Sis fındığı da vuruyor

Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Pehlevan'dan önemli açıklama...

Bölgesel 10.04.2018, 09:58
Sis fındığı da vuruyor

TMMOB Ziraat Mühendisler Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, son günlerde bölgede etkili olan sisin fındık ve mevsim meyvelerinde verim düşüklüğüne neden olacağını belirtti. 


Pehlevan, kış aylarındaki şiddetli rüzgâr ve yağışların tozlanmayı engellediği gibi ilkbaharda meydana gelen uzun süreli sislerin de fındıkta döllenmeyi olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. 

Fındıkta karanfillerin belli bir büyüklüğe geldiği için sisin döllenmeden ziyade meyve gelişimini ve oluşumunu olumsuz ekileceğini ve yavaşlatacağını ifade eden Pehlevan, “Yoğun sise bağlı olarak karanfilin ve çiçek saplarının dallara bağlı olduğu kısımlardan sisin suya dönüşüp uzun süre nemli kalmasına bağlı olarak çiçek saplarında çürüme ve mantar hastalıkları oluşumuna neden olacaktır. Sisin fındık rekoltesine ne kadar etki edeceği; sisin yoğunluğu ve ne kadar süre devam edeceğine bağlıdır. Aynı zamanda fındık bahçelerinin sisin zararlarından en az şekilde etkilenmesi için çiftçilerimizin teknik elemanların gübreleme, ilaçlama ve biyolojik tavsiyelerine titizlikle uymaları gerekir. Fındık bitkisi Kasım-Mart aylarında çiçeklendiğinden ve bu dönemde de böcek popülasyonu az ya da hiç olmadığından sadece rüzgâr ile tozlanma olmaktadır. Tozlanma döneminde yağmur, sis, -14 derecenin altındaki ve +23 derecenin üzerindeki sıcaklıklar, yüzde 85‘in üzerindeki nispi nem tozlanmayı olumsuz etkilemektedir" diye konuştu. 

"Tozlanmadan sonra çimlenen çiçek tozu 4-10 gün içerisinde dişi çiçek borusunun tabanına ulaşır" diyen Pehlevan "Burada yumurtalık ve tohum taslağının gelişeceği zamana kadar bekler. Mayıs sonu Haziran ayı başında döllenme gerçekleşir ve Haziran ayı ortalarında ilk küresel embriyo görülür dedi.Sonuç olarak bu dönemi en az hasarla geçiştirmek için ilaç gübreleme ve biyolojik mücadele için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

Pehlevan, sisin bölgedeki fındık rekoltesine etkisini, uzman Ziraat Mühendisleri'nin 10-15 gün içinde yapacağı saha çalışmalarıyla verim kaybının boyutunun ortaya çıkacağını sözlerine ekledi. 
Yorumlar (1)
Maho ağa 3 yıl önce
Findiği vuran vurmuş hemşerim..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@