Trabzon soruşturması derinleşiyor

Trabzon Cumhuriyet Başsavcı Vekili Avni Aslan, ‘Usule aykırı şekilde önleme dinlemesi yapmak' iddiasıyla üzerine Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat eski Şube Müdürü Mustafa Başer, Komiser Hasan Nas ve polis memuru Fatih Özşahin hakkında Trabzon Valiliği

Bölgesel 14.08.2014, 09:30
Trabzon soruşturması derinleşiyor
Trabzon Cumhuriyet Başsavcı Vekili Avni Aslan, ‘Usule aykırı şekilde önleme dinlemesi yapmak' iddiasıyla üzerine Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat eski Şube Müdürü Mustafa Başer, Komiser Hasan Nas ve polis memuru Fatih Özşahin hakkında Trabzon Valiliği'nden soruşturma izni istemişti. Savcılıktan çıkan o dosya, Trabzon Valiliği'ne ulaştı. Vali Abdil Celil Öz dosyanın yeniden incelenmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ikinci kez müfettiş talep etti. Trabzon'a gelmesi beklenen müfettişler, dosyayı yeniden ele alacak ve görüş bildirecek. 
 
DİNLEDİLER 'DİNLEDİK' DEMEDİLER
 
Trabzon'da yasa dışı dinleme yaptığı iddia edilen polisler, dinlemelerin sonuçlanmasına rağmen dinledikleri kişilere ‘sizi dinledik, bir suç unsuru bulamadık' şeklinde bildirimde bulunmadığı ortaya çıktı. Soruşturma evresi tamamlandıktan sonra 15 gün içerisinde dinlenen kişiye tedbiri, nedeni, kapsamı, süresi ve sonucu hakkında yazılı bildirimde bulunmadığı gerekçesiyle görevi kötüye kullandığı ileri sürüldü. 
 
MÜDAHİL SAYISI ARTABİLİR
 
AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar ve Özel Kalem Müdürü Mustafa Akkaya, Avukat Hüseyin Fettahoğlu, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Salih Özkan ve Emniyet Müdürü Atilla Ertürk dinlenen arasında yer alıyor. Soruşturmacı savcının il idare kuruluna gönderdiği izin talep yazısında mağdur olarak sadece Günnar, Akkaya ve Ertürk'ün ismine yer vermesi dikkat çekti. Diğer iki isim de soruşturma başladıktan sonra dosyaya müdahil olabileceği öğrenildi. 
 
BİLDİRİM SÜRESİ 15 GÜN 
 
CMK 137/4 maddesi gereğince, soruşturma evresinin bitiminden itibaren, en geç on beş gün içinde, tedbirin nedeni, kapsamı, süresi ve sonucu hakkında ilgilisine yazılı olarak bildirimde bulunması gerektiği ortaya çıktı. Bu durum karşısında polislerin yazılı bildirimde bulunmadığı gerekçesiyle görevi kötüye kullandığı da ileri sürüldü. 
 
MÜFETTİŞ TESPİT ETMİŞTİ 
 
Mülkiye Başmüfettişi Cüneyt Orhan Toprak ve Polis Başmüfettişi Süleyman Suvat Dilberoğlu, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün suç örgütü üyesi olarak gösterdiği AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan Günnar'ın iletişim müdahale talep formunda unvanını saklayarak Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden ‘dişçi' diye izin alarak dinleme yaptığını tespit etmiş ve dosyayı savcılığa göndermişti. 
 
RAPORA USULSÜZLÜĞÜ YAZDILAR
 
Müfettiş raporunda, "Üst düzey siyasetçi Günnar'ın dinlenmesi ile bu kişinin bağlı olduğu ve görüştüğü üst düzey kişilerin de özel hayatlarına müdahale edildiği, elde edilen bilgilerin kötüye kullanılmasına zemin hazırlandığı, dinlemeye dayanak olarak gösterilen ihbar araması emniyetin bilinen 155 hattı yerine daha az bilinen istihbarat telefonuna yapılması dikkat çekicidir" denildi. Müfettişler ayrıca Belediye Özel Kalem Müdürü Mustafa Akkaya ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 2. Sınıf Emniyet Müdürü Atilla Ertürk'nün de usulsüz dinlediklerini raporlarında yer verdi


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@