banner536

banner526

banner533

Trabzon Kent Konseyi toplandı

 Trabzon Kent Konseyinin altı ayda bir düzenlediği olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nunda katıldığı genel kurul toplantısı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde yapıldı.Kent konseyinin

Bölgesel 06.01.2013, 15:54
Trabzon Kent Konseyi toplandı

 

Trabzon Kent Konseyinin altı ayda bir düzenlediği olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nunda katıldığı genel kurul toplantısı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde yapıldı.

Kent konseyinin genel yapısı, işleyişi, görev ve sorumluluklarının tartışıldığı toplantıda ayrıca Emekliler Meclisi, Çocuk Meclisi ve Engelliler Meclisinin de kurulması karara bağlandı. Toplantıda açılış konuşmalarını yapan Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylı, Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek kentin sorunlarına yönelik çözüm bulma amacıyla ortak bir akıl da bulaşmayı hedeflediklerini belirterek " Trabzon Kent Konseyi bir arada yaşadığımız kentte üretim-yönetim-paylaşım üçgeniyle kentte katılımcı demokrasinin yerleşmesini amaçlayan topluluk olma özelliği taşımaktadır. Kent Konseyinin talep edilen yada önerilen her şeyin onaylanacağı bir kurum olmayacağı yerel yöneticiler tarafından bilinmedir. Kent Konseyinin aldığı kararların kente olduğu kadar yerel yöneticilere de katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Farklı toplum kesimlerinin kent yönetimine katkıda bulunmalarını, kaliteli ve yaşanılabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedeflemekteyiz. Kent yaşayanlarının gönüllü olarak yer almalarını istediğimiz bu yapılanmanın başlangıcı olarak oluşturulan kent meclisi ve çeşitli komisyonlarında şehrin geleceğine yönelik çözüm önerileri üretilmektedir." diye konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Yaylalı'nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon Belediyesi olarak Kent Konseyinden gelen öneri ve talepleri değerlendirip gerekeni yapmak için azami çaba göstereceklerini belirterek " Kent konseyi bizim için büyük bir öneme haizdir. Sizler bu şehri çok iyi bilen tanıyan bu şehrin derdiyle dertlenen ve daha güzel bir kent oluşturmak için gayret gösteren temsilcilerisiniz. Sizin bu gayretinizi bu anlayışınızı ve bu hevesini her zaman çok büyük bir ciddiyetle dikkate aldık. Gerek eski Başkan Sayın Nusret Onur tarafından gerekse şimdiki Başkanımız Sayın Mustafa Yaylı tarafından sizlerden gelen öngörüleri gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra belediye meclisi gündemine getirdik. Bu bakımdan bugüne kadar bizlere vermiş olduğunuz katkılardan dolayı sizlere ayrıca teşekkür ederim" dedi.

Gümrükçüoğlu konuşmasının devamında Büyükşehir kanununa değinerek" Şunu açıkça ifade etmek isterim ki Büyükşehir kanunuyla birlikte Trabzon sizlerinde katkılarıyla çok daha güzel, yaşanılabilir bir kent haline gelecektir. Bu kanunla 28 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimle birlikte İl Özel İdarelerinin de kaldırılacak olmasıyla Kent Konseyinin ayrı bir yetki ve öngörü alanı da açılmış olacaktır. Kentin büyükşehre hazırlığı sırasında neyi nasıl daha iyi yaparsak şehrin daha iyi gelişeceği ve güzelleşeceğine dair öngörülerin Kent Konseyi tarafından irdelenip de Belediye uygulamalarına yönlendirilmesi sürece olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu açıdan Kent konseyi benim , başkan yardımcılarımın, müdürlerimin ve belediye meclisi olarak hepimizin çok önem verdiği büyük bir platform durumundadır." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Gençlik Meclisi ve Kadın Meclisinin yapısında değişiklik yapılmasını içeren yönergeler genel kurulca oylanarak kabul edilirken Emekli, Çocuk ve Engelli Meclislerinin de kurulması oy birliği ile kabul edildi. Toplantının son kısmında genel kurul üyelerince öneri ve talepler dile getirildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@