Trabzon Akrilamid'e dikkat etsin

Avrasya Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölüm Başkanı Profesör doktor Ali Üren Gıdalarda bulunan Akrilamid ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Üren, 2İsveç’te başlayan bir araştırma 2002 yılında Birleşmiş Milletlerin gündemine taşındı. Birleşmiş milletlere

Bölgesel 28.09.2012, 14:17
Trabzon Akrilamid'e dikkat etsin

Avrasya Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölüm Başkanı Profesör doktor Ali Üren Gıdalarda bulunan Akrilamid ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

 

Üren, 2İsveç’te başlayan bir araştırma 2002 yılında Birleşmiş Milletlerin gündemine taşındı. Birleşmiş milletlere bağlı Dünya Sağlık Organizasyonu (WHO) çeşitli ülkelerle, çeşitli programlar organize etti. Neticede Akrilamid (Acrylamide) maddesine karşı dünya ülkelerinin uyarılmasına gerek görüldü. Ülkemizde de geçte olsa bu konuda bazı çalışmalar başlatıldı.”dedi,

Üren, “Halen, akrilamidin gıdalarda nasıl oluştuğuna dair bilgi ve anlayış çok azdır ve bilinen şu ki; yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş veya işlem görmüş bazı gıdalarda, tabii olarak oluşmaktadır ve yüksek sıcaklıkta bekleme süresi ile de artmaktadır.Bugüne kadar akrilamid oluşumunun en büyük değerleri nişastalı (patates ve mısır gevreği, patates kızartma, tost edilmiş ekmek, bisküvi,kraker ve cipsi gibi) ürünlerde bulunmuştur. Gıdalarda oluşmasının artma veya azalma şartları kadar, gıdalarda akrilamidin niçin oluştuğunu izah edebilmek için daha fazla araştırmayı gerektirmektedir..”şeklinde konuştu.

Gıdalarda akrilamidin oluştuğu sıcaklıklar tam olarak bilinmediğini söyleyen Üren, “ Mamafih, gıdaların haşlama sıcaklığı olan 120 C nin altındaki sıcaklıklarda hazırlanmış gıdalarda, bugüne kadar akrilamide rastlanmamıştır.Gıdalar, çok uzun süre içinde ve çok yüksek sıcaklıklarda aşırı bir tarzda pişirilmemelidir. Ancak bütün gıdalar bilhassa et ve et ürünleri, gıda zehirlenmelerine sebep olan bakterileri öldürmeye yetecek şartlarda pişirilmelidir. Akrilamid üzerinde elde edilen bilgiler, kızartılmış ve yağlı gıdaların tüketimini yavaşlatmayı kapsayan sağlıklı yeme tavsiyesini bugün için güçlendirmiştir.”dedi.

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@