alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Rizeli inat ederse evi böyle ayırır

Rize'de inat yüzünden ortadan ikiye bölünen ev anlayışını bu kez yine ortadan ikiye bölünen başka bir ev bozdu.Neredeyse bir asırlık olan ahşap evde Rus işgali dönemlerine yaşayan ve yaşı 100'ün üzerinde olan Asiye Aksu oğlu İsmail Aksu'nun evi yıkıp yeri

Bölgesel 20.12.2011, 19:49
Rizeli inat ederse evi böyle ayırır

Rize'de inat yüzünden ortadan ikiye bölünen ev anlayışını bu kez yine ortadan ikiye bölünen başka bir ev bozdu.

Neredeyse bir asırlık olan ahşap evde Rus işgali dönemlerine yaşayan ve yaşı 100'ün üzerinde olan Asiye Aksu oğlu İsmail Aksu'nun evi yıkıp yerine yeni bir ev yapmak istemesine karşı çıktı.

 Doğup büyüdüğü evin yıkılmasına izin vermeyen anne Aksu'nun isteğini kıramayan oğul İsmail Aksu evin sadece yarısını bölüp kalan yarısını annesinin ikamet etmesi için bıraktı. Kalan yarısına ise iki katlı betonarme bir ev yapan İsmail Aksu da annesi Asiye Aksu da bir süre sonra hayatlarını kaybetti. Torunlar da Rize'den göçünce ilginç yapı bir vefa abidesi olarak köy meydanında kaldı.

 Konuyla ilgili açıklama yapan köy sakinlerinden Rasim ve İshak Ocak kardeşler, "Rahmetli İsmail abi annesine çok bağlıydı. Annesi bu evin tamamen yıkılmasını istemeyince evin yarısını yıktı. Yıkılan bölüme bu evi inşa etti. Annesi vefat ettikten sonra ahşap evin kalan yarısını da yıkmak istemedi. Sonra kendisine vefat etti" dediler.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@