Trabzon Atasu Barajını Erdoğan açtı

 Trabzon’un 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Atasu Barajı’nın resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, 16 milyar TL yatırımla tamamladığı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Ankara

Bölgesel 12.12.2012, 16:21
Trabzon Atasu Barajını Erdoğan açtı

 

Trabzon’un 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Atasu Barajı’nın resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün gerçekleştirildi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, 16 milyar TL yatırımla tamamladığı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Ankara’dan telekonferans sistemiyle açılışını gerçekleştirdiği 112 tesisin arasında yer alan Atasu Barajı (Galyan) 400 milyon TL’ye mal oldu.
 
Konuyla ilgili konuşan Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Atasu Barajı'nın temelinin 1997 yılında atıldığını, 2002 yılına kadar barajın ancak yüzde 30'luk bölümünün tamamlanabildiğini söyledi. Türkiye'de 2002 yılından sonra hızlanan diğer büyük yatırımlarla birlikte Atasu Barajı inşaatının da hızlandığını belirten Gümrükçüoğlu, "2002 yılı sonundan itibaren geçen süreç içinde barajın yüzde 70'lik bölümü de tamamlandı. Trabzon Belediyesi'nin hizmetinde olacak Atasu Barajı içme suyu amaçlı inşa edildi" dedi.
 
Atasu Barajı'nın Trabzon ve çevresinde yaşayanlara su temininde çok önemli bir hazine haline geldiğini ifade eden Gümrükçüoğlu, "Trabzon Belediyesi ve bölge 17 Mayıs 2011 tarihinden itibaren bu Sudan istifada etmeye başladı. Barajımızın resmi açılışı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'mızın gayretleriyle ülke genelinde yapılan diğer 112 büyük yatırımlarla birlikte Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Yapılan hesaplamalara göre Atasu Barajı, yaklaşık 40 yıl Trabzon ve civarındaki 1 milyonu aşkın nüfusa içme suyu kaynağı olarak hizmetini sürdürecek" diye konuştu.
 
Barajla Trabzon ve çevresindeki nüfusun hemen hemen yüzyıllık içme suyunun ihtiyatlı olarak temin edildiğini de dile getiren Gümrükçüoğlu, "En büyük kaynağımız Atasu Barajı'dır ama gerektiğinde yedekte tuttuğumuz Değirmendere suyumuzu, Esiroğlu İçmesuyu Arıtma Tesislerimizden geçirerek Trabzon'umuzun hizmetine sunabilmekteyiz. Bu süreç içinde hem birtakım eksikliklerin tamamlanması hem de herhangi bir ikmal ya da onarım gerektiğinde hemen Değirmendere suyumuzu devreye alabiliriz" şeklinde konuştu.
 
Gümrükçüoğlu, barajın ortalama 400 milyon liraya mal olduğunu belirterek şunları kaydetti:
 
"400 milyon lirayı Atasu Barajı'na aktaran hükümetimize, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün Enerji ve Tabi Kaynaklar, Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Barajın yapım maliyeti 30 yıl içinde taksit taksit artık büyükşehir belediyesi olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nden geri dönmeye devam edecek. İçme suyu amaçlı bu barajımız bütün bölgeye hayırlı olsun.”
 
Toplam gövde yüksekliği 118 metre ve gövde hacmi 4 milyon 650 bin metreküp olan Atasu Barajı'nda, 35 milyon 750 bin metreküp su depolanabiliyor.
Yorumlar (1)
kuzey can 8 yıl önce
Beş yılda % 30 u On yılda da % 70 i On beş yılda bitirildi. Bu da bir başarıdır ne diyelim darısı AKYAZI stadyumunun başına. Hadi Hayırlısı...ANLAYANA

Gelişmelerden Haberdar Olun

@