7m

Çapkınoğlu

Trabzon neden mutsuz!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, bölgemizin en mutlu ili % 65,5 oranıyla Giresun oldu. Bölgenin en mutsuz ili ise yüzde 57,6 oranıyla

Bölgesel 15.04.2014, 12:58
Trabzon neden mutsuz!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, bölgemizin en mutlu ili % 65,5 oranıyla Giresun oldu. Bölgenin en mutsuz ili ise yüzde 57,6 oranıyla Trabzon oldu.
 
İlki 2003 yılında Hane halkı Bütçe Anketi’nde ek bir modül olarak uygulanan 2004 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan Yaşam Memnuniyeti Araştırması, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yapıldı. Araştırma kapsamında, Türkiye genelinde 125 bin 720 haneye gidilerek, 18 ve daha yukarı yaştaki 196 203 birey ile yüz yüze görüşme yapıldı. Genel kamu hizmetleri altında yer alan belediye hizmetleri sonuçları, il sınırları içindeki bütün belediyelerin hizmetlerini kapsadı.
 
BÖLGENİN EN MUTSUZU TRABZON
 
Ülkemizde mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı %59 iken, bu oran Doğu Karadeniz illerinden Trabzon ve Ordu bu ortalamanın altında kalırken, Giresun, Artvin, Rize ve Gümüşhane bu oranın üzerinde yer aldı. Bölge illerindeki araştırma sonuçlarına göre illerdeki mutluluk oranları şöyle: Trabzon’da % 57,6, Ordu’da % 58,2, Giresun’da %65,5, Rize’de %61,6, Artvin’de %62,7, Gümüşhane’de %61,1 oldu.
 
EN MUTLU İL SİNOP
 
Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2013 yılında % 59 olarak tahmin edildi. Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu il, %77,7 ile Sinop ili oldu. Sinop’u sırasıyla takip eden iller; %76,4 ile Afyonkarahisar ve %75,9 ile Bayburt oldu. Mutlu olduğunu beyan eden birey oranının en düşük olduğu ilin ise %42 ile Tunceli olduğu gözlendi.
 
Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü. Türkiye genelinde evli bireylerin %61,3’ü ve evli olmayanların %53,6’sı mutlu olduğunu beyan etti. Evli bireylerin mutluluk oranının en yüksek olduğu il %80,5 ile Sinop, en düşük olduğu il ise %43,2 ile Tunceli oldu.

Yorumlar (5)
Ahmet Tabakoğlu 8 yıl önce
Sebebi Trabzonspor :D
hamza seyis 8 yıl önce
trabzon zor bir şehir pahalı da ayrıca. eğitim konusunda üniversitesi büyük fakat üniversite dışardan veya içerden öğrencilere olumlu ışık vermiyor. ayrıca Trabzonsporun hakkının yenmesi diğer bir sorun. galiba Trabzon halkının ülke milliyetçiliğ açısından etkin bir rolü var. fakat bu değerleri kaybettirilmeye çalışılıyor. şimdi Trabzonu kadıköyle karşılaştırmak gerekirse. Trabzon AKP Kadıköy CHP şimdi buna dikkat etmek gerek acaba oy için mi yoksa taraftarlık mı?
hamza seyis 8 yıl önce
Trabzon da ticaret yapmakta çok güç çünkü inanılan insanların şahsi menfaatleri çok geç anlaşılıyor. nedeni de burdan üst düzey insanlar çıkıyor. bunlar daha sonra Trabzon dan ayrılıyor. bu süreçten sonra Trabzon a ve halka hizmet noktasında iyi bir iş çıkartamıyor. nedenide İstanbul ve Ankara nın ihtişamına mağlup olmaları. normalde yatırım alması gereken şehir kırk kanaat geçiniyor. bu insanlar kendine de zarar veriyor maalesef
Altındereli 8 yıl önce
Trabzonlu artık mutlu olamaz nasıl olsun Trabzonlu artık hükümetin vereceği bir paket makarna ile geciniyor halk çok cahilleşti hükümet tarafından yoksullaştırılarak kendilerine bağlandığını idrak edemez hale geldi daha neler neler onun içün mutsusluğumuzu kötü yönetime bağlıyoruz
zaferhan turhan 8 yıl önce
Mutsuzluğun menşei ne, belirtilmemiş.Mutluluk parametresinin belirleyenleri nelerdir.Mutlu İllerle mukayeseye girildiğinde, ehlikeyf kent profilleri daha mutlu gözüküyor.Eğitimlililik oranına göre mutluluk azalıyor.Buna Tunceli örneğini de katabiliriz...Mutsuzluğun menşei, salt istihdamsızlık değildir...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@