Samsun'da çöpten elde edilen elektrikle çiçek üretiliyor

Samsun'da Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda çöpten elde edilen elektrik enerjisiyle 2 milyon 300 bin adet çiçek üretildi.

Samsun'da çöpten elde edilen elektrikle çiçek üretiliyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda çöpten elde edilen elektrik enerjisiyle ısıtılan serada açıldığı günden bu yana 2 milyon 300 bin adet çiçek üretildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çevre kirliliğini önlerken ekonomiye katkı sağlayıp, kentimizi güzelleştiriyoruz” dedi.

samsunda-copten-elde-edilen-elektrikle-cicek-uretiliyor.jpg

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’ndaki çöplerden yıllık 46 milyon Kw elektrik üretiliyor. Üretilen elektriğin bir bölümü ise 3 bin metrekare alana sahip çiçek serasının ısıtılmasında kullanılıyor.

samsunda-copten-elde-edilen-elektrikle-cicek-uretiliyor-002.jpg

Çöpten elde edilen elektrik enerjisiyle ısıtılan serada açıldığı günden bu yana 2 milyon 300 bin adet çiçek fidesi üretildi. Samsun’u süsleyen rengarenk çiçekler ayrıca Ordu, Çorum, Sinop, Amasya ve Tokat olmak üzere bölge illerine de gönderiliyor.

samsunda-copten-elde-edilen-elektrikle-cicek-uretiliyor-001.jpg

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çevre ile ilgili yapılan her çalışmaya ayrı bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek, “Seramız atıklardan elde edilen gazla üretilen elektrik enerjisiyle ısıtılıyor. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçildiği gibi ekonomiye de büyük katkı sağlanıyor. Burada ürettiğimiz çiçeklerle kentimiz güzelleşiyor. 3 bin metrekare alan üzerine kurulu serada açıldığı günden bu yana 2 milyon 300 bin adet çiçek üretildi. ‘Atıklarımız Çiçeğe Dönüşüyor’ projesiyle de Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması'nda ödül aldığımızı da hatırlatmak istiyorum. Bu çalışma bizim çok önem verdiğimiz projelerden birisi” şeklinde konuştu.

samsunda-copten-elde-edilen-elektrikle-cicek-uretiliyor-003.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler