Samsun Müftüsünden Trabzon'da ilginç sözler!

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi'nde düzenlenen 195’inci Sis Dağı Yayla Şenliği’nde konuşan Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, kadınlı- erkekli horon oynamanın İslam’a göre haram olduğunu belirterek, "Eğlencelerimizi yapalım ama kadınlı- erkekli ka

Bölgesel 10.08.2014, 12:16
Samsun Müftüsünden Trabzon'da ilginç sözler!

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi'nde düzenlenen 195’inci Sis Dağı Yayla Şenliği’nde konuşan Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, kadınlı- erkekli horon oynamanın İslam’a göre haram olduğunu belirterek, "Eğlencelerimizi yapalım ama kadınlı- erkekli karışık yapmayalım" dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şenliklerinden biri olan Sis Dağı Yayla Şenliği için dün sabah binlerce kişi Sis Dağı’ndaki şenlik alanında toplandı. Öğle saatlerine doğu horon oynayarak şenlik alanına inenler büyük bir horon halkası kurdu. Davul- zurna ve kemençe eşliğinde yöresel kıyafetli kadınlar ve erkekler horon tepti, şenliğin tadını çıkardı.

'KARDEŞİNİZ BİLE OLSA, EL ELE TUTUŞUP OYNAYAMAZSINIZ'

Şenliğe katılan ve kendisi de Şalpazarlı olan Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, protokolün katıldığı açılış töreni öncesinde sahneye çıkıp konuşma yaptı. Kadın ve erkeklerin bir arada horon oynamasını günah olduğunu belirten Müftü Hayrettin Öztürk, şunları söyledi:

"Bunu söylemek benim görevim. Sizi uyarmazsam bana da hesabını Allah sorar. Yanınızdaki kardeşiniz bile olsa kadınlı- erkekli el ele tutuşup horon oynayamazsınız. Kadınların kendi aralarında horon oynamalarının İslam’a göre hiçbir sakıncası yoktur. Kendi aralarında oynarlar, kendileri izlerler. Samsun Müftüsü olarak ben bile izleyemem kadınların o horonunu. Siz hiç izleyemezsiniz. Demek ki kadın oynayacak kadınlar izleyecek. Erkek oynayacak, kadın- erkek izleyecek. Kadın erkek karışık şekilde oyun oynamak İslam’a göre haramdır ve hesabı vardır. Türküler de müstehcen olmayacak."

'BİR GÜN KABLOLARINIZ KOPACAK'

Müftü Hayrettin Öztürk konuşmasının bir bölümünde kadın– erkek ilişkileri üzerine bir anısını da anlattı. Konuşmalarında erkeklere, eve gidince eşlerinin ellerini tutmalarını ve gözlerine bakmalarını öğütlediğini belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"70 yaşındaki bir hacı amca eve gidiyor, 'Hanım, Samsun Müftüsü'nü dinledim. Uzat elini de göz göze gelelim. Bakalım hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak. Müftü bir şey biliyor herhalde' diyor. Sonra geldi bana anlattı. Hocam elini uzattı hanım ama gözüme bakmıyor. Dedim ki ona 'Hanım müftü göz göze gelmemizi söyledi.' Hanım da bana dedi ki 'Efendi efendi, kablolar koptu cereyan alamiyirim.' Ben de dedim ki 'Hanım doğru söylüyorsun. Gençken sana dokunmadan da elektriklenirdim. Şimdi jeneratör de işe yaramiyir.' Onun için kardeşlerim, şu anda elektrik alıyorsunuz güzel. Elektrik alamayan da var. Cereyanınızı alırken, elektriği almasını bilin, bir gün kablolar kopacak. Eşinize çocuklarınıza güzel davranın. İnsanlarla iyi geçinin. Küs durmayın. Küs duranın ibadetini Allah kabul etmez."

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI KUTLADI

Konuşmasının son bölümünde yine eğlence ve horon konusuna değinen Müftü Öztürk, "Yiyelim, içelim, içkiden uzak duralım, kumardan uzak duralım. Eğlencelerimizi yapalım ama kadınlı erkekli karışık yapmayalım" ifadesini kullandı.

Kürsüden inen Hayrettin Öztürk’ü protokol sıralarında oturan Şalpazarı Kaymakamı Zihni Yıldızhan ve Şalpazarı Belediye Başkanı Ak Partili Refik Kurukız ile bazı vatandaşlar konuşması nedeniyle kutladı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Ali Papa 7 yıl önce
Ey kendinden menkul müftü efendi,elele tutuşup horon çekmek haramda,müstehcen fıkra,hikaye v.b anlatmak helalmi?İnsanın aklı fikri bazı yerlerde olursa senin gibi müstehcen olay anlatır.
Remzi KAHVECİ 7 yıl önce
Kur'an ahlakı diyorsak,Allah'ın ayetlerini kabul ediyorsak,inanıyorsak,müftü beyin söyledikleri bu doğrultuda gerçekleri yansıtıyor.Şimdi bir takım kişiler gerici ve yobaz diyecek ama hiç önemli değil,bunlar Kur'an gerçekleri,ağzına sağlık değerli müftümüz!
Ali KAYA 7 yıl önce
Müftü efendi sana hidroelektrik santrali bağlamak lazım.
HASAN DEMİR 7 yıl önce
Bizler alışmışız kendimize göre hoca aramaya. İslama biz uymayıp, ama islamı kendimize uydurmaya çalışan milletiz malesef. Bizim köylerde islamı yaşayan doğru dürüst yok. Hoca efendi tamda kitabın ortasından konuşmuş. Ama yorum yazanlara bakıyomda hocayı eleştıriyorlar. Cumadan cumaya namazı kılanlar zaten hep sorun çıkarır.
tarık buğra 7 yıl önce
erkek ve kadın öz kardeşlerın el ele oynamalarının haram olabileceği biraz saçma gibi gözüksede günümüzde malesef ensest ilişkiler yaşanmaktadır.o halde müftü efendıye göre erkek ve kadın kardeşlerin tokalaşması hasret gdıermek ıçın bırbırlerıne sarılması da haram oluyor
Ahmet Tabakoğlu 7 yıl önce
Allah bizi birbirimize öcü olmamız için mi yarattı?
erkan çakır 7 yıl önce
hırsızlık,yolsuzluk haram mı hoca
isa sayar 7 yıl önce
Hoca doğru söylemiş. Günümüzde sırf modern olacağım diye ensestliği yaymaya çalışan bir zihniyet var. Bunlar bikiniyle denize gidip içki içen insanlar. Dikkat ediyorum bazı tipler horon oynarken özellikle kadınların arasına giriyor ellerini tutuyor. Bu dinimizce haramdır, günahtır ve ALLAH tarafından yasaklanmıştır. Şimdi yine bazıları sırf Avrupa'ya şirin görüneceğim diye ALLAH'ın yasaklarına karşı gelmeye çalışacak, hocamıza karşı çıkacak. O kişileri öbür tarafta görmek isterim gerçekten.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@