan yetişkin hakkında yakalama ve gözaltı tedbirleri uygulanmaz, temel hak ve özgürlükleri kısıtlanmaz. Müessif bir hadise sonucu kayıp olduğu tespit edilmediğiniz sürece mevcut durumunuza ilişkin sağlık kontrolü yaptırılmaz ve doktor raporu alınmaz.

Kayıp olarak arandığınız sürede takibi şikâyete bağlı olmayan bir suça maruz kaldığınızı beyan ederseniz veya kayıp olmanızdan dolayı herhangi bir kimseden şikâyetçi olursanız Cumhuriyet savcısına bilgi vermek suretiyle soruşturma işlemlerine başlanır.

Bulunan her yetişkin için Bulunan Şahıs Bilgi Alma Tutanağı düzenlenir, bu tutanağı doldurun ve imzalayın, çünkü ancak bu tutanağa istinaden Emniyet Bilgi Sistemden arama kayıtlarınız kaldırılır.

Ailem benim hakkımda kayıp şahıs müracaatında bulunmuş, kayıp olarak aranmak ve onlarla görüşmek istemiyorum?

Sizin doldurduğunuz tutanakta ‘‘Kayıp olarak aranmanız için müracaatta bulunan kişiye irtibat bilgileriniz verilmesini istiyor musunuz?’’ sorusuna olumsuz cevap vermeniz durumunda, yani irtibat bilgilerinizin verilmesini istemediğiniz takdirde bulunduğunuz yer, adres ve telefon bilgileriniz saklı tutulur. Bu durumda, müracaatçıya sadece bulunduğunuz ve sağ olduğunuz yönünde bilgi verilir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.