Rizeli genç 4 kişiye hayat verecek

Rize'de beyin tümörü yüzünden gittiği hastanede beyin kanaması geçirdiği için hayatını kaybeden 29 yaşındaki Özdemir Hazır'ın böbrekleri, karaciğeri ve kalbi, ailesi tarafından bağışlandı.Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastan

Bölgesel 11.12.2014, 13:01
Rizeli genç 4 kişiye hayat verecek

Rize'de beyin tümörü yüzünden gittiği hastanede beyin kanaması geçirdiği için hayatını kaybeden 29 yaşındaki Özdemir Hazır'ın böbrekleri, karaciğeri ve kalbi, ailesi tarafından bağışlandı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesine 10 gün önce beyin tümörü şikayetiyle başvuran Hazır,  2 Kasım'da hastanenin beyin cerrahisi lliniğinde ameliyata alındı. Ameliyat sonrası tedavisi için anestezi yoğun bakım ünitesine alınan Hazır'ın, 9 Kasım'da geçirdiği beyin kanamasına bağlı olarak beyin ölümü gerçekleşti.

Hastanenin yöneticileri ve organ nakli koordinatörlüğü personeli, Hazır'ın organlarının bağışlanması amacıyla ailesiyle görüştü. Ailenin Hazır'ın organlarını bağışlaması üzerine hastane yönetimi, Hazır'ın bağışlanan 2 böbreği ve karaciğerinin Erzurum'a, kalbinin de Ankara'ya götürülmesi amacıyla Karadeniz Bölgesi Organ Nakil Koordinatörlüğü personeli ile görüşmeler yaptı.

Görüşmeler sonucu Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Rize'ye gelen doktorlar, Hazır'ın böbrekleri ile karaciğerini ameliyatla alıp acil olarak organ bekleyen 3 hastaya nakletmek üzere Erzurum'daki hastanelerine götürdü.

Hazır'ın kalbi ise Ankara'da 10 yıldır kalp nakli bekleyen 49 yaşındaki bir hastaya nakledilmek üzere, RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekibince ameliyatla alındı.


Kalp, daha sonra Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla söz konusu hastaneye nakledilmek üzere Ankara Yıldırım Beyazıt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Şahin Bozok, gazetecilere yaptığı açıklamada, beyin kanamasına bağlı olarak beyin ölümü gerçekleşen Özdemir Hazır'ın organlarının ailesince bağışlandığını anımsatarak, "Hastamız yoğun bakımda beyin cerrahlarımızca on gündür takip ediliyordu. Hastamızı kurtaramadık ama yakınlarının duyarlılığı sayesinde dört kişiye organlarıyla hayat verecek" dedi.

Bozok, tüm ekiplerinin Hazır'ın organlarının 4 hastaya nakledilmesi için yoğun çaba sarf ettiğini anlatarak, Hazır'ın ailesine de duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Özdemir Hazır'ın annesi Leyla Hazır ise herkesin organ bağışı konusunda duyarlı olmasını isteyerek, "Yavrumun organlarının toprakta çürümesini istemedim. Topluma, başka ihtiyacı olan hastalara bir umut, ışık vermesini istedim. Benim canım yandı, kimsenin canı yansın istemiyorum. Acılı bir anne olarak söylüyorum. Herkes bu durumda duyarlı olsun. Organlarını bağışlasın" dedi.

Oğlunun organlarının başka hastalara hayat verecek olmasının önemine değinen anne Hazır, 4 kişiyi hayata bağlayan oğlu adına her zaman mutluluk duyacağını söyledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@