alexa metrics

banner536

banner572

Trabzon marka kent olma yolunda

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın başkanlığında ‘Tarihi Kentler Birliği’ toplantısı yapıldı.Valilik B Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Tarihi Kentler Birliği’nden Çekül Vakfı Danışman

Bölgesel 12.02.2013, 11:37
Trabzon marka kent olma yolunda

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın başkanlığında ‘Tarihi Kentler Birliği’ toplantısı yapıldı.

Valilik B Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Tarihi Kentler Birliği’nden Çekül Vakfı Danışmanı Yüksek Mimar Ayşe Nuvit Bayar, Çekül Vakfı Danışmanı (NDR Şirket Sahibi) Grafik Tasarımcısı Nadir Mutluer, Yüksek Mimar Yuvacan Atmaca, İletişim-Halkla İlişkiler Uzmanı Melis Baydur,  Elektronik Mühendisi Ozan Mutluer, İl Özel İdaresi çalışanları, belediye kent tasarım ofisi ve etüt proje çalışanları katıldı.
 
Kızılcık, ‘Trabzon’da Bir İlk Gerçekleştiriliyor’
 
Trabzon’un marka kent olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü belirten Vali Kızılcık, “Bugün Trabzon için, belediyemiz ve Çekül Vakfı ile ortaklaşa yürüteceğimiz bir projenin startını vermek üzere toplanmış bulunuyoruz. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi bizim hem turizmimiz hem de dış politikada sıkça üzerine dayandığımız ana eksenlerden kültür, tarih ve medeniyet algımız için önemli bir adım atıyoruz. 
 
Bunun temelini teşkil eden ana unsurlardan bir tanesi de tarihi, kültürel ve sosyal değerlerimizdir. 4 bin yıllık kadim şehir Trabzon’da hem sosyal yaşamın parçaları olan ve insanın hayatını kolaylaştıran eserlerin sergilenmesini, hem kültürel varlıkların sergilenmesini, hem de medeniyet zenginliğimizin insanlık ile paylaşılmasını sağlamak için kurulacak olan kent müzesini çok önemsiyoruz. Uzmanlarımızın yönlendirmesi, teknik danışmanlarımızın görüş ve öneri ile Eski Merkez Bankasının kent müzesi olarak tasarlanması kararını aldık.
 
Alternatif turizm merkezi olma iddiasında ve kapasitesine sahip olan Trabzon’umuza bir ilki kazandırmış olacağız” dedi.
 
Gümrükçüoğlu, ‘Vaat Ettiğimiz Projelerden Biriydi’
 
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, bu projenin seçimden önce vaat ettiği 61 proje arasında yer aldığını belirterek, “Trabzon’a bir kent müzesi kurmak için tarihi bir bina olan eski belediye binasını ve diğer başka binaları değerlendirmiştik. Ancak Sayın valimiz bu konuda bize çok önemli bir destek verdi. İl Özel İdaresi kullanımımda olan Eski Merkez Bankası binasını bize devretti. Bu bina tescilli bir binadır. Bizde Mahmut Goloğlu kültür merkezini, il özel idaresi desteğiyle orada yürütülen sanat faaliyetleri için kendilerine tahsis ettik” dedi.
 
Çekül Vakfı’nın tarihi kentler birliği konusunda çok tecrübeli olduğunu söyleyen Gümrükçüoğlu, “Türkiye’deki kent müzelerini kurdular. Şehrimize yardımcı olmalarına karar verdikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.
 
Kent müzesini Trabzon’umuza kazandırmak için ilgili protokolleri valiliğimizle, il özel idarimizle, sayın valimiz Kızılcık’ın tensipleriyle başlatmış bulunuyoruz. Trabzon’a, Trabzon ve dünya kültür sanatına hayırlı olsun diyoruz” dedi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@