''Süresi geçerse bin 358 TL ceza''

Trabzon Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Mehmet Siyambaş, su ve elektrik sayaçlarının beyannameleriyle ilgili vatandaşları uyararak cezaya düşmemeleri konusunda bilgilendirdi. Siyambaş, 10 yıllık damga süresini doldurmuş su ve elektrik sayaçların

Bölgesel 02.02.2012, 10:09
''Süresi geçerse bin 358 TL ceza''

Trabzon Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Mehmet Siyambaş, su ve elektrik sayaçlarının beyannameleriyle ilgili vatandaşları uyararak cezaya düşmemeleri konusunda bilgilendirdi. 

Siyambaş, 10 yıllık damga süresini doldurmuş su ve elektrik sayaçlarının beyannameleri ile 2 yıllık damga sürelerini doldurmuş diğer ölçü aleti kullanıcılarının 29 Şubat 2012 tarihi mesai bitimine kadar bir dilekçe ile ilgili kurumlara müracaat etmeleri gerektiğini belirtti.

Siyambaş “3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğince 10 yıllık damga süresini doldurmuş su ile elektrik sayaçlarının beyannamelerini dağıtım kurum ve kuruluşları (Belediyeler ve ÇEDAŞ), iki yıllık damga süresini doldurmuş diğer ölçü aleti kullanıcıları (2 bin kilogram kadar mekanik ölçü aletleri hariç) 29 Şubat 2012 mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze bir dilekçe ile müracaat edilmesi gerekmektedir. 2 bin kilograma kadar olan mekanik ölçü aletleri ile ilgili aynı tarihe kadar bağlı oldukları belediyeye beyanda bulunacaklardır.

Aksi hale süresini geçirenler bin 358 TL idari para cezasına tabi olacaklardır. 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereğince Sanayi Sicil Belgesi almış işletmeler 30 Nisan 2012 akşamına kadar bir önceki yıla ait işletme cetvelini müdürlüğümüze doğrudan veya internet üzerinden (www.sanayi.gov.tr) vermeleri gerekmektedir. Vermeyen işletmeler hakkında 679 TL idari para cezası uygulanacaktır. İlgililerin cezaya düşmemeleri konusunda hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz" dedi.

Tüketici şikayetleri ile ilgili tüketicilerin mesai saatleri içersinde Alo 175 danışma hattını arayarak konu hakkında bilgi sahibi olabileceklerini ifade eden Siyambaş, "Ayıplı ürün veya hizmet bedeli bin 167 TL’nin altında olan tüketiciler nüfusa dayalı ikametgahının bulunduğu ilçede yaşıyorsa Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne, il merkezinde yaşıyor ise İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti (İl Müdürlüğümüze) başvurmaları gerekmektedir.

Bin 167 TL’nin üzerindeki ayıplı mal ve hizmet içinse Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görev yapan Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne doğrudan müracaat etmeleri gerekmektedir” diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@