Trabzon İhracatı tehlikede

 Rusya tarafının Kavkaz limanını Karadeniz’de merkez yapma ısrarı Trabzon limanını her geçen gün öldürüyor.Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan DKİB’in resmi sitesinde yaptığı açıklamada yer verdiği bilgiler Trabzon ihra

 Trabzon İhracatı tehlikede
banner432

 

Rusya tarafının Kavkaz limanını Karadeniz’de merkez yapma ısrarı Trabzon limanını her geçen gün öldürüyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan DKİB’in resmi sitesinde yaptığı açıklamada yer verdiği bilgiler Trabzon ihracatını bekleyen tehlikeyi gözler önüne serdi.   

Açıklamasında Gürdoğan, “Sochi Limanı’nın kapatılmasının ardından Rus Hükümetince alternatif olarak gösterilen limanların mevcut kapasiteyi karşılamadığından ve Birliğimizce, Sochi Limanına hemen 40 km mesafedeki Adler (Imeretinsky) limanının yük trafiğine açılması için liman işletmesi ile anlaşma imzalanması ve % 30 fiyat indirimi sağlanmasına rağmen Rus Yetkililerin bu limanın açılışına izin vermediğinden bahsettik. Bu durumun, Trabzon Limanından çalışan Ro-Ro ve Feribotları, başta Samsun Limanı olmak üzere il dışındaki diğer limanlara yönelttiğini ve ihracatçıların faaliyetlerini bu illere taşımalarına neden olduğunu vurgulayarak, ilimizin günlük 150’ye yakın TIR’ın giriş yapması ve bu taşıtların akaryakıt, yedek parça, konaklama, yeme-içme gibi faaliyetler dolayısıyla yaptığı katkılardan mahrum kaldığının ve başta istihdam olmak üzere ilimiz ekonomisinin ağır bir darbe aldığının altını çizdik.”kelimelerine yer verdi. 

 

[PAGE]

Gürdoğan imzalı yazıda “Trabzon ilimizin uluslararası ticarette önem kaybettiğinin, İlimizin vahim durumunun ve her gün biraz daha geriye gidişimizin ve bu gidişe dur denebilmesi için bir an önce girişimlerde bulunulması gerektiğinin altını çizdik ama biz anlattık yine biz dinledik. Çok değil basın toplantımızdan sadece 1 hafta sonra Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Vladimir IVANOVSKY Samsun-Novorossisk ve Samsun-Kavkaz hatlarına dikkat çekerek “Samsun Rusya’nın Lojistik Merkezi Olacak” şeklinde bir beyanatta bulunmuş ve kendisiyle yapılan röportaj Türkiye’nin yüksek tirajlı ulusal gazetelerinden birinde yarım sayfa olarak yer bulmuştur. Röportajın dikkat çeken noktalarına bakmak gerekirse, Sayın Büyükelçi Samsun’un Rusya Federasyonu’na en yakın nokta olduğunu belirtmiş, burada büyük bir lojistik merkez kurma projeleri olduğunu ifade ederek en büyük alışverişin Samsun-Kavkaz hattında gerçekleşeceğini ve Trabzon, Rize ve Sochi’nin kapasitelerinin kesinlikle yetmeyeceğini vurgulamıştır.” ifadelerine yer verdi.

 

 Rusya ile ticarette lojistik sektörünün merkezi olarak Samsun’u işaret eden Sayın Büyükelçinin bu açıklamaları ile Kavkaz Limanı’nın ihracatçılarımız için taşıdığı olumsuzlukları kamuoyuyla paylaştığımız basın toplantımızın arasında yalnızca 1 hafta olması manidar olduğunu söyleyen Gürdoğan,”Bununla birlikte Rusya’ya en yakın nokta olduğu iddia edilen Samsun Limanı’ndan Kavkaz Limanı’na taşıma, hava koşullarının uygun olması durumunda 24 saat, Kerch Boğazı geçişlerinde ve Azak Denizi’nde kışın don olayının yaşanması durumunda ise günlerce sürebilmektedir. Ayrıca Kerch Boğazı geçişlerinde gidiş ve dönüş için 4 kez alınacak kılavuz kaptan hizmeti maliyeti yükseltmenin yanında, gidiş ve dönüşlerde gemilerin boğaz girişlerinde konvoy oluşturulması amacıyla bekletilmesi ve bazen bu beklemelerin 1-2 güne varmasının ihraç yüklerinin tahliye ve müşterilere teslimini geciktirmektedir. 

