Trabzon'da bir ilk gerçekleşecek

 Trabzon’da Ortadoğu ve Avrasya Yazokulu açılıyor. 2-7 Temmuz 2012 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan yaz okuluna milletvekilleri, büyükelçiler, Dışişleri Bakanlığı

Bölgesel 29.06.2012, 10:16
Trabzon'da bir ilk gerçekleşecek

 

Trabzon’da Ortadoğu ve Avrasya Yazokulu açılıyor. 2-7 Temmuz 2012 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan yaz okuluna milletvekilleri, büyükelçiler, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve alanında uzman kişiler katılacak. 

Proje ile ilgiler bilgiler veren KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hayati Aktaş, bu projenin ilk defa Ankara ve İstanbul dışında Trabzon’da yapılacağını belirtti.

Programın amacının yurt dışındaki mekanizmalarda yer alabilmek olduğunu söyleyen Aktaş, “Programa üniversite, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarında okuyan ve yüksek lisans doktora yapan kişiler katılabilecek. 300 kadar öğrenci bekliyoruz. Programın kurs aşamasında ise Dışişleri Bakanlığı'nın Daire Başkanları ve Büyükelçilerimiz gelecekler. Ayrıca ülkemize komşu ve Orta Doğu ve Avrasya’yı ilgilendiren ülkelerin Büyükelçileri programımızda olacaklar aynı zamanda yurt içi ve yurt dışından konusunda uzman çok önemli kişiler gelecekler. Bu öğrencilerimize 1 hafta boyunca yoğun bir şekilde derslerini verecekler. Bu programın amacı Türk dış politikasını ve Dünya’da kara alma mekanizmalarına yön verecek özellikle son dönemlerde Ortadoğu çok önemli bir bölge biz bu projeyi Ortadoğu ve Trabzon’da düzenlendiği içinde Karadeniz’in jeopolitik konumunu göz önünde bulundurduğumuz zaman Avrasya olarak düşündük. Dolayısıyla bu programda yoğunluklu olarak Ortadoğu Bölgesi ve Karadeniz jeopolitiği ve güvenliği hepsi içine alınacak" dedi.

Türkiye’nin dış politikasına hatta dünya politikalarına yön verecek gençlerin önünü açabilecek ve onları bir şekilde bu karar alma mekanizmalarında yer almalarını sağlayacak bir program hazırladıklarını kaydeden Aktaş "Bu program bizim için nasıl bir tıp okuyan bir öğrenci için Tıp Fakültesi, hastaneler, stajlar önemliyse bizim alanında laboratuvarı buralar. Dolayısıyla bu laboratuvarlarda bu çalışmalar olmadan kişinin kendini yetiştirmesi mümkün olmuyor” diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@