Trabzon ve Rizeli işçiler bekliyor

Bir süredir Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (ÇAYKUR) bağlı fabrikalarda çalışan işçilerin bağlı oldukları sendikalar sayı üstünlüğü nedeni ile birbirleriyle mahkemelik konumda idiler.ÇAYKUR’da çalışan işçilerin çoğunluğunun Türk İş Sendikasına bağlı Tek

Bölgesel 19.06.2012, 09:44
 Trabzon ve Rizeli işçiler bekliyor

Bir süredir Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (ÇAYKUR) bağlı fabrikalarda çalışan işçilerin bağlı oldukları sendikalar sayı üstünlüğü nedeni ile birbirleriyle mahkemelik konumda idiler.

ÇAYKUR’da çalışan işçilerin çoğunluğunun Türk İş Sendikasına bağlı Tek Gıda İş sendikasında olduğu belirlenmesinin ardından Hak İş sendikasına bağlı Öz Gıda İş Sendikası yetkilileri Tek Gıda İş  Sendikasını mahkemeye vermişti.

Ankara’da görülen mahkemede karar Tek Gıda iş lehine çıkmıştı. Bunun üzerine Öz Gıda İş Sendikasının bu davanın Rize’de görülmesi gerektiğini söyleyerek Yargıtay’a başvurmuş Yargıtay’da mahkemeyi Rize mahkemesine yönlendirmişti.

Rize’de görünen mahkemede Ankara’da görülen mahkeme ile aynı kararı verince ikinci kez Tek Gıda İş Sendikası kazanmış oldu.

 

Devamı 2'de 

 

Sendika sözcüleri ne diyor 

[PAGE]

Gözler Yargıtay’da

 

İkinci kez mahkemeye kazanmalarına rağmen yeniden Öz Gıdanın Yargıtay’a başvurarak karar itiraz ettiğini söyleyen  Tek Gıda İş Genel Merkez Divan Kurulu yöneticisi Recep Ali Çelik, “ tekrar giderek mahkemeye vermeleri çok anlamsız. Ankara mahkemelerinde görünen davanın ardından kendileri fabrikaların Rize’de olduğunu ve bu yüzden Rize’de görülmesi gerektiğini söylediler ve Yargıtay’a itiraz ettiler. Yargıtay itirazlarını kabul ederek olayı Rize mahkemelerine taşıdı. Rize’de görülen davada aynı yönde çıkınca Tek Gıda İş Sendikası Bir kez daha haklı çıkmıştır. Fakat tekrar neden itiraz ettikleri ise manidardır. Şu an gözler Yargıtay mahkemesinden gelecek kararda. Yalnız iki kere mahkemeler tarafından haklı olduğumuzun görüldüğü unutmamız gerekli.” dedi.

Tek Gıda’nın sahte üyeleri var

Rize’de görülen davada çıkan sonuca neden itiraz ettiklerini söyleyen Öz Gıda İş Hukuk Müşaviri Mecit Veren, “ Rize’de görülen davaya itiraz etmemizin sebebi bizim daha önce hangi kapsamda itiraz ettiğimiz tam olarak Rize mahkemeleri anlayamadı. Bizim iddiamız Tek Gıda Sendikasına üye işçilerin 5 bine yakın sahte veya gerçekte yaşamayan kişileri üye diye bünyesinde bulundurmakta. Bizde bu bağlamda mahkemenin tam olarak davaya bakmadığını düşündüğümüzden Yargıtay 9. Hukuk dairesine tekrar itirazda bulunduk. Çıkacak kararıbekliyoruz.”şeklinde konuştu.

 

Devamı 3'de 

İşçiler Mağdur 

[PAGE]

İşçinin sıkıntısı sendikalar

ÇAYKUR bünyesinde çalışanlar işçilerin sendikaların birbirleriyle mahkemelik olmasından dolayı sözleşmelerden yararlanamayarak maaş zamlarını yeteri kadar alamıyor. Daha çok 2005’den sonra ÇAYKUR bünyesine işçi olarak giren personelin etkilendiği bu süreç dava sürmeye devam etikçe daha da mağdur duruma gelmesine sebep oluyor.

 

Son olarak yapılan üye listesine göre ;

Tek Gıda İş Sendikası üye sayısı : 8000

Öz Gıda İş Sendikası Üye Sayısı : 3000

 

 

Haber : Şükrü ÜÇÜNCÜ / Haber61.NETTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
selimcan 9 yıl önce
tamam çaykur işçilerinin hakları verilsin, ama biz biliyoruz önceleri bunların çoğunun ağaç yapraklarını çay diye kabul ederek, devleti büyük zararlara soktuklarını. ve inanıyorum ki hak iddia edenlerin içinde hala bunların kalıntıları var..
selimcan 9 yıl önce
böyle arazide çatışma olmaz. ağır silahlar kullanılmalıdır. yakan yıkan silahlar kullanılmalıdır. kimden korkuyoruz. bu vatan hainlerinin seslerini başka türlü kesemeyiz.

bunlar yavrumdan kuzumdan anlamazlar. devlet istiyorlar devlet kuracaklar o kısa akıllarınca.

gebertirsiniz, temizlersiniz hepsini, onlar da rahat eder biz de..sonra dönersiniz bunları kışkırtan vatan hainlerine...iş bu kadar basittir..

ne çatışması. bunların haklarından gelecek o kadar silah varken, böyle arazide karşılıklı çatışma mı olurmuş. gizlenip kurşun mu sıktılar, hemen devreye yakan yıkan silahları, ağır topları sokarsınız..

nedir bu oyalanmak. iran nasıl bitirdi bunları.

yaktı yıktı. ve de çok iyi yaptı. 500 haini gebertirsiniz bu iş de biter..

hade uzatın bakalım nereye kadar gidecek bu iş.

yazıktır yazık. bu kadar genç askerlerimize yazıktır.

bunların bir tanesinin tırnağına bile değmez dağlarda bulunan o teröristlerin topu..gebertin şunları topluca..yakın yıkın..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@