banner526

banner533

banner513

Trabzon Ayasofya'da binalar yıkılıyor

 Trabzon Belediyesi ile TOKİ'nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kamulaştırmaları tamamlanan son 9 binanın yıkımına başlandı.Kamulaştırmaları tamamlanan binalarla birlikte proje kapsamında Ayasofya Müzesi çevresinde bulu

Bölgesel 10.11.2012, 15:16
Trabzon Ayasofya'da binalar yıkılıyor

 

Trabzon Belediyesi ile TOKİ'nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kamulaştırmaları tamamlanan son 9 binanın yıkımına başlandı.

Kamulaştırmaları tamamlanan binalarla birlikte proje kapsamında Ayasofya Müzesi çevresinde bulunan 44 binanın tamamı yıkılmış olacak. Anıtlar kurulundan geçen peyzaj düzenleme projesinin yapım ihalesi ise TOKİ tarafından önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek Ayasofya Kentsel Dönüşümünde hak sahiplerine bugüne kadar 36 milyon 500 bin TL ödeme yapıldı. Son binaların kamulaştırılması ile bu rakam 40 milyon TL’ye ulaşacak.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ayasofya'nın tarihi kimliğini ortaya çıkarmak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, "Kentin balkonu diye tabir edilen ve şehrimizin çok önemli bir kültürel hazinesi olan bu müzemizin TOKİ ile yaptığımız protokoller sonrasında uygulamasını başlattık.

44 binanın yıkılacağı proje kapsamında daha önce kamulaştırdığımız 35 binanın yıkımını gerçekleştirmiştik. Geriye kalan 9 binanın kamulaştırmaları tamamlanarak binaların yıkımına başlandı. Ayasofya kentsel Dönüşüm projesinde çevresinin düzenlenmesi için hazırlanan projenin yapımı önümüzdeki aylarda TOKİ tarafından ihale edilecek" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@