Trabzon kirli havayı solumayı sürdürüyor

Hava kirliliği gün geçtikçe kendini daha fazla hissettirmeye devam ediyor. Trabzon adeta kirli havaya mahkum edilirken maalesef kenti yönetenlerden soruna çözüm bulmak için yeterli çaba gelmiyor.Trabzon Belediyesi  Hava Kirliliği Bölümünde görevli Makine

Trabzon kirli havayı solumayı sürdürüyor

Hava kirliliği gün geçtikçe kendini daha fazla hissettirmeye devam ediyor. Trabzon adeta kirli havaya mahkum edilirken maalesef kenti yönetenlerden soruna çözüm bulmak için yeterli çaba gelmiyor.

Trabzon Belediyesi  Hava Kirliliği Bölümünde görevli Makine Mühendisi Mehmet Durmuş konu ile ilgili Haber61’in sorularını cevapladı.

Haber61- Dün Avni Aker Stadında oynanan Trabzonspor Antalyaspor maçında hava kirliliği nedeni ile sahada göz gözü görmüyordu. Son bir haftadır özellikle akşam saatlerinde şehirde büyük bir hava kirliliği oluşuyor. Trabzon bu problemi nasıl çözecek?

M.D -Kazanlar o saatlerde yandığı için bu sebepten dolayı ilk yakmada yarım saat kadar bir zaman hava kirliği oluşabiliyor. Ne yazık ki buna engel olunamıyor. Çıkan bu dumana müdahale edemeyiz. Ama bu konuda bizim komisyonumuz çalışmaya devam ediyor.

Haber61 -Trabzon Belediyesi’nin bu konuda ne gibi çalışmaları var? Doğalgaz buna bir çözüm olabilir mi?

M.D -Belediyemizde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde ki komisyonumuz bu konuda şikayetler oldukça değerlendiriyor. Ama bu konunun kesin çözümü doğalgazdır. Başka bir çözüm yok. Bunu bizim sayın başkanımızda dile getiriyor. Bu yüzden vatandaşa büyük rol düşüyor. Doğalgazı yaygınlaştırmak lazım. Ama mahallelerde vatandaş ne yazık ki doğalgaza yanaşmıyor. Sadece yüzde beşlik bir kısım doğalgaz kullanıyor.

Haber61 -Vadilerin kapatılması bu konuda bir etki mi?

M.D -Vadiler şehrin çıkış yolları bu yüzden vadileri açmak daha iyi olur. Bu konuda yıkım ve boşaltmalar devam ediyor. Bundan sonra biraz daha düzelmesi bekliyoruz.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
eyup
eyup - 6 yıl Önce

devlet doğal gaz dönüşümü için teşvik vermeli.. zira dönüşüm pahalıya geliyor.. normal hali bir aile çıkarıp bir anda 5-10 bin tl yi veremez.. bu sebeple bazı evlerin kapısında doğalgaz hattı var içeriye alınamıyor.. karşıyakada oturuyorsanda doğalgaz gelmiyor.. bahane kanuni bulvarı..

AHMED KARAKAYA
AHMED KARAKAYA - 6 yıl Önce

iyiki stad da bu kirli hava görünüyor,yoksa kimse bunun önemini anlamayacak.

AHMED KARAKAYA
AHMED KARAKAYA - 6 yıl Önce

yarım saat bu hava oluşabiliyor...yenimahalleye inönüye akşam 6 dan sonra gelsin misafir edelim onu baksın bakalım yarım saatmi yoksa 6 ssatmi devam ediyor.

ergün sarıibrahimoğlu
ergün sarıibrahimoğlu - 6 yıl Önce

Maç günü kaloriferler 2 saat geç yakılsa donmayız, biraz fedakarlık lütfen.

namik
namik - 6 yıl Önce

zaten dumandan mac izlenmedigi gibi birde taraftarin caldigi dovul iyice perisan etti bizi.. davul neyin nesi sadece kafa baska bisi degil.afrikadamiyiz nedir anlamadim...

davullarida yasak etsinler sirf ses kirliligi, kafa sisirme

sadık yılmaz bulut
sadık yılmaz bulut - 6 yıl Önce

halimize şükredip oturacağız...ne çözümü

AHMED KARAKAYA
AHMED KARAKAYA - 6 yıl Önce

böyle muhteşem bir çözüm önerisinde bulunmak için çok çaba sarfettinizmi acaba?

onur
onur - 6 yıl Önce

hangi kömür şirketi ile çalıştıkları öğrenilip kömürler tahlilden güzel sonuç çıkana kadar yasaklanmalı ve gereken maddi ve manevi cezalar verilmeli.ne bu adamlar kazanacak para diye biz sağlığımıza kaybedeceğiz.


SIRADAKİ HABER

banner513