Rizeli Başkan İsrail'e sert çıktı

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'yı ziyareti sırasında Bakırcı'nın açıklamaları karşısında adeta şok yaşadı. Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Rize'ye gelen İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'in ilk durağı

Rizeli Başkan İsrail'e sert çıktı

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'yı ziyareti sırasında Bakırcı'nın açıklamaları karşısında adeta şok yaşadı.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Rize'ye gelen İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'in ilk durağı Belediye Başkanlığı oldu. Levy'i başkanlık katında Belediye Özel Kalem Müdürü Fahrettin Kaya karşıladı. Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise İsrailli misafirini makamında karşılamayı tercih etti. İkili arasındaki görüşme sırasında Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize'ye gelen İsrailli turistlerden duyulan rahatsızlığı, "İsrailli turistler ilimize geldiğinde şehre uğramadan direk doğa ile baş başa
kalıyor. Bu tavırları hemşehrilerimizin onlara şüpheyle bakmalarına neden oluyor" dedi.

Levy de bunun üzerine, "Kabul etmeliyiz ki zor zamanlardan geçiyoruz. Ama İsrail ile Türkiye ilişkileri sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Bu zor zamanları atlattıktan sonra ilişkilerimiz daha da kuvvetli hale gelecektir" diye konuştu.

İSRAİL SAVAŞI BIRAKMALI
Levy'in açıklamasından sonra üslubunu sertleştiren Bakırcı, İsrail'i yayılmacılık ve işgalcilikle suçlayarak şunları söyledi: "İsrail'in yayılmacı ve işgalci politikası var olduğu sürece Türk halkının İsrail'e bakış açısı değişmez. Bu ilin yerel yöneticisi olarak İsrail'in bu tutumlarından dolayı ilimize gelen gezginlerinin başına istemediğimiz bir hadise gelmesinden de endişe duyuyoruz. Olmaması noktasında da azami gayret gösteriyoruz."

Belediye Başkanı Halil Bakırcı, bebek katlederek barışın sağlanamayacağını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "Devlet adına konuşmuyorum. Şahsım adına konuşuyorum. Rizeliler'in bakışını aktarıyorum. İsrail devleti barışı savaşarak sağlayamaz. Mısır ile Ürdün ile yapılan anlaşmalar savaş halinde yapılan anlaşmalar. Bölgede barışın sağlanması için İsrail'in savaşı bırakması gerekmektedir. Türk milletinin Osmanlı'dan bu yana Yahudi cemaatine karşı olan tutumu biliniyor. Rize halkına herhangi bir tehdit olduğu zaman kendisini savunur ama bunu çocukları katlederek yapmaz."

Levy ise var olmak için bu tip politikalar üretmek zorunda kaldıklarını söyleyerek şöyle konuştu: "Hayatta kalmak için bir tek şansınız oluyor. Yoksa yol edilebilme riskiniz var. Varlığımızı koruyacak şekilde politikalar üretmeye çalışıyoruz. Gazze'deki operasyon Türk hükümeti ve halkı tarafından eleştirildi. Ama şunu söyleyebilirim ki sizde böyle bir tehditle karşılaşsaydınız siz de aynı şekilde davranırdınız. Kendi halkınız ve kendi milletiniz için."
Levy, Bakırcı'nın bu açıklamalarını cevapsız bıraktı. Levy ve beraberindeki heyetin Bakırcı'nın açıklamalarından bir hayli rahatsız oldukları gözlendi.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler