Trabzon Barosu'ndan terör saldırısına tepki

Trabzon Barosu İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle sonuçlanan terörist saldırısı ile ilgili açıklama yaptı.İşte o açıklama;İstanbul Çağlayan Adliyesinde silahlı teröristler tarafından rehin alınıp devamında şehit edilen Cum

Bölgesel 01.04.2015, 19:24
Trabzon Barosu'ndan terör saldırısına tepki

Trabzon Barosu İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle sonuçlanan terörist saldırısı ile ilgili açıklama yaptı.

İşte o açıklama;

İstanbul Çağlayan Adliyesinde silahlı teröristler tarafından rehin alınıp devamında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümünden dolayı büyük bir üzüntü içerisindeyiz.

Bu menfur olay yargının tüm unsurlarını, milletimizi ve devletimizi hedef almıştır. Terörün her türlüsü, lanetlenmesi gereken bir insanlık suçu olup teröristlerin hain emellerine ulaşmasına mani olmanın ilk şartı, sağduyulu hareket etmektir.

Henüz acılar çok taze ve konu tam aydınlatılamamışken, suçta kullanılan silahların avukat cüppesi giyilerek adliyeye sokulduğu, avukatların teröristlere yardımcı olduğu intibasını uyandıracak mesnetsiz açıklamalar kabul edilebilir değildir. Zira avukatlar, hakimler ve savcılar gibi yargının kurucu unsurlarından birisidir ve bir yargı çalışanına yönelik bu saldırı, en başından beri avukatlara yapılmış gibi kabul edilmiş, tüm barolar ve avukatlar tepkilerini şiddetli bir biçimde ortaya koymuşlardır. Bu iddia doğru ise her şeyden önce mesleğimizin ve cübbemizin bu suçun mağduru olduğu bilinmelidir. Bu bahaneyle koskoca bir meslek camiasının töhmet altına bırakılması, meslektaşlarımızın potansiyel suçlu ilan edilmesi ve Avukat Haklarına müdahale edilip kısıtlamaya gidilmesi gerektiği şeklinde haber, yorum ve açıklamalar yapılması talihsizliktir, terörün amacına hizmet edecek tavizlerdir.  

Yaşanan bu elim olay nedeniyle Trabzon Barosu olarak “hatıra ormanı” açılışı dışında 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle tertip edilecek tüm organizasyonları iptal ettiğimizi ve bu olaydan dolayı duyduğumuz tarifsiz üzüntüyü kamuoyu ile bir kez daha paylaşır, şehidimize Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere tüm hukuk camiasına başsağlığı dileriz.

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@