 

[PAGE]

İhraç yüklerinin Karadeniz Bölgesindeki Limanlar yerine Kavkaz Limanına yönlendirilmesinin Rusya’ya yapılan ihracatımızı durma noktasına getireceği hususu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik komitesinde görüşülerek, Sayın Başbakanımıza intikal ettirilmişken Sayın Büyükelçinin halen Samsun-Kavkaz hattında ısrar etmesi düşündürücüdür. Adler Limanının açılmasına müsaade edilmeyerek ihraç yüklerinin Kavkas Limanı’na sevk edilmesini zorunlu kılan Rus Ulaştırma Bakanlığının tek amacı yeni yapılan bu liman etrafında kurulan depo ve antrepoların kullanımını sağlamaktır. Yüzyıllardır Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu üçgeninin odağında yer alan, adeta bir köprü ve Kafkasya’ya açılan bir kapı görevini üstlenen ve yıllardır her platformda günümüz dinamiklerine uygun bir lojistik merkez haline dönüştürülmesi talebi yinelenen Trabzon ilimiz yerine Samsun ilinin bir anda Rusya’nın lojistik merkezi olarak medyaya servis edilmesi Kavkas Limanını pazarlamak isteyen çevreler tarafından Rus hükümetine yapılan baskıları akla getirmektedir.”dedi 

   

Son olarak Gürdoğan, “Bu doğrultuda, Sayın Başbakanımız, Sayın Bakanlarımız ve Sayın Milletvekillerimizden en büyük talebimiz, her geçen gün daha da geri giden Trabzon ilimiz ekonomisinin geçmişte olduğu gibi parlak günlerine dönüş yapabilmesi için Trabzon Limanı-Adler Limanı arasındaki tarifeli gemi seferlerinin başlatılmasını sağlayacak üst düzey görüşmelerin bir an önce yapılması ve Rusya pazarına 12 saatte ürün sunma avantajı ile Rusya’ya en yakın nokta olan Trabzon ilimizin Lojistik bir merkez haline getirilmesi için gerekli çalışmalara bir an önce başlanmasıdır.” İfadelerini kullandı 

 

Haber : Şükrü ÜÇÜNCÜ / Haber61.NET 

 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Karaani
Karaani - 7 yıl Önce

Bu Sese Kulak verin diyorsunuz ya Hah işte Trabzonda Öyle seslere kulak verilmez, Lojistik üssün nereye kaydığı Trabzondan neden alındığı 3-5 kişiden başkasını ilgilendirmez.Burda insanlar Trabzonspora kim alındı,kale arkasında ne oluyor,Hangi Futbolcu haindir,kim Trabzonspora laf etti bunlarla ilgilenir. Bunlardır Önemli olan.Bide Uzunsokakta kız meselesi!nden Kavga çıksada karışsak.

EYPKY
EYPKY - 7 yıl Önce

valla aklımdan geceni sen yazdın bu yorum üzerine söyleyecek sözüm yok. millet vekilleride şikeden kupadan konuşşsun ancak

mavi ay
mavi ay - 7 yıl Önce

Evet aynen katılıyorum biz böyleyiz,işte.Ne yapalım protesto mitinglerimi düzenleyelim Adama sormazlarmı sen kime oy verdin AKP ye peki senin vekillerin ne yapıyor hiç ara sıra yayla şenliklerine gelir hikayeden bir kaç söz hepsi bu sonra emret Başbakanım.Seçim zamanı yaklaşıyor o saydığın yerlerden eksik olmayacaklar sokak aralarındaki kahvanelere kadar inecekler ben AKP ye oy verdim ama daha vermem keşke elim kırılsaydıda vermeseydim .Hani ne oldu havaalanın pistının uzaması gerek yok orduya yapılıyor hava alanı.

drina k
drina k - 7 yıl Önce

yaptığın yorum bir yığın saömalıktan ötey gitmiyor..ne yani trabzonluı sokağa çıkıp lojistik merkezi samsuna değil trabzona yapın diye miting mi düzenlesin.. elma ile armutları karıştırmışsınız.. trabzonspor la lojistik merkezin ne alaksı var.. yada trabzon limanının.Ayrıca liman olmazsa olmaz, hiçde umurmuzda olmaz. parayı albayrak kazanıyor trabzon değil. yok tırcı yemek yiyecekmişte yok şöyleymişte konaklayacakmışta.. asıl trabzonspor olmaz o şehir biter. trabzonspor u trabzondan çıkar koca bir hiç kalır. günde 150 tırcı dan bahsediyosunuz. trabzonsporun şehrin ekonomisine neler kattığındna haberiniz bile yok.. yazık..

ADIL
ADIL - 7 yıl Önce

O tür konularla ilgilenecek okadar makam mevki adamı varki biz ne desek boş.Onların işini biz yapacak değiliz.

sebatspor
sebatspor - 7 yıl Önce

Yorumlarına katılamayacağım.

Arkadaşında dediği gibi şu şehirde Trabzonspor olmasın emin olki sıradan bir il olurduk. hatta sıradan bile olamayabilirdik..

Trabzonspor bu şehrin en büyük ekonomik gücüdür.

Ne yani başka şehirler gibi takımımıza sahip çıkmasaydık herşey güllük gülistanlıkmı olacaktı. örneklemeniz saçma olmuş. kusura bakmayın.

Trabzonspor hepsinden önce gelir..

banner421