"TMO’nun Fındıkta müdahale alımı çok önemli”

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar TMO'nun fındık alımına dikkat çekti.

"TMO’nun Fındıkta müdahale alımı çok önemli”

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, fındık fiyatlarının belirlenmesinde Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) müdahale alımının çok önemli olduğunu belirterek, "Müdahale alım fiyatı 15 lira seviyesinde olursa serbest piyasa fiyatları bu rakamların üzerinde olur” dedi. 

Ziraat Mühendisi Ethem Kibar yaptığı açıklamada, “3 yıldır maliyetinin altına fındık satan üreticilerimiz. Yine fındıktaki tekelin söylediği fiyattan fındığını satmak zorunda kaldı. Bizim devlet büyüklerimize anlatmakta zorlandığımız en önemli konu fındık tarımının bitme noktasına geldiğidir. Son yıllarda sürekli zararına mahsulünü satan üreticilerimiz üretim kanadından uzaklaşıyor. Her geçen yıl verim ve kalite düşüyor, bununla birlikte de fındığın üreticilerimize maliyeti artıyor. En azından üreticilerimiz bu seneki az olan mahsulünü iyi bir fiyattan satabilirse önümüzdeki sene bahçesine bakım yapabilir dedik. TMO’nun müdahale alımı yapmayacağı haberini aldıktan sonra üretici bazında ciddi bir hayal kırıklığı yaşadık. Ziraat odaları olarak pes etmedik. Bölge milletvekillerimizle görüşerek, TMO madem fındık almayacak, en azından geçen seneden almış olduğu ve elinde bulunan yaklaşık 90 bin ton fındığı yeni sezon mahsulü dalda gözükene kadar satmama taahhüdünde bulunsun. Emin olun bunun açıklanması TMO’nun müdahale alımı yapmasından daha önemli dedik. Mevcut rekoltenin ihracat talebini karşılaması mümkün olmadığından dolayı bu taahhüdün serbest piyasa fiyatlarını hızla üreticinin tatmin olacağı seviyeye, yani 14-15 liranın üzerine çıkarabileceğini belirtik. Bu konuyla ilgili ciddi lobiler oluşturduk, siyasilerimize uzun uzun bunları anlattık” diye konuştu. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman çakır
osman çakır - 4 ay Önce

hükümetin derdi kendisi .bizleri düşünenmi var

murat başkan
murat başkan - 4 ay Önce

yolun kenarında olan işyerimden resmi pilakalı üstü fındık yüklü kamyonlar geçiyor. siz hala tmo piyasaya elindeki fındığı satmıyor sanın.. hayırlı işler hepimiz devletimiz tarafından satıldık. ferrari gibi gidiyoruz :))

selim
selim - 4 ay Önce

kimse ağlamasın karadeniz 24 haziranda full çıkardı. konuşmayın. size iyi oldu

Mağdur
Mağdur - 4 ay Önce

5 aydır TMO sitesindeki beyanda 78 bin ton fındık olduğu yazıyor fakat TMO 5 aydır fındık satıyor.Findik az Mart da çıkar ortaya.Adam 90 bin ton var satmıyor kulis yapıyor diye gerçekte üreticiyi kandıriyor.

Hasan ozturk
Hasan ozturk - 4 ay Önce

Valla ne secim biter ne ömür veren alir oy bizde koz bizde bundan sora yaşasın KEMAL ABİ iyiki varsin chp

banner393

banner443

banner441