Rizelilerin akılalmaz inatları...

Rize’nin Gündoğdu Beldesi’nde yıllar önce inşa edilen ve zemindeki kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan 72 daireli 3 bina ile yanındaki 24 daireli bir başka binada gün geçtikçe artan eğim korkutuyor. Demir çubuklarla güçlendirilen, teknik incelemenin ardı

Rizelilerin akılalmaz inatları...

Rize’nin Gündoğdu Beldesi’nde yıllar önce inşa edilen ve zemindeki kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan 72 daireli 3 bina ile yanındaki 24 daireli bir başka binada gün geçtikçe artan eğim korkutuyor. Demir çubuklarla güçlendirilen, teknik incelemenin ardından hazırlanacak ’riskli yapı’ raporu ile yıkımı gündeme geleceği belirtilen binalardaki vatandaşlar tehlikeye aldırmıyor.

 Taşlıdere Mahallesi’nde deniz dolgusu yapılarak kazanılan alanda 25 yıl önce inşa edilen 72 daireli 3 blok ile yanlarında yer alan 6 katlı 24 daireli bir başka binanın zemininde kaymalar meydana geldi. Bazı bina sakinleri yapıları demir çubuklarla güçlendirmeye çalışırken, çok sayıda daire de boşaltıldı.

Gün geçtikçe binalardaki eğim arttı, 24 daireli binadaki eğim nedeniyle bitişiğindeki bina ile arasında boşluk oluştu. Tehlike oluşturan binalar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeye jeoloji mühendisleri gönderdi. Teknik incelemenin ardından hazırlanacak ’riskli yapı’ raporu ile binaların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımı gündeme gelecek. Raporun henüz hazırlanmadığı ve yazım aşamasında olduğu öğrenildi.

’TEHLİKE DİYE BİR ŞEY YOK’
Bina sakinlerden Baki Birben, eğim olduğunu kabul ettiği yapının sağlam olduğunu belirterek, "Mühendisler inceleme yaptı, ’Bu evler yıkılırsa Rize’de ev kalmaz’ dediler. Bu evler sağlam. Bir sorun yok" dedi. Ruhi Birben ise, "Burada tehlike diye bir şey yok. Bina sağlam" derken, Nebihan Akar da, "Binalar yan. Sağlam bina yok burada. Rahat değiliz ama mecburen oturuyoruz. Yandaki binadaydım. Bu binaya geldim ama burası da riskli" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: RİSKLİ YAPI RAPORU HAZIRLANIYOR
Gündoğdu Belediye Başkanı AK Parti’li Süleyman Yıldız ise binaların bulunduğu zeminde sorun yaşandığını belirterek şunları söyledi: "Binaların inşa edildiği tarihte zemin etüt çalışması istenmiyordu. Yani binalar zemin etüdü yapılmadan inşa edildi. Dolayısıyla zemindeki bozukluk nedeniyle binalarda yamukluk gözüküyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli yapılarlarla ilgili bir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda jeoloji mühendisleri binaları inceledi. Hazırlayacakları raporu bakanlığa sunacaklar. Rapora göre temel ve toprak kalitesi ortaya çıkacak. Rapordan sonra kentsel dönüşüm projeleri kapsamında gerekli adımlar atılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuya el koydu. Gündoğdu Beldesi’nin tüzel kişiliği 30 Mart tarihinde sona ereceğinden bundan sonraki süreci Rize Belediyesi takip edecek." Bu arada bazı bina sakinlerinin evlerini boşaltarak başka binalarda daire kiraladığı, evlerini de 400 ila 450 liradan kiraya vermeye çalıştıkları öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513