Sürmene'de okul temeli atıldı

  Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Sürmene Çamburnu’nda hayırsever işadamı Mahmut Bıçakçı tarafından yapılacak olan Fazıl Oğlu Mahmut Bıçakçı Ortaokulu’nun temel atma törenine katıldı.Okul açılışına Vali Kızılcık’ın yanı sıra Sürmene Kaymakamı Mustafa Ö

Bölgesel 27.06.2012, 17:03
Sürmene'de okul temeli atıldı

 

 

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Sürmene Çamburnu’nda hayırsever işadamı Mahmut Bıçakçı tarafından yapılacak olan Fazıl Oğlu Mahmut Bıçakçı Ortaokulu’nun temel atma törenine katıldı.

Okul açılışına Vali Kızılcık’ın yanı sıra Sürmene Kaymakamı Mustafa Özarslan, Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta, Sürmene Çamburnu Belediye Başkanı Hüseyin Alioğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve davetliler katıldı. 

Trabzon’a hayırsever işadamı Mahmut Bıçakçı tarafından yapılacak ortaokulun işadamlarına örnek olması gerektiğini kaydeden Vali Kızılcık, Trabzon olarak eğitime son derece önem verdiklerini kaydetti.

Sürmene Çamburnu’nda hayırsever bir işadamı tarafından yaptırılacak okulun temelini atmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Kızılcık, “Bugün çok önemli bir müessesenin temelini atmak için burada bulunuyoruz. Bu güzel eserin burada yapılmasında emeği geçen başta Bıçakçı Ailesi olmak üzere hepinize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Eğitimde yeni uygulamaya sokulan 4+4+4 sistemi için yeni yapılacak ortaokulun katkı sağlayacağına işaret eden Vali Kızılcık, “Bildiğiniz gibi 4+4+4 sistemine geçmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede sistemin hayata geçmesinde önemli bir fonksiyon görecek olan Fazıl Oğlu Mahmut Bıçakçı Ortaokulu’nun temelini atıyoruz. Her şeyin başı eğitim” şeklinde konuştu.

Mahmut Bıçakçı’nın eğitim aşkına da değinen Vali Kızılcık, “Mahmut Bıçakçı Beyefendinin eğitim aşkının hayat serüveninde ne kadar önemli olduğunu gördük. Maddi imkansızlıklar nedeniyle yüksek eğitimini tamamlayamayarak, İstanbul’da iş hayatını atılmış. İçinde hep okumanın eksikliği olduğu içinde, memleketine bir okul yaptırmaya karar vermiş. Sizlerin ayağınıza okulunuzu getirme kararı almış. Öğrencilerimiz de imkanlar varken eğitimlerini almalılar. Eşleri de kendilerine bu konuda destek olmuş. Her başarıda bir erkek birde hanımefendinin payı vardır. Trabzon’umuzdaki Bıçakçı Ailesini tüm varlıklı, aydın gençliği düşünen işadamlarına örnek olarak gösteriyorum” ifadelerine yer verdi.

İşadamı Mahmut Bıçakçı da memleketine bir okul kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Yüksekokul tahsilimi yapamadım. O yüzden bir okul yaptırarak, bu eksikliği gidermek istedim. İstanbul’da okul yaptırmam için bana yetkililerden istek geldi. Ben memleketimde okul yaptırmaya karar verdim. Bana desteklerinden ötürü Sayın Valimiz Recep Kızılcık’a, Kaymakamımız ve belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum”  biçiminde konuştu.

 Okulun temelini Vali Kızılcık, hayırsever işadamı Mahmut Bıçakçı ve 95 yaşındaki annesi Fatma Bıçakçı tarafından atıldı.

1500m2 kapalı alan üzerine kurulacak okulda 8 derslik, çok amaçlı spor salonu, anasınıfı, 3 atölye ve kantin olacak.

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@